Jak porada medyczna online ułatwia wybór antykoncepcji hormonalnej

Tabletka antykoncepcyjna zrewolucjonizowała życie milionów kobiet na całym świecie. Gdy pojawiła się w latach 60. XX wieku, panie odzyskały kontrolę nad swoim życiem. Od tej pory mogą decydować, czy chcą mieć dzieci i planować termin zajścia w ciążę. Dziś nie wyobrażamy sobie, że o naszym macierzyństwie miałby zadecydować przypadek. Pragniemy zarządzać swoim życiem, realizować marzenia i rozwijać się zawodowo. W naszym artykule pokazujemy, jak porada medyczna online ułatwia wybór antykoncepcji hormonalnej.

Spis treści:

  1. Jakie mamy metody antykoncepcji hormonalnej?
  2. Zalety ze stosowania antykoncepcji hormonalnej
  3. Dlaczego wybór antykoncepcji hormonalnej jest tak trudny?
  4. Antykoncepcja hormonalna dostępna wyłącznie na receptę
  5. Porada medyczna online a wybór metody antykoncepcji hormonalnej
  6. Konsultacja lekarska online zapewnia dostęp do najlepszych specjalistów
  7. U kogo sprawdzą się pigułki antykoncepcyjne?
  8. Plastry antykoncepcyjne, czyli metoda dla zapominalskich
  9. Dla kogo wkładka domaciczna?
  10. Dlaczego wybór antykoncepcji najlepiej powierzyć najlepszym specjalistom?

Jakie mamy metody antykoncepcji hormonalnej?

Choć antykoncepcja hormonalna na ogół kojarzy nam się z tabletkami antykoncepcyjnymi, to pigułki  są jedynie jedną z kilku dostępnych metod. Oprócz nich mamy do dyspozycji plastry antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne, wkładki domaciczne oraz krążki dopochwowe. W tym miejscu warto zaznaczyć, że antykoncepcja hormonalna charakteryzuje się najwyższą skutecznością. Jednak nawet ona nie jest niezawodną metodą zapobiegania ciąży. Ponadto antykoncepcja hormonalna, w przeciwieństwie do prezerwatywy, nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą  płciową. Zatem gdy uprawiasz seks bez zobowiązań, zadbaj o to, by był bezpieczny.

Zalety ze stosowania antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna sprawdza się nie tylko jako metoda zapobiegania ciąży. Jej wysoka popularność wynika także z korzystnego wpływu na organizm kobiety. Niektóre panie skarżą się na trądzik, nadmierne przetłuszczanie włosów, nadmierne owłosienie na twarzy czy nadmierną potliwość. W ich przypadku tabletki antykoncepcyjne często przynoszą  dodatkowe profity. Poprawiają stan cery, ograniczają wydzielanie sebum, redukują owłosienie na twarzy oraz ilość wytwarzanego potu. Pigułki antykoncepcyjne bywają niezwykle pomocne przy endometriozie, zespole policystycznych jajników, bolesnych menstruacjach oraz nadmiernych krwawieniach miesiączkowych. Pomagają uregulować cykl, a okres przestaje być tak bolesnym przeżyciem.

Dlaczego wybór antykoncepcji hormonalnej jest tak trudny?

Poszczególne metody antykoncepcji hormonalnej mają swoje zalety i wady. Tabletki antykoncepcyjne, choć są najpopularniejszym sposobem zapobiegania ciąży, nie sprawdzają się u wszystkich kobiet. Prowadzimy bowiem odmienny tryb życia, borykamy się z różnymi problemami zdrowotnymi etc. Niektóre schorzenia wykluczają stosowanie poszczególnych metod antykoncepcji. Także nasz tryb życia oraz wrażliwość na ból mogą wpłynąć na wybór sposobu zapobiegania ciąży. Np. jeśli skarżysz się na nawracające migreny, powinnaś unikać dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ te mogą nasilać bóle głowy. Natomiast kobiety, które mają problemy z wątrobą, nie powinny sięgać po pigułki antykoncepcyjne, gdyż te będą je dodatkowo obciążać. Na szczęście nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu nie wykluczają całkowicie antykoncepcji hormonalnej. Plastry antykoncepcyjne, które są równie skuteczne jak tabletki, nie obciążają wątroby. Choć wkładki domaciczne mają wiele zalet, zakładamy je raz na 2-3 lata, to nie u każdej kobiety zdadzą egzamin. Jeśli nie wiesz, czy za pół roku nie zechcesz zostać matką, jesteś nieródką, to lepiej przyjrzeć się innym metodom zapobiegania ciąży. Wkładki domaciczne są wprawdzie dostępne w wersji dla kobiet, które nie rodziły jeszcze dzieci, jednak ich założenie może powodować dyskomfort.

Antykoncepcja hormonalna dostępna wyłącznie na receptę

W związku z tym, iż niektóre schorzenia uniemożliwiają stosowanie antykoncepcji hormonalnej, vide potwierdzone przypadki nowotworów piersi, macicy i jajnika w najbliższej rodzinie czy choroba zakrzepowo-żylna, antykoncepcja hormonalna jest dostępna wyłącznie na receptę. Zanim lekarz wypisze ci pigułki antykoncepcyjne, musi przeprowadzić wywiad oraz zlecić wykonanie kilku badań. Jeśli chodzi o diagnostykę, to przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej zaleca się wykonanie cytologii, morfologii, badania krwi pod kątem funkcji wątroby oraz układu krzepnięcia. Dobrze jest też przeprowadzić USG piersi, aby przekonać się, że w naszych sutkach nie ma żadnych niepokojących zmian. Niestety, tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zwiększają ryzyko powstawania torbieli w piersiach. Wywiad lekarski  zmierzający do wyboru metody zapobiegania ciąży można natomiast przeprowadzić online, zwłaszcza jeśli nasz ginekolog powołuje się na klauzulę sumienia i nie wypisuje recepty na środki antykoncepcyjne. Recepta na tabletki antykoncepcyjne jest dziś dużo łatwiej dostępna dzięki telemedycynie.

Porada medyczna online

Porada medyczna online a wybór metody antykoncepcji hormonalnej

Każdy lekarz oprócz tego, że specjalizuje się w jakiejś gałęzi medycyny, to jeszcze w jej obrębie lepiej radzi sobie z określonymi zadaniami. Niektórzy ginekolodzy świetnie sprawdzają się przy prowadzeniu ciąży, lecz niekoniecznie potrafią poświęcić swojej pacjentce dostatecznie dużo uwagi przy wyborze metody antykoncepcji. Tymczasem jest to bardzo ważne, ponieważ źle dobrane pigułki mogą prowadzić do dużych wahań nastroju, przybierania na wadze oraz pogłębienia określonych problemów zdrowotnych. Jeśli nie masz zaufania do swojego ginekologa pod kątem doboru środków antykoncepcyjnych, z pomocą przychodzi telemedycyna i konsultacja lekarska online.

Konsultacja lekarska online zapewnia dostęp do najlepszych specjalistów

Odkąd wprowadzono e-recepty oraz teleporady medyczne, chętnie korzystamy z tych nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Konsultacja lekarska online stanowi oszczędność czasu, zapewnia nam też dostęp do szerszego grona specjalistów. To niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku kobiet mieszkających w małych miejscowościach, gdzie każdy każdego zna, a liczba lekarzy jest mocno ograniczona.  Teraz panie z mniejszych ośrodków mogą bez skrępowania poprosić o e-receptę na tabletki antykoncepcyjne. Mało tego, mogą wybrać metodę zapobiegania ciąży skrojoną na miarę swoich potrzeb. Konsultacja lekarska online umożliwia przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, podczas którego należy podać wszystkie informacje, o które zostaniemy poproszone. To pozwoli lekarzowi podjąć decyzję o metodzie zapobiegania ciąży.  Jeśli  w danym momencie będziesz też dysponowała wszystkimi niezbędnymi wynikami badań, zostanie ci przepisana e-recepta na pigułki antykoncepcyjne czy plastry. Wystarczy, że podasz ginekologowi swój  PESEL, a po chwili otrzymasz czterocyfrowy kod. W aptece musisz wskazać zarówno PESEL, jak i czterocyfrowy kod, by zrealizować e-receptę.

U kogo sprawdzą się pigułki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane przez osoby, u których stwierdzono problemy z wątrobą, ponieważ mogą dodatkowo obciążać ten narząd. Ponadto pigułki wymagają od nas regularności. Tabletki antykoncepcyjne należy zażywać codziennie o tej samej porze. Wprawdzie dopuszczalne są drobne opóźnienia, teoretycznie do 12 godzin, w przypadku nowoczesnych pigułek do 3-4 godzin, ale nie jest to najlepsza metoda dla kobiet o intensywnym trybie życia. Duża ilość obowiązków może skutkować pominięciem którejś tabletki z blistra.

Plastry antykoncepcyjne, czyli metoda dla zapominalskich

Plastry antykoncepcyjne mają tę przewagę nad tabletkami, że nie trzeba codziennie o nich pamiętać. Przyklejamy je do ramienia, podbrzusza lub dolnego odcinka kręgosłupa na 7 dni. W tym czasie plastry antykoncepcyjne uwalniają żeńskie hormony płciowe, które hamują owulację i tym samym zapobiegają zapłodnieniu. Niestety, oprócz substancji czynnych zawierają one składniki gwarantujące przyczepność do skóry, które mogą uczulać i podrażniać wrażliwą skórę.

Dla kogo wkładka domaciczna?

Wkładka maciczna w dłuższej perspektywie czasu stanowi sporą oszczędność. Zakładamy ją raz na 2-3 lata. Jednak z tego powodu nie jest to rozwiązanie dla kobiet, które nie są pewne, że w najbliższym czasie nie zmienią zdania i nie zechcą zajść w ciążę. Ponadto wkładki domaciczne lepiej sprawdzają się u kobiet, które już rodziły, ponieważ ich umieszczenie w drogach rodnych może powodować dyskomfort.  Istnieją wprawdzie rozwiązania dla nieródek, ale w ich przypadku ginekolog zazwyczaj zaleca jedną z pozostałych metod antykoncepcji.

Dlaczego wybór antykoncepcji najlepiej powierzyć najlepszym specjalistom?

W związku z tym, że antykoncepcja hormonalna szeroko oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie, jej dobór należy powierzyć doświadczonemu specjaliście. W naszej miejscowości niekoniecznie jesteśmy w stanie znaleźć ginekologa godnego zaufania, ale dzięki rozwojowi telemedycyny, możemy umówić się na konsultację lekarską online z najlepszymi specjalistami w kraju bez konieczności wychodzenia z domu. Teraz znalezienie ginekologa, który udzieli odpowiedzi na wszystkie nasze pytania i rozwieje wątpliwości, jest dużo prostsze. Nie ogranicza nas miejsce zamieszkania oraz mobilność. Jeśli dysponujemy kompletem badań (cytologia, USG piersi, morfologia ogólna, badanie krwi w kierunku funkcji wątroby i układu krzepnięcia), pod koniec teleporady medycznej możemy poprosić o e-receptę na tabletki antykoncepcyjne. Dziś wiele kobiet decyduje się na takie rozwiązanie. Antykoncepcja przez internet jest bowiem niezwykle wygodna.