czy-mozna-sie-ustrzec-ntm-u

Nietrzymanie moczu to trudność w utrzymaniu zawartości pęcherza podczas aktywności zwiększających ciśnienie śródbrzuszne np. kichania, kaszlu, a nawet śmiechu. Związane jest to z osłabieniem siły mięśni, otaczających cewkę moczową. Czy można zadbać, by mięśnie te były zawsze sprawne, mimo upływu lat?

Ważne jest także, aby unikać infekcji cewki pęcherza moczowego. Infekcje, na jakie jesteśmy narażone, mogą w znacznym stopniu osłabiać siłę mięśniową mięśni, oplatających cewkę, co w efekcie prowadzi do NTM. A zatem… w zimie ciepła bielizna i rajstopy pod spodniami to podstawa!

Jeśli dojdzie już do jakieś infekcji, należy do leczenia farmakologicznego dołączyć również ćwiczenia mięśni dna miednicy. Nie trzeba ich nawet konsultować z lekarzem prowadzącym – ten rodzaj rekreacji bowiem tylko może nam pomóc, nie narażając kręgosłupa ani innych części ciała.

Ćwiczenia, o których mowa, są profilaktyczne i uzupełniające. Nawet gdy lekarz nie zaleci wizyty u fizjoterapeuty, warto skonsultować się z nim i poprosić o indywidualny zestaw ćwiczeń wzmacniający mięśnie kegla.

Gdy ustąpią dolegliwości związane z infekcją, ćwiczenia należy nadal kontynuować jeszcze przez jakiś czas, co zapewni pewny i szybszy powrót do pełni sprawności pęcherza moczowego.

mgr Anna Gadziecka