Co należy robić po operacji zaćmy
Źródło zdjęć: Envato

Zabieg usunięcia zaćmy to szansa dla wielu pacjentów na poprawę jakości ich życia. Nikt bowiem nie chce funkcjonować w warunkach, w których kształty tracą swoją ostrość a wrażliwość na światło utrudnia codzienne czynności. Jednak by operacja zaćmy przyniosła pożądane efekty, należy odpowiednio dbać o siebie po jej wykonaniu. Poniżej prezentujemy co należy robić po operacji zaćmy. Zapraszamy do lektury.

  • Obecnie zaćmę można wyleczyć tylko poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznej wymiany soczewki. Lekarz usuwa naturalną, zmętniałą soczewkę i zastępuje ją akrylową. Zabieg odbywa się w pełnym znieczuleniu.
  • Po zabiegu zaćmy powinniśmy prowadzić oszczędny tryb życia. Nie jest wskazane dźwiganie i wykonywanie gwałtownych ruchów. Należy również unikać długich kąpieli i bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.
  • Po zabiegu zmienia się ostrość widzenia. Ma to wpływ m.in. na zdolność do prowadzenia samochodu czy pracy przy komputerze, z których warto zrezygnować na kilka tygodni. Nie powinniśmy się jednaj martwić przejściowymi zaburzeniami ostrości widzenia. To normalny proces regeneracji po zabiegu.

Zaćma – jak wygląda leczenie?

Obecnie, współczesna medycyna zna tylko jedną metodę leczenia zaćmy: chirurgiczny zabieg. Usunięcie zaćmy to nieinwazyjny zabieg, polegający na usunięciu uszkodzonej soczewki z oka i zastąpieniu jej syntetyczną, wykonaną z akrylu cienką soczewką, która nie będzie ulegać procesowi mętnienia.

Lekarz nacina rąbek rogówki i wymienia soczewkę. W celu rozpuszczenia naturalnej soczewki, by ułatwić wymianę, używane są ultradźwięki. Zabieg taki nie trwa długo, odbywa się w całkowitym znieczuleniu a okres rekonwalescencji zajmuje od 14 do 28 dni.

Jak postępować po zabiegu zaćmy?

Po wykonanym zabiegu, pacjentowi zostanie założony opatrunek ochronny. Nie zależy go ściągać przez 24 godziny od wykonania operacji. Lekarz poinformuje pacjenta, ile powinien nosić opatrunek. Pierwsze badanie kontrolne operowanego oka odbywa się z reguły następnego dnia a kolejne po 14 dniach od zabiegu.

Pacjent po zabiegu powinien uważać i nie przeciążać się. Ciężkie zakupy czy ćwiczenia fizyczne nie są więc wskazane w okresie rekonwalescencji. Należy także unikać schylania się czy nadmiernego naciągania się. Jeśli lubimy spać na boku, należy wybrać tę stronę, która nie była operowana. Najbezpieczniejsze – i zalecane przez lekarzy – jest jednak spanie na plecach.

Po powrocie do domu pacjent powinien unikać również długich kąpieli. Możliwy jest szybki prysznic, szczególnie uważając by nie zmoczyć twarzy.

Usunięcie zaćmy wymaga również od pacjenta dyscypliny. Bezwzględnie należy stosować leki przepisane przez lekarza, zgodnie z zaleceniami. Wszelkie działanie „na własną rękę” może odbyć się ze szkodą dla pacjenta.

Na co jeszcze musi uważać pacjent po zabiegu?

W okresie od 4 do 6 tygodni po zabiegu należy również unikać przebywania w pomieszczeniach zadymionych bądź zakurzonych. Wynika to z faktu, że oko może być wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, które doprowadzą do łzawienia i podrażnienia oka. Nie należy trzeć również oczu. Pacjenci mogą również używać okularów przeciwsłonecznych w celu minimalizacji ostrej reakcji na światło.

Pacjent musi również pamiętać, że powrót do prowadzenia samochodu może zająć od kilku do kilkunastu tygodni. Ma to m.in. związek z tym, że po operacji nieco zmienia się ostrość naszego widzenia. Przyzwyczajenie się do nowego stanu rzeczy będzie wymagać chwili.

Nie należy również martwić się przejściowymi objawami takimi jak zaburzenia ostrości czy niezbyt jaskrawe kolory. Te dolegliwości powinny minąć po kilku tygodniach od zabiegu. Kluczowa jest tu rola konsultacji z lekarzem, który będzie na bieżąco monitorował stan naszego wzroku.