gdzie-kryje-sie-sol

Kiedy większość z nas myśli o soli, ma na myśli to, co wysypuje z solniczki na swoje potrawy. Oczywiście niezmiernie ważne jest, by ograniczać dodawanie soli z solniczki, ale musisz uważać również na tę sól, której nie widzisz, ani nie czujesz.

Ilość sodu zawartego w żywności wzrasta wraz z jej przetworzeniem. Na przykład surowe pomidory zawierają średnio 36 mg sodu na kilogram, ale już sos pomidorowy kryje w sobie aż 7073 mg sodu w każdym kilogramie.

Przeciętne ilości sodu różnią się też w zależności od grup żywności. A więc nie pozostaje nam nic innego, jak czytanie etykiet i porównywanie tych samych produktów różnych marek.

Słone bomby

„Sodowe bomby” można znaleźć wśród dań, które każdego dnia lądują na naszych talerzach. Pamiętajmy jednak, że zawsze istnieją sposoby, aby jeść ich mniej. Jakie to sposoby?

  • Chleb rzadko jest postrzegany jako produkt, który dostarcza nam dużych ilości sodu. Ale takim właśnie produktem jest, głównie ze względu na fakt, że jemy go regularnie. Przez to dostarcza nam około 15-27% sodu w diecie.

W 100 g białego chleba sodu jest od 400 do 600 mg, w ciemnym – do 550 mg/100 g. Najlepiej wybierać chleb z pełnej mąki lub pełnoziarnisty – w nim zwykle sodu jest mniej. Zawsze szukaj zawartości sodu na etykiecie i wybieraj te rodzaje chleba, w których będzie go jak najmniej.

Pro-test