Dbaj o włosy i paznokcie Uroda

Jak dbać o włosy farbowane?

włosy farbowane

Gdy na naszej skroni pojawiają się pierwsze siwe włosy, zazwyczaj zastanawiamy się nad ich zatuszowaniem przy pomocy odpowiednio dobranej farby. To niewątpliwie dobry pomysł. Właściwie przeprowadzona koloryzacja powinna rozwiązać nasz problem, nie niszcząc przy tym kosmyków. Jak dbać o włosy farbowane?

Nawet najlepsza i najbardziej innowacyjna farba nie pozostaje bez wpływu na stan naszych włosów. Aby pigment mógł wniknąć w głąb włosa, konieczne jest rozchylenie jego łuski. Można tego dokonać przy pomocy amoniaku lub innych substancji. Wbrew obiegowej opinii amoniak wcale nie musi bardziej niszczyć naszych pukli od składników wykorzystywanych w nowoczesnych farbach.  Wynika to z charakteru tego związku. Amoniak jest substancją lotną, toteż po rozchyleniu łuski i wniknięciu pigmentu, ulatnia się.  Wiele kobiet bezpodstawnie obwinia amoniak o niszczenie włosów. W rzeczywistości to nie on, a niewłaściwa pielęgnacja przyczynia się do destrukcji. Po zakończonej koloryzacji bezwzględnie powinnyśmy nałożyć treściwą odżywkę i spryskać włosy mgiełką octową o kwaśnym pH. Niski odczyn przyczynia się do domknięcia łusek. W rezultacie włosy nie tylko nie ulegną zniszczeniu, ale też dłużej będziemy cieszyć się nowym kolorem.

Jak dbać o włosy farbowane? Używaj odpowiednich kosmetyków!

Nie bez powodu producenci kosmetyków opracowują linie do pielęgnacji włosów farbowanych.  Produkty wchodzące w ich skład zawierają starannie dobrane składniki, które nie tylko nie niszczą naszych kosmyków, ale przede wszystkim dogłębnie je regenerują.  Szampony do włosów farbowanych w mniejszym stopniu wypłukują pigment od  tradycyjnych kosmetyków do oczyszczania włosów. Warto sięgać po produkty na bazie łagodnych detergentów, w pielęgnacji pukli uprzednio poddanych koloryzacji sprawdzą się naturalne szampony.  Po każdym myciu głowy, należy bezwzględnie nakładać odżywkę do włosów. Jej wybór może nastręczać sporo trudności, zwłaszcza gdy nasze kosmyki z natury są cienkie i delikatne.  Właścicielki suchych, wysokoporowatych włosów w odżywkach i maskach do włosów powinny szukać masła shea, oleju ze słodkich migdałów oraz oleju arganowego. Dobrze sprawdzą się też specyfiki bogate w proteiny (keratyna i hydrolizowana keratyna), niemniej po tego typu produkty należy sięgać tylko od czasu do czasu. Na co dzień lepiej postawić na odżywki bogate w emolienty (gliceryna, silikony, alkohol cetylowy i cetearylowy), a raz na tydzień/dwa tygodnie sięgać po maskę bogatą w proteiny. Nadużywanie tej ostatniej może sprawić, że nasza fryzura przeobrazi się w siano. To skutek przeproteinowania włosów.  Jeśli pomimo przestrzegania powszechnie przyjętych zaleceń zdarzy ci się dopuścić do takiej sytuacji, przystąp do akcji ratunkowej. Polega ona na stosowaniu treściwych masek i odżywek na bazie emolientów. Jeśli taka kuracja nie pomoże, włosy trzeba będzie ściąć.

kosmetyki do włosów farbowanych

Olejowanie włosów przywróci im blask!

Włosy po koloryzacji często nie chcą się układać, stają się szorstkie i matowe. Jeśli tak jest także w twoim przypadku, pomyśl o olejowaniu. Brzmi tajemniczo? Olejowanie to nic innego jak nakładanie odpowiednio dobranego oleju np. oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego na włosy. Po aplikacji oleju odczekujemy ok. 60 minut i spłukujemy go przy pomocy wody i szamponu do włosów farbowanych. Przy włosach wysuszonych i zniszczonych koloryzacją powinny sprawdzić się następujące oleje: olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, ze słodkich migdałów, olej z awokado i masło shea. Odradzamy stosowanie oleju kokosowego, w większości przypadków nie przynosi on  żadnych rezultatów i tym samym może nas zniechęcić do dalszego olejowania.

Maseczka drożdżowa na włosy

Jak dbać o włosy farbowane? Najlepiej serwując im pożywne maseczki. Można je przygotować we własnym zakresie np. upłynniając drożdże niewielką ilością mleka lub śmietany. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na włosy na kwadrans, po czym spłukujemy wodą z szamponem.  Maseczka drożdżowa stanowi bogate źródło protein, toteż nie należy stosować jej zbyt często.

Jeśli zdecydujesz się na farbowanie włosów, zastanów się spokojnie nad wyborem odpowiedniego odcienia.  Może się zdarzyć, że efekt końcowy daleki jest od koloru, jaki chciałaś uzyskać i konieczna będzie ponowna koloryzacja lub ściąganie odcienia. Jeśli do tej pory farbowałaś włosy na czerń,  a teraz zapragnęłaś zostać blondynką, udaj się do fryzjera. Przy pomocy odpowiednich preparatów będzie on stopniowo rozjaśniał twoje włosy, by po kilku tygodniach uzyskać pożądany efekt. Odradzamy rozjaśnianie pukli na własną metę. To prawie nigdy nie kończy się sukcesem. Ściąganie koloru lepiej powierzyć specjaliście z wieloletnim doświadczeniem.

stylizacja włosów

Włosy farbowanie nie lubią trwałej ondulacji

Włosy świeżo farbowane nie lubią ondulacji. Jeśli nie poczekamy z kolejnym zabiegiem i zwycięży niecierpliwość, musimy liczyć się z daleko posuniętym zniszczeniem pukli.  W związku z tym warto rozgraniczyć czasowo koloryzację i trwałą. Odstęp czasowy pomiędzy tymi dwoma zabiegami powinien wynosić co najmniej dwa tygodnie.  To absolutne minimum, aby włosy nie były spalone.

Włosy farbowane wymagają szczególnej troski. Jeśli nie musisz ich codziennie prostować, nie rób tego. Lepiej wyjść z domu z kucykiem z lekko falowanych pukli, niż idealnie gładkim. Farbowanie w połączeniu z częstym stosowaniem prostownicy to najprostsza recepta na zniszczenie kosmyków.  Jeśli twoje włosy z natury są lekko falowane, prawdopodobnie do uzyskania gładkiej fryzury wystarczy ci większa porcja odżywki do spłukiwania na bazie silikonów. Tego typu produkty dociążają niesforne kosmyki i pozwalają uzyskać pożądany efekt. Warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku włosów średnio- i wysokoporowatych. Nadmiar silikonów może obciążyć cienkie włosy.

Marlena Skóra

Dodaj komentarz