cukrzyca-to-nie-wyrok

Gdy słyszymy, że cierpimy na chorobę nieuleczalną, słowa lekarza traktujemy jak wyrok. Choć nie opracowano leku, dzięki któremu moglibyśmy rozprawić się z cukrzycą, osoby, które zmagają się z tą przypadłością, mogą normalnie funkcjonować.

Skutki uboczne zastrzyków z insuliną

Firmy farmaceutyczne nieustannie pracują nad doskonaleniem swoich leków. Dziś nie musimy obawiać się zastrzyków z insuliną, ponieważ w przeciwieństwie do swojego pierwowzoru rzadko niosą skutki uboczne. Gdy w 1921 roku rozpoczęto masową produkcję hormonu regulującego poziom glukozy we krwi, trudno było przewidzieć niepożądane reakcje ze strony organizmu. U niektórych pacjentów pojawiały się łagodne objawy alergii, inni z kolei doświadczali wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego insulina dostępna obecnie na rynku jest stosunkowo bezpieczna? Koncerny farmaceutyczne nie tylko opracowały nowoczesne metody oczyszczania leku, ale też wyprodukowały półsyntetyczną ludzką insulinę, która praktycznie nie zawiera alergenów.

Niektórzy diabetycy obawiają się, że zastrzyki z insuliną przyczynią się do gwałtownego wzrostu masy ciała. Rzeczywiście w przeszłości pacjenci, którzy regularnie stosowali leki, musieli liczyć się z nadwagą. Na szczęście postęp, jaki dokonał się w medycynie, przyczynił się do wyeliminowania problemu. Insulina, którą oferują apteki, jest bezpieczna, ponieważ została wyprodukowana w oparciu o nowoczesne technologie. Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z jej stosowania! Nieleczona cukrzyca prowadzi do wielu groźnych powikłań i zwiększa ryzyko rozwoju … otyłości. Osoby, które przestrzegają zaleceń lekarza i regularnie badają poziom cukru we krwi, nie powinny przytyć.

Zalety analogów insuliny

Analogi insuliny zrewolucjonizowały życie diabetyków. Do niedawna osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę, musiały zrezygnować z kariery sportowej. Dla wielu młodych ludzi była to ciężka decyzja, ponieważ z karierą piłkarza, tenisisty czy lekkoatlety wiązali oni swoją przyszłość. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, aby diabetyk realizował swoje marzenia. Wystarczy, że tradycyjną insulinę zastąpi jej analogiem (szybko lub długo działającym). Z punktu widzenia biochemii analogi w niewielkim stopniu różnią się od hormonu produkowanego przez trzustkę. Tymczasem zastąpienie jednego aminokwasu innym ma kolosalne znaczenie dla pacjenta. Ta „drobna” różnica sprawia, że analogi wchłaniają się szybciej od półsyntetycznej insuliny ludzkiej. Dla chorego oznacza to, iż nie musi rezygnować z aktywnego trybu życia. Diabetyk przyjmujący analogi insuliny może tańczyć, pływać kraulem, a nawet biegać!

Kto wie, czy zastrzyki z insuliną nie zostaną niebawem wyparte przez doustne preparaty. Wiele wskazuje na to, iż te nowoczesne medykamenty zrewolucjonizują leczenie cukrzycy. Jeśli ich skuteczność zostanie potwierdzona, diabetycy będą mogli zapomnieć o kłopotliwych iniekcjach. Choć zastrzykom nie towarzyszą dolegliwości bólowe, niektórzy pacjenci mają opory przed nakłuwaniem skóry. Na korzyść tabletek przemawia wygoda. Można zabrać je w podróż i połknąć w każdej chwili, w przypadku zastrzyku diabetyk musi znaleźć odosobnione miejsce, co czasem nastręcza trudności.

Prężnie rozwijająca się medycyna przynosi nowoczesne metody leczenia. Dzięki nim diabetyk może normalnie funkcjonować i spełniać swoje marzenia. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę, musiały rezygnować ze sportu. Kto wie, czy za kilka lat nie będziemy wspominać zastrzyków z insuliną jako reliktu przeszłości? Wszystko wskazuje na to, że miejsce strzykawek i igieł zajmą tabletki.

Irmina