Kobiece dolegliwości Zdrowie

Histerektomia – usunięcie macicy

histerektomia-usuniecie-macicy

Dla niektórych kobiet brzmi jak wyrok. Jednak ratowanie życia i zdrowia jest najważniejsze. Kiedy jest to konieczne lekarz może więc zadecydować o usunięciu macicy.

Ostateczne rozwiązanie?

Histerektomia to zabieg chirurgicznego usunięcia macicy. Przeprowadzenie histerektomii jest konieczne w kilku sytuacjach zagrażających życiu. Należą do nich:

 • złośliwe nowotwory trzonu macicy, szyjki macicy, waginy (pochwy), jajowodów, jajników (choć zaledwie 8 do 12% zabiegów histerektomii jest przeprowadzanych właśnie w celu leczenia tych nowotworów);
 • ostra, nie dająca się wyleczyć antybiotykami infekcja narządów rodnych;
 • silne krwawienia z dróg rodnych;
 • poważne komplikacje podczas porodu (na przykład pęknięcie macicy).

Są schorzenia, w których histerektomia może być uzasadniona, choć nie jest podyktowana bezpośrednim zagrożeniem życia. Należą do nich:

 • zmiany przednowotworowe w endometrium (błonie śluzowej macicy);
 • endometrioza – gdy błona śluzowa macicy rozrasta się do innych organów lub gdy ból spowodowany chorobą utrudnia normalne życie (w tym przypadku mniej radykalne metody leczenia, np. terapia hormonalna, są zwykle skuteczne);
 • łagodne nowotwory narządów rodnych – rozległe, uciskające inne organy, powodujące obfite krwawienia (również mięśniaki, choć usuwa się je także bez wycinania macicy);
 • obniżenie się narządów miednicy, jeśli powoduje ostre objawy (metodą alternatywną jest tu np. podwiązanie macicy).

Zuzanna Górka

Dla niektórych kobiet brzmi jak wyrok. Jednak ratowanie życia i zdrowia jest najważniejsze. Kiedy jest to konieczne lekarz może więc zadecydować o usunięciu macicy.

Rozróżnia się następujące typy histerektomii:

 • histerektomia częściowa – usunięcie tylko trzonu macicy,
 • histerektomia całkowita – usunięcie całej macicy (trzonu i szyjki macicy),
 • histerektomia całkowita z usunięciem jajników i jajowodów – oprócz trzonu i szyjki macicy usuwane są jajowody i jajniki,
 • histerektomia radykalna – usunięcie macicy (całkowite) oraz górnej części pochwy oraz okolicznych węzłów chłonnych. Ten zabieg wykonuje się w przypadku schorzeń nowotworowych.

Wykonanie tego zabiegu wiąże się zawsze z zaprzestaniem miesiączkowania z powodu braku błony śluzowej macicy, która jest zlokalizowana w trzonie macicy, a w przypadku równoczesnego usunięcia jajników powstaje stan chirurgicznie wywołanej menopauzy.

Zuzanna Górka

Dla niektórych kobiet brzmi jak wyrok. Jednak ratowanie życia i zdrowia jest najważniejsze. Kiedy jest to konieczne lekarz może więc zadecydować o usunięciu macicy.

Techniki operacyjne

Najogólniej możemy podzielić je na klasyczne oraz laparoskopowe. Metody klasyczne dzielimy na wykonywane z dostępu przezbrzusznego oraz przezpochowowego. Metody laparoskopowe (preferowane z uwagi na mniejszą liczbę powikłań oraz szybsze dochodzenie do pełnego zdrowia):

 • całkowita histerektomia laparoskopowa
 • pochwowa histerektomia wspomagana laparoskopowo
 • laparoskopowa histerektomia nadszyjkowa

Drogie Panie, poruszamy temat trudny, ale bardzo aktualny, zachęcamy Was do dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Koniecznie przeczytaj artykuł o skutkach histerektomii.

Zuzanna Górka

Komentarze (11)

finka

7 lat temu

też jestem miesiąc po operacji i póki co oswajam się z tym. Po przeczytaniu artykułu wiem, że było to zasadne choć jak została wydana diagnoza o wycięciu macicy to wcale nie byłam przekonana o konieczności wycięcia całego organu miałam nadzieję, że usunięte zostaną tylko mięśniaki

nicolle_26@o2.pl

9 lat temu

Jestem juz po operacji ale miło przeczytać o tym co mnie spotkało. Tym bardziej , że wcześniej nie mogłam znalęźć informacji na temat histerektomii. Pozdrawiam serdecznie:)

filodendron

9 lat temu

To jest głupota myśleć ,że ubędzie kobiecości ,nie należy rozpatrywać tego w takich kategoriach ,moja babcia miała koło 50-tki jak jej wszystko wycięli ,potem żyła jeszcze do 90-tki i nigdy jej tych wnętrznosci nie brakowało ,pzrzynajmniej nie miała krwotoków i nie musiała się bac ciąży w póznym wieku ,a przede wszystkim zyła ,a to najważniejsze.

waLeri

9 lat temu

Jestem po takiej operacji i szczerze mowiac nigdy nie myslalam o tym w kategoriach czy „ubedzie „mi kobiecosci.Aczkolwiek zawsze sa dwie strony medalu.

drobina

9 lat temu

Bardzo trudny temat. Kilka miesięcy temu moja koleżanka miała histerektomię częściową. Z początku było jej bardzo ciężko się z tym pogodzić, ale szybko doszła do siebie i czuje się bardzo dobrze.

pati25

9 lat temu

Dla kobiety to wielki szok usłyszeć taką diagnozę..Kobieta uważa,że po takiej operacji straci swą kobiecość.Przestanie być atrakcyjna dla partnera.Jest to złe myślenie

filodendron

9 lat temu

Moja babcia też miała taką operację, bardzo się po niej roztyła ,ale to było prawie 50 lat temu, nie było jeszcze właściwych leków ,ani metod leczenia.Znam kobiety ,które niedawno to przeszły i czują się bardzo dobrze.

  Joanna

  4 lata temu

  nie ma leków ani metod leczenia czegoś co zostało wycięte!!!!!
  Można podawać hormony i to wszystko pomaga jak umarłemu kadzidło.

mejgosia

9 lat temu

Wiele lat temu moja teściowa przeszła taką operację ze względu na wyjątkowo duże mięśniaki.Pamietam że strasznie to przeżywała psychicznie.

Zostaw komentarz