krem do twarzy z ceramidami
Grafika dostarczona przez partnera

Ceramidy są naturalnie występującymi substancjami budulcowymi, które dzięki swojej budowie oraz właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Są one różnorodnymi związkami organicznymi z grupy lipidów. Do ich wytwarzania zdolny jest każdy organizm oraz każda tkanka. W pewnym wieku procesy te zaczynają spowalniać lub całkowicie zanikać. Z tego powodu warto jest stosować kosmetyki z ceramidami, a zwłaszcza kremy. Dlaczego dobrze jest je wykorzystywać? Podpowiadamy.

Działanie i właściwości ceramidów

Ceramidy tworzą specyficzne spoiwo przestrzeni międzykomórkowej warstwy rogowej naskórka. Są one lipidami polarnymi, które układają się w warstwach lamelarnych identycznie jak struktury błon komórkowych. Dzięki temu wraz z lipidami łatwo wbudowują się w warstwy cementu, dzięki czemu tworzą regularną i zwartą strukturę ciekłych kryształów. Są one kluczowe dla utrzymywania homeostazy skóry, czyli równowagi między środowiskiem zewnętrznym, a wewnętrznym. Ich zadaniem jest zatrzymywanie wody w naskórku, ponieważ tylko odpowiednio nawilżona cera jest w stanie prawidłowo wypełniać swoje fizjologiczne funkcje.

Dbają także o spoistość naskórka, jego elastyczność i szczelność. Są niejako przekaźnikami międzykomórkowymi oraz biorą udział w procesach różnicowania keratynocytów. Można je również spotkać w produktach do włosów, gdyż w kosmykach również posiadamy wspominane wcześniej ceramidy.

Jakie jest zastosowanie ceramidów do celów kosmetycznych?

Ceramidy do celów kosmetycznych są najczęściej pochodzenia roślinnego bądź syntetycznego. Stosowane są przede wszystkim do zapobiegania i leczenia stanów suchości cery. Konsumenci wybierają najczęściej preparaty stanowiące mieszaninę ceramidów, cholesterolu, nasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają odnowę bariery lipidowej. Poprawią także uwodnienie skóry i trwale odbudowują barierę naskórkową.

Wspomagają one również ujędrnienie i napięcie skóry twarzy. Szczególnie po 40. roku życia procesy produkcji ceramidów spowalniają, a finalnie całkowicie się zatrzymują. Z tego względu cera staje się wiotka, szara i wygląda na zmęczoną. Dzięki kosmetykom z tymi drogocennymi elementami możemy skuteczniej oddziaływać na głębsze warstwy naskórka i sprawiać, że jej wygląd w niedługim czasie zdecydowanie się poprawi.

Krem z ceramidami – na co zwracać uwagę i jak stosować?

Niedobór ceramidów występuje w przebiegu wielu dermatoz, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy nadmierne rogowacenie oraz alergie skórne. To głównie skóra atopowa zmaga się z szorstkością, podrażnieniami i zaczerwienieniem. Produkt, taki jak krem do twarzy z ceramidami zlikwiduje uczucie ściągnięcia oraz złagodzi stany zapalne. Przy zakupie tego typu kosmetyku warto wybrać jego typ, który najbardziej odpowiada naszych potrzebom. Są one wiodącymi składnikami, które dodawane są również do kondycjonerów włosów: odżywek oraz masek.

Aby jeszcze lepiej zadbać o swój naskórek, dobrze jest odpowiednio pielęgnować twarz i ciało. Do tego procesu będzie potrzebna Cerave emulsja do mycia, która odpowiednio usunie nadmiar sebum i sprawi, że cera będzie dokładnie oczyszczona. Następnie warto jest stosować toniki oraz peelingi, które delikatnie złuszczą martwy naskórek. Pomoże to również w odblokowywaniu porów, co z kolei zapobiegnie tworzeniu się nowych niedoskonałości. Finalnie dobrze jest pamiętać o częstej zmianie poszewek na poduszki oraz o odpowiedniej ilości snu.