123rf.com, grafika dostarczona przez partnera

Bóle stawów mogą dotyczyć każdego, a jego źródła są różnorodne i determinują wybór leczenia. Poważne przypadki wymagają opieki medycznej, ale istnieje kilka metod, które mogą działać wspomagająco dla profesjonalnej terapii. Przeczytaj o domowych sposobach na bóle stawów.

Przyczyny bólu stawów

Bóle stawów mogą wystąpić w każdym wieku oraz mieć różne źródła i przebieg. Wśród możliwych przyczyn tego typu problemów zdrowotnych wymienia się przede wszystkim:

  • urazy – uszkodzenia mechaniczne stawów, takie jak skręcenie, zwichnięcie, złamanie;
  • choroby stawów – stany zapalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów), choroby zwyrodnieniowe, infekcje bakteryjne lub wirusowe;
  • choroby ogólnoustrojowe – nie tylko schorzenia związane z narządem ruchu, ale także te dotykające całego ciała. Należą do nich m.in. hemofilia, białaczka oraz niedoczynność tarczycy.

W diagnozowaniu przyczyny bólu stawu istotną rolę odgrywa informacja, którego ze stawów dotyczy dolegliwość. Przykładowo w przypadku stawów skroniowo-żuchwowych źródłem problemu może być nieprawidłowy zgryz.

Ból stawu możemy odczuwać zarówno wówczas, gdy uszkodzeniu lub infekcji uległ sam staw, jak i w sytuacjach, gdy patologiczne zmiany dotknęły otaczających go tkanek. Najczęściej problemy tego typu wynikają z przeciążenia ścięgien, więzadeł lub torebek stawowych. Objaw może się pojawić np. po wyczerpującym treningu siłowym lub innej pracy fizycznej. Jeżeli nie doszło do poważniejszej kontuzji, powinien ustąpić samoistnie.

Warto zwrócić uwagę, że niektóre osoby mogą być bardziej od innych podatne na problemy ze stawami z powodu dziedzicznych czynników genetycznych. Należą do nich także nadwaga i otyłość, które przyczyniają się do nadmiernego obciążenia narządu ruchu i są w stanie wywoływać stany zapalne. Ból stawów może również wynikać z ich wrodzonych lub rozwojowych wad anatomicznych. Należą do nich m.in. płaskostopie oraz rozwojowa dysplazja stawów biodrowych.

Domowe sposoby na bóle stawów

Bóle stawów najczęściej są dość uciążliwe, a niekiedy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto zapobiegać ich wystąpieniu, np. poprzez unikanie przeciążeń i rozsądne (nie nadmiernie wyczerpujące) wzmacnianie ciała podczas treningów siłowych. Jeśli jednak zdarzy Ci się doświadczyć dolegliwości tego typu, skorzystaj z domowych sposobów ich łagodzenia, które opisujemy poniżej.

Środki przeciwbólowe

Mogą być przepisane przez lekarza lub dostępne bez recepty. Występują w wersji doustnej (w formie tabletek, np. na bazie ibuprofenu lub paracetamolu) oraz do stosowania miejscowego (taką rolę pełni żel przeciwbólowy o odpowiednim składzie). Środki tego typu stosuj zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza.

Zimne okłady

Doraźną ulgę przy bólu stawu (niezależnie od jego przyczyny) może przynieść Ci 15-minutowy okład z lodu wykonywany 2-3 razy dziennie. Możesz również zaopatrzyć się w aptece w specjalny, wielorazowy kompres z żelowym wypełnieniem. Stosując zimne okłady, dbaj o to, aby nie dopuścić do odmrożenia skóry.

Odpoczynek

W wielu wypadkach przyczyną bólu stawu jest jego nadmierna eksploatacja lub uszkodzenie struktur znajdujących się wokół. Najlepszym sposobem na pozbycie się tego typu problemu jest danie tkankom czasu na regenerację. Postaw na odpoczynek i unikaj nadmiernego obciążania bolących miejsc. Gdy najsilniejsze dolegliwości ustąpią, zacznij wykonywać ćwiczenia wzmacniające, stopniowo zwiększając ich intensywność.

Jeżeli Twoje bóle stawów są częste, intensywne lub przewlekłe bądź jeśli towarzyszą im inne objawy (np. gorączka, zaczerwienienie, obrzęk), koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Odpowiednio przeprowadzona diagnostyka umożliwi ustalenie przyczyny dolegliwości oraz zaplanowanie i wdrożenie skutecznej terapii.