Jak dbać o skórę dojrzałą w czasie urlopu
Adobe Stock, grafika partnera

Skóra dojrzała z wiekiem traci swoją jędrność. Jest to związane z utratą kolagenu i elastyny na skutek zmian hormonalnych, ale i działania promieniowania UV. Wybierając się na urlop chcemy nieco opalić skórę. Jednak czy w ten sposób nie przyczynimy się do jeszcze szybszych zmian i procesów starzenia się skóry? Jak dbać o skórę dojrzałą w czasie urlopu?

Zadbaj o odpowiednią ochronę przed przebarwieniami skóry

Z wiekiem z powodu fotostarzenia na skórze pojawiają się wykwity. Można je niwelować stosując różnego rodzaju preparaty z retinolem, czyli pochodną witaminy A, ale i niacynamidem, czyli witaminą B3. Niemniej jednak ponieważ retinol ma właściwości rozjaśniające, to uwrażliwia skórę na działanie promieniowania UV. W związku z tym należy w ciągu dnia unikać ekspozycji na słońce, a także stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 lub SPF 50. Niższą ochronę mogą stosować osoby o śniadej cerze. Natomiast wszystkie posiadające jasną cerę muszą sięgać po kremy z filtrem SPF 50. Krem z filtrem SPF 50, odpowiedni do twarzy, należy stosować przed wyjściem na zewnątrz. Dzięki temu nie pojawią się przebarwienia na twarzy od słońca. Aplikację kremu należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia. Kobiety, które źle czują się bez makijażu mogą sięgnąć po podkłady w kremie gwarantujące ochronę na poziomie SPF 50. Tu jednak pojawia się pytanie, czy można opalić skórę stosując krem z wysokim filtrem?

Krem do opalania SPF 50 a brązowa opalenizna

Jednym z powielanych mitów jest ten, że skóra, na którą zastosuje się krem SPF 50 nie opali się tak jak w przypadku niższych filtrów. Jest to nieprawda. Filtr należy dobierać do potrzeb skóry, a większość Polek ma bladą skórę i właśnie takiej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV potrzebują. Oczywiście skóra będzie potrzebować więcej czasu, by się opalić. Jednak lepiej się na to zdecydować niż ryzykować nowotworem skóry czy w najlepszym przypadku bolesnymi oparzeniami słonecznymi, a jak wiadomo skóra dojrzała nie regeneruje się już tak dobrze jak młoda, dlatego trzeba o nią dbać w sposób zrównoważony i odpowiedni. Przebywając na plaży należy nakładać na skórę krem SPF 50+ co dwie lub  maksymalnie co 4 godziny. Jednocześnie, jeżeli zażywa się kąpieli wodnych, to koniecznie po nich należy osuszyć skórę, a jeśli woda była chlorowana bądź słona, wziąć prysznic, a następnie osuszyć skórę. Po tej czynności zawsze należy ponownie nałożyć krem z filtrem, dotyczy to zarówno osób ze skórą dojrzałą, jak i młodych. W ten sposób można ograniczyć fotostarzenie się skóry. Wycieranie przed nałożeniem kremu jest istotne, bo woda działa na skórę niczym soczewka i przyciąga szkodliwe promieniowanie UV. 

O czym jeszcze należy pamiętać na urlopie?

Ochronie podlega nie tylko skóra twarzy, ale i skóra całego ciała. Warto stosować olejowanie na włosy, które będzie je chronić przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Mowa o końcówkach. Natomiast na głowie zawsze należy mieć nakrycie głowy, które chroni przed przegrzaniem oraz skórę głowy przed zmianami pigmentacyjnymi. Istotne znaczenie ma też odpowiednie nawadnianie się. Nie można zapomnieć, że 2 litry wody to absolutne minimum i gdy dłużej przebywa się na słońcu potrzebne jest jej większe spożycie. Trzeba chronić także oczy i skórę wokół oczu, która jest znacznie cieńsza i szybko pojawiają się w tym rejonie głębsze zmarszczki. Dobrze jest na noc stosować serum, a w ciągu dnia stosować nie tylko kremy ochronne, ale i nosić okulary przeciwsłoneczne.