co-to-jest-czerniak

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Charakteryzuje się szybkim wzrostem, wczesnymi i licznymi przerzutami oraz niewielką podatnością na leczenie. Słusznie kojarzony jest z nadmierną ekspozycją na słońce.

Należą do nich między innymi:

  • długotrwała ekspozycja na słońce i promieniowanie ultrafioletowe, oparzenia słoneczne w dzieciństwie,
  • wrodzone znamiona,
  • bardzo duża liczba znamion barwnikowych, znamiona w miejscach drażnienia,
  • kolor skóry, włosów, oczu (rasa biała; jasna karnacja; rude lub blond włosy; niebieskie tęczówki; liczne piegi – określone fototypy skóry wg Fitzpatricka),
  • czerniak występujący w rodzinie lub wcześniejsze zachorowanie u tego samego pacjenta, przy czym genetyczna predyspozycja związana jest z około 10% zachorowań i szeregiem genów, których mutacje są bezpośrednią przyczyną nowotworzenia.

Opalone nie znaczy zdrowe

Liczba zachorowań na czerniaka z roku na rok się zwiększa. Powodem jest ogólne przekonanie, że ciało opalone jest zdrowe i piękne. Kult brązowego ciała od lat jest ideałem kobiecego piękna, choć na szczęście „boom” nie jest już tak intensywny. Obok nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, szczególnie niebezpieczne może być korzystanie z solarium. Jakże często widzimy młode dziewczyny, których skóra twarzy jest aż wprost wypalona przez częste wizyty w solarium. Jest to najprostsza droga nie tylko do czerniaka, ale do wielu innych schorzeń oraz szybkiego starzenia się skóry. Dlatego tak ważne jest, aby uświadamiać wszystkich miłośników „smażenia się” na słońcu lub w solarium, że nie jest to bezpieczne dla naszego zdrowia.

Zuzanna Górka