Czym wyczyścić srebro domowe sposoby
grafika dostarczona przez partnera

Srebrna biżuteria z biegiem czasu może stracić swój odcień. Może zciemnieć, stracić blask i stać się matowa. Czy da się coś z tym zrobić? Czym wyczyścić srebro domowe sposoby? Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo więcej. 

Z czym związane jest czarnienie srebrnej biżuterii?

Srebrna biżuteria ma to do siebie, że z czasem traci swój wygląd. Jednak nie trzeba się tym załamywać, charakterystyczny osad jest naturalnym zjawiskiem i w prosty sposób można go usunąć. Niektórzy uważają, że ciemnienie kolczyków, łańcuszków czy bransoletek ze srebra oznacza, że zostały one wykonane z niskiej jakości kruszców. Jednak nie jest to prawdą. Za zmianę odcienia tego metalu szlachetnego odpowiedzialny jest dwutlenek siarki. Zachodzi pewna reakcja chemiczna i na srebrze pojawia się nalot. Jeśli w powietrzu jest więcej siarki to biżuteria może mieć kolor bliższy czerni. Dodatkowo siarka jest wdychana przez człowieka wraz z powietrzem, a człowiek wydala ją między innymi z potem. Noszone przez człowieka srebrne dodatki mogą o wiele szybciej zmienić swój odcień w porównaniu do tych rzadziej używanych.

Czyszczenie srebra – co trzeba wiedzieć?

Do czyszczenia srebra można użyć domowych sposobów, bądź profesjonalnych środków. Jednak w obydwu przypadkach trzeba zwrócić uwagę, czy dany specyfik nie zaszkodzi srebru. Czyszczenie srebra powinno być wykonane bardzo delikatnie, nie można tego dokonać przy pomocy szczoteczki do zębów o twardym włosiu. Innym złym produktem, by czyścić srebro jest chropowata szmatka. Jeśli chcemy uchronić srebrną biżuterię, przed zniszczeniem należy użyć miękkiej ściereczki. Do czyszczenia srebra nie warto także używać przedmiotów o gumowej powierzchni. Lateksowe rękawiczki będą nie najlepszym pomysłem w tym wypadku.   

Czym wyczyścić srebro domowymi sposobami?

Do czyszczenia biżuterii oraz zastawy można użyć środków, które znajdują się w każdym domu. Nieestetyczny nalot nie musi psuć nam naszej ulubionej biżuterii. Czyszczenie może odbyć się z wykorzystaniem folii aluminiowej. Potrzebny będzie roztwór z 1l gorącej wody oraz 5 łyżek soli kuchennej. Folią aluminiową należy wyłożyć dno ceramicznego garnka bądź szklanego naczynia. Kolejno należy wsadzić srebro i zalać przygotowanym roztworem. Wtedy nalot pokrywający biżuterię pokryje folię. Jest to dobry sposób, by biżuteria ślubna, pierścionek zaręczynowy czy kolczyki odzyskały dawny wygląd. 

Kolejnym sposobem jest ugotowanie ziemniaków w wodzie bez dodatku soli. Taki wywar należy przelać do szklanego naczynia i tam umieścić biżuterię. Po godzinie można wyciągnąć biżuterię oraz przetrzeć ją flanelową szmatką. 

Następnym pomysłem, aby wyczyścić srebrną biżuterię jest roztwór z soli i octu. Aby przygotować ten specyfik potrzeba wody, sody oczyszczonej oraz octu. Proporcje to 1:1:1. Srebro powinno znaleźć się w tym roztworze na 30 minut. Czyszczenie srebra powinno zakończyć się wytarciem szmatką. 

Pasta do zębów to stara i dobra metoda na pozbycie się ciemnego nalotu. Najlepiej jest użyć szczoteczki do masażu dziąseł. 

Czyszczenie srebra – jak uchronić się przed zabrudzeniami?

W celu zachowania dobrego wyglądu biżuterii warto ograniczyć kontakt z wodą oraz chemikaliami. Biżuterię warto też ściągać przed myciem oraz zakładać ją po spryskaniu się perfumami.

Dom Jubilerski A&A to miejsce, które oferuje szeroki asortyment biżuterii. Znaleźć tam można pierścionki zaręczynowe, obrączki, kolczyki, bransoletki czy łańcuszki. Biżuteria jest kwintesencją stylu oraz charakteru jej właścicielki. Jako dodatek inspiruje do tworzenia stylowych i modnych stylizacji.