ABC Zdrowia Zdrowie

Cukrzyca to nie wyrok!

cukrzyca-to-nie-wyrok

Gdy słyszymy, że cierpimy na chorobę nieuleczalną, słowa lekarza traktujemy jak wyrok. Choć nie opracowano leku, dzięki któremu moglibyśmy rozprawić się z cukrzycą, osoby, które zmagają się z tą przypadłością, mogą normalnie funkcjonować.

Wprawdzie diabetyk musi o siebie dbać bardziej niż inni, nie oznacza to, iż nie dożyje sędziwego wieku. W przypadku cukrzycy kluczową rolę odgrywa diagnostyka. Jeśli choroba zostanie wcześnie rozpoznana, nie zniszczy organizmu. Właśnie dowiedziałaś się, że cierpisz na cukrzycę? Nie panikuj. Lekarz z pewnością wytłumaczy ci szczegółowo, na czym polega samokontrola. Musisz monitorować poziom cukru we krwi, ale w dobie nowoczesnych technologii to nic trudnego! Obecnie trwają prace nad glukometrem, który nie tylko wskaże wartość poziomu cukru we krwi, ale też prześle wyniki badań do lekarza. Jeśli stężenie glukozy będzie odbiegało od normy, specjalista będzie miał czas na interwencję.

Dieta diabetyka

Obawiasz się, że wraz ze zdiagnozowaniem cukrzycy będziesz musiała zrezygnować ze wszystkich smakołyków? Niekoniecznie. Diabetyk może jeść owoce pod warunkiem, że potrafi zachować umiar. W układaniu jadłospisu niezwykle istotną rolę odgrywa indeks glikemiczny. Im jest wyższy, tym więcej glukozy dostarcza dany produkt spożywczy. Nie oznacza to jednak, że już nigdy nie zjesz winogron czy banana. Choć wspomniane owoce charakteryzują się wysoką zawartością cukrów prostych, spożywane w rozsądnych ilościach nie powinny zaszkodzić. Do owoców o stosunkowo niskim indeksie glikemicznym zalicza się: grejpfruty, pomarańcze, kiwi oraz awokado.

Maliny, jeżyny oraz jagody również nie stanowią zagrożenia pod warunkiem, że mamy na uwadze własne ograniczenia. Pamiętaj jednak, że banan bananowi nierówny, podobna zasada dotyczy pomarańczy i wszystkich innych owoców. W przypadku roślin niezwykle istotną rolę odgrywa zmienność osobnicza. W zależności od rodzaju gleby, dostępności światła, wody i składników odżywczych owoce różnią się zawartością cukrów prostych. Niebagatelną rolę odgrywa też stopień dojrzałości owocu. Żółty banan, na którego skórce pojawiły się brązowe plamy, zawiera ich więcej niż zielonkawy.

Zastrzyki z insuliną

Wielu diabetyków boi się zastrzyków z insuliną. Choć większość cukrzyków nie ma wykształcenia medycznego, iniekcję można przeprowadzić we własnym zakresie. Wbrew pozorom nie jest to takie straszne i bolesne. Pacjent, który raz się przełamie i wykona samodzielnie zastrzyk, nie ma oporów przed powtórzeniem tej czynności. Gdy musimy nakłuć skórę, w naszej głowie pojawiają się czarne scenariusze. Obawiamy się, że przypadkowo uszkodzimy wnętrzności i w rezultacie wylądujemy na ostrym dyżurze. W rzeczywistości nie mamy powodów do niepokoju, producenci zastrzyków z insuliną doskonale zdają sobie sprawę, że przeciętny diabetyk nie ukończył szkoły medycznej, toteż rodzaj igły został dostosowany do potrzeb laika.

Irmina

Gdy słyszymy, że cierpimy na chorobę nieuleczalną, słowa lekarza traktujemy jak wyrok. Choć nie opracowano leku, dzięki któremu moglibyśmy rozprawić się z cukrzycą, osoby, które zmagają się z tą przypadłością, mogą normalnie funkcjonować.

Skutki uboczne zastrzyków z insuliną

Firmy farmaceutyczne nieustannie pracują nad doskonaleniem swoich leków. Dziś nie musimy obawiać się zastrzyków z insuliną, ponieważ w przeciwieństwie do swojego pierwowzoru rzadko niosą skutki uboczne. Gdy w 1921 roku rozpoczęto masową produkcję hormonu regulującego poziom glukozy we krwi, trudno było przewidzieć niepożądane reakcje ze strony organizmu. U niektórych pacjentów pojawiały się łagodne objawy alergii, inni z kolei doświadczali wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego insulina dostępna obecnie na rynku jest stosunkowo bezpieczna? Koncerny farmaceutyczne nie tylko opracowały nowoczesne metody oczyszczania leku, ale też wyprodukowały półsyntetyczną ludzką insulinę, która praktycznie nie zawiera alergenów.

Niektórzy diabetycy obawiają się, że zastrzyki z insuliną przyczynią się do gwałtownego wzrostu masy ciała. Rzeczywiście w przeszłości pacjenci, którzy regularnie stosowali leki, musieli liczyć się z nadwagą. Na szczęście postęp, jaki dokonał się w medycynie, przyczynił się do wyeliminowania problemu. Insulina, którą oferują apteki, jest bezpieczna, ponieważ została wyprodukowana w oparciu o nowoczesne technologie. Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z jej stosowania! Nieleczona cukrzyca prowadzi do wielu groźnych powikłań i zwiększa ryzyko rozwoju … otyłości. Osoby, które przestrzegają zaleceń lekarza i regularnie badają poziom cukru we krwi, nie powinny przytyć.

Zalety analogów insuliny

Analogi insuliny zrewolucjonizowały życie diabetyków. Do niedawna osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę, musiały zrezygnować z kariery sportowej. Dla wielu młodych ludzi była to ciężka decyzja, ponieważ z karierą piłkarza, tenisisty czy lekkoatlety wiązali oni swoją przyszłość. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, aby diabetyk realizował swoje marzenia. Wystarczy, że tradycyjną insulinę zastąpi jej analogiem (szybko lub długo działającym). Z punktu widzenia biochemii analogi w niewielkim stopniu różnią się od hormonu produkowanego przez trzustkę. Tymczasem zastąpienie jednego aminokwasu innym ma kolosalne znaczenie dla pacjenta. Ta „drobna” różnica sprawia, że analogi wchłaniają się szybciej od półsyntetycznej insuliny ludzkiej. Dla chorego oznacza to, iż nie musi rezygnować z aktywnego trybu życia. Diabetyk przyjmujący analogi insuliny może tańczyć, pływać kraulem, a nawet biegać!

Kto wie, czy zastrzyki z insuliną nie zostaną niebawem wyparte przez doustne preparaty. Wiele wskazuje na to, iż te nowoczesne medykamenty zrewolucjonizują leczenie cukrzycy. Jeśli ich skuteczność zostanie potwierdzona, diabetycy będą mogli zapomnieć o kłopotliwych iniekcjach. Choć zastrzykom nie towarzyszą dolegliwości bólowe, niektórzy pacjenci mają opory przed nakłuwaniem skóry. Na korzyść tabletek przemawia wygoda. Można zabrać je w podróż i połknąć w każdej chwili, w przypadku zastrzyku diabetyk musi znaleźć odosobnione miejsce, co czasem nastręcza trudności.

Prężnie rozwijająca się medycyna przynosi nowoczesne metody leczenia. Dzięki nim diabetyk może normalnie funkcjonować i spełniać swoje marzenia. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę, musiały rezygnować ze sportu. Kto wie, czy za kilka lat nie będziemy wspominać zastrzyków z insuliną jako reliktu przeszłości? Wszystko wskazuje na to, że miejsce strzykawek i igieł zajmą tabletki.

Irmina

Komentarze (6)

pati25

6 lat temu

Ważne informacje w tym artykule.Powinno się w przypadku cukrzycy stosować odpowiednią dietę.Można żyć jak inni.

elle@elle napisał(a):
> cukrzyca moze byc rowniez po niektorych lekach,wtorna drugiego stopnia ale do calkowitego wyleczenia

Albo cukrzyca ciążowa.Moja koleżanka miała.Po ciąży minęła

filodendron

6 lat temu

Mój mąż ma od 15 lat cukrzyce i bardzo dobrze sobie z nia radzi . Wystarczy być odpowiedzialnym i kontrolowac sie oraz brac leki i jeść z umiarem 🙂

Tess

6 lat temu

Cukrzyca to poważna choroba ale można nauczyć się z nią żyć. Chociaż wśród moich znajomych panie i panowie nie radzą sobie tak do końca i miewają bardzo wysoki cukier.

Zostaw komentarz