Zdrowie
Drogi oddechowe – budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych górnych i dolnych oraz płuc. Zadaniem układu oddechowego jest umożliwienie organizmowi oddychania, czyli wymiany tlenku i dwutlenku węgla pomiędzy organizmem a środowiskiem. Jak wygląda budowa dróg oddechowych i jakie są ich funkcje?
Budowa dróg oddechowych
Drogi oddechowe złożone są z:
- górnych dróg oddechowych – jama nosowa i gardło;
- dolnych dróg oddechowych – krtań, tchawica, oskrzela: prawe i lewe, dzielące się na mniejsze rozgałęzienia, z których te najmniejsze przechodzą w oskrzeliki.
W skład całego układu oddechowego wchodzą także płuca, które dzielą się na płaty (lewe płuco na dwa płaty, prawe płuco na trzy), a dalej na segmenty, segmenty na zraziki, a te na gronka.
Każde płuco otoczone jest dwoma warstwami tkanki łącznej – opłucną ścienną i opłucną płucną. Pomiędzy nimi znajduje się jama opłucnej, a w niej płyn, który pozwala na przyleganie płuca z opłucną do opłucnej ściennej, która zrośnięta jest z wewnętrzną ścianą klatki piersiowej. W miejscu wnikania oskrzeli do płuc znajdują się wnęki płucne, do których wnikają także tętnice i żyły płucne.
Działanie dróg oddechowych
Pierwszym z elementów układu oddechowego, do którego trafia powietrze, jest jama nosowa, wyścielona błoną śluzową. Jej zadaniem jest oczyszczenie powietrza z bakterii i innych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń, a także ogrzanie i nawilżenie powietrza. Zatoki przynosowe pełnią funkcję wyrównania różnicy ciśnień podczas oddychania i chronią mózgoczaszkę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Gardło pełni nieco więcej funkcji. Po pierwsze, jest to droga, którą pokarm wędruje do dalszych części układu trawiennego. Tylna ściana gardła zapobiega zachłyśnięciu w przypadku, gdy pokarm nie trafi do przełyku. Co więcej, w gardle znajduje się pierścień chłonny, w którym mnożą się limfocyty i przeciwciała, a więc ta część dróg oddechowych ma duże znaczenie w utrzymaniu prawidłowej odporności. Gardło bierze także udział w oddychaniu.
Krtań zapobiega zachłyśnięciu podczas jedzenia, a jej mięśnie odpowiadają za wydawanie dźwięków.
Tchawica to kolejny odcinek drogi, którą pokonuje powietrze w układzie oddechowym. Jej tylna ściana zbudowana jest z mięśni gładkich, pozwalających na usuwanie śluzu i ciał obcych z oskrzeli. Dochodzi wtedy do zwężenia światła tchawicy i wzrostu ciśnienia, a na koniec do wywołania odruchu kaszlu. Chcąc przyspieszyć odkrztuszanie plwociny, np. w czasie infekcji, warto sięgnąć po leki na kaszel mokry, takie jak Flavamed.
Zadaniem oskrzeli i oskrzelików jest precyzyjne dostarczanie powietrza do wszystkich pęcherzyków płucnych. Płuca odpowiadają za wymianę gazów, czyli pobieranie tlenu z otoczenia i wydalanie dwutlenku węgla.
Drogi oddechowe pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka, dlatego należy odpowiednio o nie dbać, aby zapewnić im jak najlepszą wydajność. Żadna infekcja w ich obrębie nie powinna być lekceważona, ponieważ nieleczona może przejść w postać ostrzejszą, a nawet przewlekłą i zaburzyć funkcjonowanie całego układu oddechowego.
« Dlaczego nie należy zmieniać ubioru dla faceta? Postaw na własny styl!
alibabka
10 miesięcy temu
Dobrze, że mamy syropy ułatwiające odkrztuszanie.
Lanza
10 miesięcy temu
Bardzo ciekawy artykuł na temat układu oddechowego i jego funkcjonowania. Taka wiedza w pigułce.
Goplana
10 miesięcy temu
Bardzo przystępny artykuł nt. działania dróg oddechowych.
wiolusia
10 miesięcy temu
Układ oddechowy ma swoje mechanizmy obronne.
Rosia58
10 miesięcy temu
Bardzo przystępnie opisana funkcja dróg oddechowych.