Dieta Włącz do diety...

Co to jest włoszczyzna?

co-to-jest-wloszczyzna

Włoszczyzna, czyli zestaw kilku warzyw wykorzystywanych do gotowania zup, ma ciekawą historię i równie bogate wnętrze. Dowiedz się wszystkiego o zaletach włoszczyzny.

Skąd się wzięła włoszczyzna

Włoszczyzną popularnie nazywa się warzywa: marchewkę, pietruszkę, seler oraz por, czyli podstawowe składniki rosołu i wszelkich bulionów. Jej nazwa wzięła się z mitu o królowej Bonie, która rzekomo przywiozła te warzywa z Włoch. Prawda jest taka, że marchew i pietruszka były w Polsce dobrze znane jeszcze przed czasami królowej Bony, ta zaś przywiozła ze sobą jedynie por i seler. Niewątpliwą zasługą królowej było to, że do wybitnie mięsnej diety Polaków zaczęło wkradać się coraz więcej wartościowych warzyw.

Jakie są zalety włoszczyzny

Taki zestaw warzyw nie bez przyczyny był faworyzowany przez królową Bonę. Oprócz walorów smakowych włoszczyzna jest także kopalnią witamin i składników odżywczych. W marchwi można znaleźć dobroczynne węglowodany, białko, beta-karoten, witaminy: B1, B2, B6, E, H i K, żelazo, wapń i fosfor.

Pietruszka posiada dużo witaminy A, C oraz żelaza, działa antyseptycznie i moczopędnie, ma dobry wpływ na jelita. Por w swoim składzie zawiera dobre węglowodany, witaminę C, wapń, fosfor, niewielkie ilości karotenu. Z kolei seler to przede wszystkim warzywo pobudzające soki trawienne i wydzielanie śliny, dzięki czemu potrawy są lepiej trawione.

Monika Witczak

Włoszczyzna, czyli zestaw kilku warzyw wykorzystywanych do gotowania zup, ma ciekawą historię i równie bogate wnętrze. Dowiedz się wszystkiego o zaletach włoszczyzny.

Do czego dodawać włoszczyznę

Włoszczyzna jest znana przede wszystkim jako podstawowy składnik rosołu. To jednak nie wszystkie jej zalety. Warzywa można stosować jako dodatek do wielu potraw. To doskonały dodatek do zup i mięs, a także składnik sałatek i surówek. Włoszczyzna nie musi być nudna – zamiast zwyczajnej jarzynowej można zrobić krem z marchewki albo zupę porową. Warzywa nadają się też do samodzielnego przyrządzania, bez dodatku mięsa – bardzo dobra jest pieczona pietruszka czy zapiekany seler.

Włoszczyzna to zbiór bardzo zdrowych i niezwykle smacznych warzyw, które można dodawać do wielu potraw, uzyskując zaskakujące rezultaty.

Monika Witczak

Komentarze (7)

pati25

10 lat temu

Też znałam historię włoszczyzny.Ma ona wiele zalet.W mojej kuchni jest używana.Dostarczamy sobie wiele witamin jedząc te warzywka

mejgosia

10 lat temu

Historię pochodzenia włoszczyzny znam od dawna, bo jak byłam mała to strasznie mnie ciekawiło skąd ona pochodzi i mama powiedziała,że tak jak nazwa wskazuje z Włoch i opowiedziała mi o tej Bonie! (LOL)
Smak włoszczyzny jest bardzo dobry, ale trzeba zachować proporcje, do różnych zup inne! Do rosołu np , po równo wszystkiego, ale do zupy z groszku zielonego, to już zalecam więcej marchwi, a najmniej pora.:P

Mindi

10 lat temu

Ciekawostka kulinarna 🙂 Używamy warzyw nie myśląc na co dzień jakie wartości kryją w sobie. U mnie na stole warzywa są w większości potraw. Ja jeszcze dopisałabym cebulę do tych podstawowych warzyw 🙂

Tess

10 lat temu

Bardzo interesująca historia włoszczyzny. Ciekawe wiadomości i wiemy komu zawdzięczamy te dobrodziejstwa, bo jak żyć bez warzyw?

dulcynea

10 lat temu

Ciekawa historia włoszczyzny:-d
Czy bez królowej Bony nie byłoby w Polsce włoszczyzny?
Byłaby z pewnością, bo zdrowa i urozmaica racjonalne odżywianie. Nie wyobrażam sobie kuchni bez marchwi, pietruszki, selera, pora………….

Zostaw komentarz