Porady Uroda

Dermatolog odpowiada na pytania czytelniczek

dermatolog-odpowiada-na-pytania-czytelniczek

Jak radzić sobie ze zmianami skórnymi? Jak dbać o skórę dojrzałą oraz dlaczego po 40. roku życia wciąż można zmagać się z trądzikiem? na pytania czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

 

Witam , od kliku lat obserwuje na policzkach popękane naczynka krwionośne . Gdy radziłam się kosmetyczki, zaleciła zabieg laserem. Jest bardzo drogi . Czy na prawdę mi pomoże?

Zabiegi usuwania naczyń przy pomocy lasera rzeczywiście są dość kosztowne, ale jeśli ma Pani liczne, bardzo drobne naczynka i widoczny rumień mogą one przynieść najlepsze efekty i spowodować, że nieestetyczne teleangiektazje znikną z Pani twarzy. W przypadku małych pojedynczych naczyń można skorzystać ze starszej, ale tańszej metody, czyli zabiegów elektrokoagulacji. Warto, aby zaczęła Pani stosować kremy, które wzmocnią ścianę naczynek i zapobiegną ich dalszemu powstawaniu. Kremy te jednak nie zlikwidują naczynek, które już powstały.

 

Witam serdecznie! Od jakiegoś czasu zauważyłam, że na czole i skroniach pojawiają się czerwone wypryski, jakby wykwity. Nie podchodzą ropą, ale są dosyć bolesne i bardzo nieestetycznie wyglądają. Stosuję wodę termalną i żel do mycia twarzy. Dodam, że mam 43 lata, więc na trądzik to chyba o jakieś trzydzieści lat za późno. proszę o radę, jak pozbyć się tych dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję


(na zdjęciu: lek. med. Bożena Bierzniewska)
Pojedyncze zapalne zmiany mogą pojawiać się nawet w dojrzałym wieku. Przyczyny ich powstawania mogą mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowanymi lekami, trybem życia, poziomem stresu, jak również rodzajem cery. Pojedyncze zmiany można leczyć preparatami punktowymi, ale jeśli zmiany są zapalne i bolesne zalecam konsultację dermatologiczną. Lekarz dokona analizy możliwych czynników, które są przyczyną Pani problemów i zaleci odpowiednie leczenie.

 

Witam:)

Czy wszystkie kremy 50+ są tłuste? Ja mam 43 lata, ale wydaje mi się, że cerę mam “starszą” niż mój wiek kalendarzowy, dlatego sięgam czasem po kremy dla starszej grupy wiekowej. Niestety, często po 2-3 tygodniach stosowania moja skóra staje się przetłuszczona, wyskakują mi na twarzy pryszcze. Czy jest to efekt “przekarmienia” skóry? Ale pomijając mój wiek – słyszę nieraz, że panie po 50-tce mają tłustą cerę – czy one mogą używać typowych kremów przeciwzmarszczkowych 50+ czy też są one dla nich zbyt tłuste? Jakich więc preparatów powinny używać? Nigdy nie spotkałam się z kremami 50+ albo 60+ dla cery tłustej lub mieszanej.
pozdrawiam

Świecenie się skóry i nadmiar sebum mogą się wiązać z jednoczesną skłonnością skóry do nadmiernego wysuszenia w obrębie jej głębszych warstw. Cera może być starsza niż jej wiek kalendarzowy i mają na to wpływ takie czynniki jak: palenie papierosów, sposób odżywiania się, tryb życia, sumaryczna ilość ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, a także nawyki pielęgnacyjne. Nie ma przeciwwskazań, aby po ocenie stanu skóry sięgnąć po krem przeznaczony do nieco starszej grupy wiekowej. Osoby mające tłustą cerę mogą używać kremów hamujących starzenie się skóry, ale rzeczywiście powinny unikać tych które mają zbyt tłustą konsystencję.

Obecny rynek kosmetyczny proponuje wiele kremów o lekkiej konsystencji, formy serum, albo krem+serum (jak na przykład nowa linia Eveline Cosmetics Diamonds & 24k Gold). Kosmetyki te można łączyć z emulsjami matującymi i punktowymi preparatami przeznaczonymi na pojedyncze zapalne zmiany. W linii bioHyaluron 4D można na przykład znaleźć przeciwzmarszczkowy krem na dzień i na noc dal cery mieszanej zawierający w swoim składzie kompleks matujący.

Eveline

Jak radzić sobie ze zmianami skórnymi? Jak dbać o skórę dojrzałą oraz dlaczego po 40. roku życia wciąż można zmagać się z trądzikiem? na pytania czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

 

Co reklamuje się inny krem, to ma w sobie inne cuda i podobno to one są super odmładzające. Czy może pani mi powiedzieć na jakie składniki faktycznie można liczyć? Jak nie dać się oszukać reklamie?

Obecny rynek kosmetyczny faktycznie proponuje tak wiele różnych preparatów kosmetycznych, że kobiety bywają zdezorientowane. Obecnie nawet w niskiej cenie można kupić dobry krem anty-aging i kobiety, których nie stać na inwestowanie w drogie kosmetyki nie powinny czuć dyskomfortu, że nie zapewniają swojej skórze dobrej pielęgnacji. Wybierając krem należy przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się jego składowi. Dobry krem zawiera nie tylko substancje hamujące starzenie, ale także składniki nawilżające (na przykład: kwas hialuronowy), dostarcza skórze witamin (A,D, E i B), minerałów i zaspakaja różnorodność potrzeb skóry.


(na zdjęciu: lek. med. Bożena Bierzniewska)
Wśród najnowszych składników aktywnych, których skuteczność jest poparta badaniami są między innymi takie substancje jak: wyciągi z komórek macierzystych pochodzenia roślinnego, pro- retinol, pro-elastyna, złoto koloidalne, mikrokryształy diamentu, matrix-6 (peptyd stymulujący odbudowę skóry), koenzym Q10. Osoby szukające kremów zawierających naturalne składniki powinny w recepturze szukać takich składników jak: olejek arganowy, masło karite lub wyciąg z orchidei.

 

Witam
Mam ponad 40 lat i wciąż objawy trądziku. Nasilają się po ostrych potrawach. Kiedy to sie skończy?!!!

Po czterdziestce dość dużo kobiet denerwuje się, że nadal pokazują się u nich zmiany trądzikowe. Przyczyny tego problemu mogą być różne, a do głównych należą: rodzaj cery, zaburzenia hormonalne, przyjmowane leki, tryb życia i stres. W przypadku zmian mało nasilonych należy sięgać po kremy przeznaczone do cery mieszanej, a na pojedyncze zapalne zmiany stosować preparaty do leczenia punktowego.

W przypadku zmian bardziej uporczywych i nasilonych warto udać się do lekarza, który dokona analizy czynników mogących być przyczyną Pani problemów, jak również wdroży odpowiednie leczenie. Postępowanie ze zmianami typu trądziku dorosłych często wymaga systematycznego leczenia i pielęgnacji cery, ale dzięki temu można znacząco poprawić wygląd skóry.

Eveline

Jak radzić sobie ze zmianami skórnymi? Jak dbać o skórę dojrzałą oraz dlaczego po 40. roku życia wciąż można zmagać się z trądzikiem? na pytania czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

 

Dzień dobry
Chciałabym mojej mamie na urodziny sprezentować zestaw kosmetyków. Mama ma skórę mieszaną. Czy mogłaby mi Pani podać jakąś serie albo chociaż wskazać komponenty? No i nie ukrywam, cena też gra rolę 🙂
Z góry bardzo dziękuję

Nie ma uniwersalnego kremu dla wszystkich i trudno jest zalecić krem na podstawie przedstawionych informacji. Wybierając krem dla innej kobiety powinna Pani przede wszystkim dowiedzieć się, czy występują u niej jakieś reakcje podrażnienia i czy kiedykolwiek zdarzyła się reakcja alergiczna po kremie. Dość bezpiecznymi kremami są kosmetyki zawierające kwas hialuronowy, bo ma on działanie rewitalizujące skórę i nie niesie ryzyka podrażnienia cery. Dobrze oceniane są też kremy zawierające połączenia kwasu hialuronowego z wyciągami z komórek macierzystych pochodzenia roślinnego.

 

Dlaczego wszyscy tak zachwycają sie tym kwasem hiauloronowym czy skoro to jest kwas nie ma przypadkiem właściwości niszczących ?


(na zdjęciu: lek. med. Bożena Bierzniewska)
Budowa kwasu hialuronowego u bakterii i u człowieka jest identyczna i stąd bierze się określenie, że jest on naturalny i biokompatybilny. Jego łańcuchy przeplatają się w skórze i tworzą sieć. Kwas hialuronowy nie wiąże się z białkami, ale stanowi oś, na której wiążą się inne białka, w skórze wiąże włókna kolagenowe i elastylowe biorąc udział w poprawie elastyczności skóry. Dodatkowo ma on niezwykle silne właściwości wiązania wody i odpowiada za nawilżenie skóry. Kwas hialuronowy znalazł ogromne zastosowanie w dermatologii estetycznej oraz w kosmetologii. Długie lata doświadczeń z kwasem hialuronowym najlepiej potwierdzają jego duże bezpieczeństwo i korzyści wynikające z zastosowania w kremach.

 

Chodzi mi o wpływ kosmetyków Eveline na alergików .Czy kosmetyki te są niebezpieczne przy jakichś rodzajach uczuleń ?

Wiele kosmetyków Eveline Cosmetics jest tak skomponowana, że może być stosowana przez kobiety z wrażliwą skórą. Szczególnie godne polecenia są tu linie EcoLine, których kluczowymi składnikami są certyfikowane składniki naturalne nie niosące ryzyka alergii i podrażnienia skóry. Linia nie ma sztucznych barwników i niosących ryzyko uczulenia kompozycji zapachowych. Dodatkowo linia EcoLine jest tak skomponowana, że kobiety w różnym wieku i posiadające różne typy cery mogą tu znaleźć produkt dla siebie.

Oczywiście inne kremy Eveline Cosmetics także przechodzą badania dotyczące bezpieczeństwa zastosowania na skórę. Firma przywiązuje dość dużą wagę do takiego doboru składników kosmetyków, aby nie miały one działania alergizującego.

Eveline

Jak radzić sobie ze zmianami skórnymi? Jak dbać o skórę dojrzałą oraz dlaczego po 40. roku życia wciąż można zmagać się z trądzikiem? na pytania czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

 

Witam serdecznie!
Od lat borykam się z problemem, jakim są malutkie “skórki” na powiekach. Mam je też na szyi i parę na brzuchu – przypominają narośniętą skórę. Te na powiekach są malutkie, ale czasami mnie drażnią. Czasem odpadają, albo je rozdrapuję i goją się jak normalne zadrapanie. Te na szyi i brzuchu są spore i trochę się boję, że je urwę – ale obserwuję je stale, nie rosną (no, rosną bardzo powoli) ani nie zmieniają koloru – po prostu są jak taki strzępek skóry. Co to może być? Czasem mam ich spory wysyp, a potem te drobne znikają. Czy to jakaś choroba zakaźna, czy może taka moja uroda?


(na zdjęciu: lek. med. Bożena Bierzniewska)
Sam opis zmian dermatologicznych jest niewystarczający do postawienia diagnozy. Dermatologia to dziedzina, która zawsze wymaga przyjrzenia się zmianom i oceny ich charakteru. Z opisu wynika, że zmiany dotyczą już kilku okolic, więc zalecam Pani wizytę u specjalisty, aby ocenił Pani zmiany i zalecił stosowną terapię. Liczne drobne zmiany mogą być włókniakami, brodawkami łojotokowymi, ale mogą wśród nich być znamiona barwnikowe, brodawki wirusowe lub guzy wywodzące się z przydatków skóry. Wszelkie nowe zmiany na skórze wymagają konsultacji.

 

Dzień dobry! Spotkałam się z opinią, że kremu pod oczy nie powinno się nakładać pod oczy, tylko na linii kości policzkowych – nie na skórę, gdzie się robią tak zwane worki, tylko niżej. To ma niby wystarczyć, bo substancje kosmetyczne sobie powędrują wyżej, a bezpośrednio na skórę pod okiem podobno jest za intensywnie. Jakoś nie wydaje mi się to szczególnie sensowne, jednak nie znalazłam nigdzie instrukcji nakładania kremów pod oczy. Czy może Pani opowiedzieć, jak się prawidłowo aplikuje tego typu kosmetyki? Pozdrawiam

Krem działa w miejscu, w którym jest aplikowany i z racji tego, że w samym naskórku nie ma naczyń krwionośnych, więc nie można liczyć na „transport” kremu do innych okolic poza miejscem aplikacji. Pod oczy najlepiej wybierać kremy o lżejszej konsystencji, zawierające składniki poprawiające mikrokrążenie i redukujące ewentualną skłonność do obrzęków. Krem należy aplikować poprzez delikatne smarowanie i wklepywanie go opuszkami palców. Należy unikać rozciągania skóry i nakładania zbyt dużej ilości kremu. Skóra powiek zazwyczaj wymaga minimum trzech aplikacji kremu, ze względu na jej szybsze przesusznie się.

Eveline

Jak radzić sobie ze zmianami skórnymi? Jak dbać o skórę dojrzałą oraz dlaczego po 40. roku życia wciąż można zmagać się z trądzikiem? na pytania czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

 

Dzień dobry,
Odkąd zaczęłam przekwitać, zaczęła mi się bardzo łuszczyć skóra na nosie i między brwiami. Używam kremów nawilżających, ale do cery normalnej, a może powinnam coś innego zacząć stosować? Trochę mnie to niepokoi, nie ukrywam, bo nie tylko to wygląda nieładnie, ale szczypie, kiedy wychodzę na zimniejsze powietrze.
Dziękuję za możliwość skorzystania z porady.

Łuszczenie się skóry między brwiami i w okolicy nosa może mieć charakter tak zwanego łojotokowego zapalenia skóry. Często towarzyszy mu również zaczerwienienie, swędzenie, a nawet łupież skóry głowy. W zmianach mało nasilonych można zastosować dostępny w aptece bez recepty krem z 0,5 % hydrocortisonem i kremy z klotrimazolem. Pieczenie skóry po wyjściu z domu świadczy o jej podrażnieniu. Warto przez kilka dni stosować tylko kremy nawilżające, które przywrócą skórze jej ochronną barierę hydrolipidową. Jeśli stosuje Pani jakieś pilingi, kremy przeciwzmarszczkowe, to najlepiej przez kilka dni ich nie używać, aż twarz ulegnie wygojeniu. W nawrotach łojotokowego zapalenia skóry dość istotne znaczenie mają stres, problemy ze spaniem, gdyż mogą one wywoływać nawroty zmian. W przypadku niedostatecznej skuteczności samodzielnego leczenia należy udać się do lekarza.

Odpowiedzi udzielała:

lek. med. Bożena Bierzniewska

Specjalista dermatolog

 

Uwaga!


To tylko pierwsza część konsultacji z Panią dermatolog, w listopadzie opublikujemy kolejne, dlatego już teraz zapraszamy Was do zadawania pytań specjalistce marki Eveline!

Eveline

Komentarze (6)

pati25

11 lat temu

Super,że jest taka możliwość zadania pytania kosmetyczce.Miałłam jeden krem z Eveline i nie przypadł mi specjalnie do gustu.

drobina

11 lat temu

Do wielu kremów mam uprzedzenie, właśnie ze względu na alergię. Myślę jednak, że spróbuję sięgnąć po kosmetyki Eveline z linii Eco Line.

Zostaw komentarz