Menopauza Przed menopauzą
Czy bóle głowy mogą być objawem przekwitania?

Kobiety skarżą się na bóle głowy i migreny aż 3-4 razy częściej niż mężczyźni. Wszystkiemu winne są hormony – estrogeny. Kiedy ich poziom się waha, bardzo wiele z nas odczuwa to boleśnie na własnych skroniach. Nawet jeśli wcześniej się to nie zdarzało, wraz z wejściem w okres przekwitania bóle głowy mogą się znacznie nasilić.
Kiedy boli głowa?
Wieloletnie obserwacje i badania naukowe dowodzą, że wahania estrogenu, a zwłaszcza nagłe jego spadki, prowadzą do silnych, migrenowych bólów głowy u kobiet. Dzieje się tak na przykład w trakcie miesiączki (tzw. migrena miesiączkowa), podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i regulujących płodność, w początkowych tygodniach ciąży oraz przede wszystkim w czasie menopauzy.
Zmiany
Podczas wchodzenia w okres klimakterium w organizmie kobiety zachodzi bardzo wiele procesów.Jajniki powoli przestają produkować hormony, a w związku z tym w organizmie kobiety niestety ich brakuje. Zaczynają się gwałtowne niedobory i nagłe skoki estrogenu – wówczas o migrenę bardzo łatwo. Taka burza może trwać dłuższy czas, a towarzyszą jej inne objawy menopauzy. Przede wszystkim nieregularne miesiączki, uderzenia gorąca, rozdrażnienie itp.
Jak leczyć bóle głowy?
Sposobów leczenie bólu głowy wywołanego wahaniami estrogenów jest kilka, ale żaden nie gwarantuje skuteczności. Każda kobieta musi dobrać metodę odpowiednią do swojego organizmu, oczywiście pod pełną kontrolą lekarza. Leczenie hormonalne (hormonalna terapia zastępcza) w niektórych przypadkach przynosi poprawę, w innych z kolei pogarsza sprawę. Podobnie jest z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, które również zawierają hormony – każda dawka, która burzy naturalną homeostazę organizmu, jest potencjalnie niebezpieczna. Innymi lekami, stosowanymi profilaktycznie, są niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen) oraz amitryptylina, propanolol długo działający, ergotamina, sumatriptan.
M. Borowik
Kobiety skarżą się na bóle głowy i migreny aż 3-4 razy częściej niż mężczyźni. Wszystkiemu winne są hormony – estrogeny. Kiedy ich poziom się waha, bardzo wiele z nas odczuwa to boleśnie na własnych skroniach. Nawet jeśli wcześniej się to nie zdarzało, wraz z wejściem w okres przekwitania bóle głowy mogą się znacznie nasilić.
To nie zawsze menopauza
Sam ból głowy jeszcze nie musi o niczym świadczyć. Osoba, która nigdy nie cierpiała na migreny niekoniecznie musi się ich nabawić akurat w czasie menopauzy (choć nie jest to wykluczone). Jeśli uporczywym bólom głowy nie towarzyszą inne objawy menopauzy, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem, najlepiej neurologiem. Specjalista może skierować na badania, które wykluczą uraz, ból związany z nieprawidłowym ciśnieniem, tętniaka, guza lub inne poważne schorzenia, których objawami mogą być bolesne migreny.
Mimo wszystko jest jedna dobra wiadomość dla kobiet przeżywających ciężkie bóle głowy podczas klimakterium. Kiedy hormony przestaną już szaleć i „ustatkują się”, a menopauza wejdzie w swoją ostatnią fazę – ból wywołany estrogenami odejdzie. Nie jesteśmy skazane na migreny przez całe życie.
M. Borowik
« Metody leczenia ostrogi piętowej
elle@elle
9 lat temu
Na szczęscie nie to jeszcze nie dotyczy :)))
summer
12 lat temu
Ja właśnie słyszałam o tym, co pisze lalakosi. Moja mama miała jednak migrenę tak przed, jak i po menopauzie, więc obawiam się, że ja też się od nie nie uwolnię :(, oby tylko nie było gorzej!:(
pati25
12 lat temu
Bóle głowy to bardzo częsta dolegliwośc.Mnie kiedyś bardzo często bolała głowa aż okazało się,że to od ciśnienia.Przyjmuję teraz tabletki na ciśnienie i głow już tak często nie boli.Tylko od czasu do czasu.Przeważnie na zmianę pogody.Dzisiaj już trzeci dzień boli mnie głowa
drobina
12 lat temu
Bóle głowy , to niestety choroba stara jak świat. Jestem jedną z wielu osób, którym migrenowe bóle głowy towarzyszą od dzieciństwa. Zwykle zaczynają się w okolicy lewego oka i trwają ok 2-3 dni. Nie ma idealnego środka przeciwbólowego. Jednemu pomaga apap, innemu ibuprom, czy coś innego. Na mnie działa tylko polopiryna s. Często jednak nic nie pomaga i po prostu muszę pocierpieć. Ostatnio coraz rzadziej boli mnie głowa (mniej stresów?), więc może na stare lata nie będzie tak źle.
lalakosi
12 lat temu
Z tego co wiem niektore migreny sa powiazane z hormonami , dlateo menopauza moze miec na nie wplyw. Slyszalam o przypadkach kiedy migrena pojawiala sie ok. 50 jak i wlasnie wtedy znikala (a moja ciotka meczyla sie z nia cale zycie niemal)