Jak radzić sobie ze zgagą
Grafika dostarczona przez partnera

Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia pojawiające się w przełyku. Powoduje ono dyskomfort, ale jeżeli pojawia się sporadycznie, zazwyczaj nie powinno stanowić powodu do niepokoju. W momencie, gdy jest to problem nawraca, zgaga może być symptomem różnych chorób i wymaga dokładnej diagnostyki specjalistycznej. Jak radzić sobie ze zgagą? I kiedy problem może wymagać pomocy lekarza? Przeczytaj.

Objawy zgagi

Błona śluzowa przełyku jest bardzo delikatna, dlatego stosunkowo łatwo dochodzić może do jej podrażnienia, podczas którego w przełyku pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia nazywane zgagą. Często jest ono efektem cofania się treści żołądkowych w górę, do przełyku. Stan ten może mieć różne przyczyny, chociaż najczęściej powodem jest choroba refluksowa. Rozwija się ona wtedy, gdy występują zaburzenia funkcji mięśnia – dolnego zwieracza przełyku.

U osób zdrowych mięsień rozluźnia się, dzięki czemu treść pokarmowa może swobodnie przemieścić się z przełyku do żołądka, a następnie zaczyna się on kurczyć, by pokarm nie mógł się cofnąć. Nieprawidłowości w działaniu mięśnia lub jego niewydolność powodują cofanie się treści i zgagę. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi występuje w pozycji leżącej lub podczas schylania się.

Jeżeli zgaga jest problemem często nawracającym, konieczna może być konsultacja ze specjalistą, który zleci badania pozwalające potwierdzić lub wykluczyć chorobę refluksową. Jaki jest koszt wizyty? Przykładowo, cena konsultacji z gastrologiem w Warszawie to ok. 200 zł.

Jak walczyć ze zgagą?

W walce ze zgagą najważniejsza jest właściwa diagnoza. Jeśli problem jest sporadyczny, pomóc mogą domowe sposoby. Jednak jeżeli jest to objaw choroby refluksowej, konieczne będzie włączenie odpowiednich leków farmakologicznych. O czym należy pamiętać?

Bardzo ważne jest, by zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Otyłość oraz nadwaga sprzyjają pojawianiu się zgagi. Na pojawianie się dolegliwości wpływa również palenie tytoniu, picie alkoholu i nieodpowiednie ubranie, dlatego lepiej zrezygnować z ciasnych ubrań czy pasków.

Zgagę warto nie tylko leczyć, ale przede wszystkim jej zapobiegać. Dużą rolę odgrywa aktywność fizyczna – ruch jest istotny, ale należy zrezygnować z intensywnej aktywności. Niewskazane jest schylanie czy dźwiganie ciężarów.

U niektórych osób zgaga może pojawić się jako efekt przyjmowania niektórych leków, w tym dostępnych bez recepty, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zawierają ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy.

Domowe sposoby walki ze zgagą

Ze zgagą można walczyć w różny sposób. Domowe sposoby pozwalają zwalczyć dolegliwość lub zagłodzić jej efekty. Wskazuje się, że w walce ze zgagą pomaga żucie plastra korzenia imbiru i prażonych migdałów, ale tylko tych w wersji nie solonej.

Zmagając się z pieczeniem w przełyku warto sięgnąć również po mleko. Produkt ten dostarcza do organizmu działające zobojętniająco białko. Podobnie pomóc może też kefir lub maślanka.

Doskonale sprawdzą się także zioła, które pomagają regulować funkcjonowanie układu pokarmowego. Należą do nich rumianek, mięta czy prawoślaz lekarski, a także koper włoski i kminek.