ABC Zdrowia Zdrowie

Hormony

hormony

Wiele mówi się o hormonach, ich wpływie na nasze ciało i samopoczucie – zwłaszcza w okresie menopauzy, kiedy ich praca zostaje zaburzona. Czym jednak są owe tajemnicze substancje, które mają tak wielką władzę nad naszym ciałem? I dlaczego utrzymanie ich równowagi jest takie ważne?

Hormony są związkami chemicznym wydzielanymi przez gruczoły lub wyspecjalizowane komórki układu dokrewnego. Są nam niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Ich zadaniem jest regulacja i koordynacja funkcjonowania tkanek i narządów. Nauką, która zajmuje się badaniem hormonów jest endokrynologia. Dlatego kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy i zaczyna mieć problemy z hormonami, dobrze jeśli uda się do ginekologa ze specjalizacją endokrynologiczną.

Jak działają hormony?

Hormony są bardzo precyzyjne. Działają one na konkretne narządy lub tkanki, dostając się do nich bezpośrednio przez krew lub limfę, do których są wydzielane (stąd nazwa układu hormonalnego – układ dokrewny). Tam aktywują się, pobudzając lub hamując procesy zachodzące w danym narządzie czy układzie narządów. W ten sposób hormony sterują pracą całego organizmu. Przykładem może być insulina, która obniża stężenie glukozy we krwi, czy tyroksyna, która odpowiada za prawidłową przemianę materii.

Homeostaza czyli równowaga

Wszelkie zaburzenia w pracy gruczołów wydzielających hormony mogą doprowadzić do poważnych chorób. Najważniejsze dla organizmu ludzkiego jest zachowanie stanu homeostazy czyli równowagi. Niedoczynność gruczołów układu dokrewnego powoduje niedobór pewnych hormonów z kolei nadczynność prowadzi do nadmiernej ich produkcji. Oba te przypadki są niebezpieczne dla zdrowia – człowiek nie może prawidłowo funkcjonować, jeśli hormony źle podpowiadają jego narządom, jak mają pracować. Zaburzenia w wydzielaniu insuliny prowadzą do ciężkiej choroby jaką jest cukrzyca, natomiast problemy z tyroksyną mogą prowadzić na przykład do nadwagi. Również kobiety przechodzące menopauzę doświadczają co to znaczy mieć zaburzoną homeostazę organizmu – ich hormony także „szaleją”.

Układ dokrewny jest zatem jednym z najważniejszych czynników w ludzkim ciele odpowiedzialnym za prawidłowe jego funkcjonowanie jako całości. Każdy hormon ma ściśle określoną rolę do spełnienia. Nasze humory, nerwy a nawet stan zakochania – to także ich praca!

M. Borowik

Komentarze (6)

pati25

9 lat temu

Spadek hormonów daje się nam we znaki w czasie menopauzy.Dokuczają nam z tego powodu uciążliwe objawy..Musimy wówczas uzupełnić niedobór hormonów.Stosujemy różne preparaty,suplementy.Najlepiej zgłosić się do lekarza i on ustali co dla nas najlepsze

basia4ab

10 lat temu

Witam serdecznie. Ja trzy lata temu zachorowałam na nowotwór złośliwy jajników.Jestem po operacji i chemioterapii. Wiadomo że mam brak hormonów i z tym związane wszystkie dolegliwości.Przy nowotworze nie mogę brać leków hormonalnych, gdyż jest to pożywka do nowotworów.Mam niesamowite „uderzenia gorąca”i dużo przytyłam.Jem bardzo mało, a jednak na wadze mnie przybywa. Dopiero teraz przekonałam się, co to znaczy mieć problem hormonalny. Artykuł jest bardzo interesujący i oby więcej było takich artykułów.

Emilly27k

10 lat temu

Coś w tym jest jak nam mówią,gdy nam kobiece hormony działają.Zgodzę się ze każdy hormon ma jakąś swoją rolę do spełnienia w naszym kobiecym niewinnym organizmie.

pati25

10 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł z którego wynika jakie ważne są hormony.Jaką ważną rolę spełniają.Powinniśmy zatem dbac o ich odpowiedni poziom w organiźmie,robiic badani na oznaczenie poziomu hormonów a w razie jakichś nieprawidłowości iśc do lekarza

summer

10 lat temu

Tak, najlepiej udać się do lekarza jeśli są jakieś niepokojące objawy, jednak u nas sprawy hormonalne są traktowane bardzo po macoszemu. Endokrynologów-ginekologów jest mało, niechętnie zlecają badania, bo te są drogie, a oni mają limity! Jeśli już się przykładają do leczenia, to tylko w ramach praktyki prywatnej i głównie jeśli chodzi o leczenie niepłodności. Może jeszcze z menopauzą sobie radzą, bo tu przyczyny są oczywiste, ale inne problemy hormonalne, to w naszym kraju czarna magia! 🙁

Zostaw komentarz