brzuch-w-opalach-wiemy-jak-temu-zaradzic

Dobre jedzenie przynosi ukojenie dla ciała i ducha. Niestety nie zawsze… Czasem to, co najbardziej cieszy podniebienie, może powodować nieprzyjemne dolegliwości trawienne, sprawiać, że czujemy się ciężko, mamy bóle brzucha czy zaparcia. Dodatkowo czynniki takie jak stres czy brak aktywności fizycznej zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu dolegliwości.

Wstydliwy problem? Obalmy tabu! Zdrowa porcja faktów

Zarówno bóle brzucha jak i zaparcia stanowią powszechny i często występujący problem. Częstość występowania zaparć w zdrowej populacji Europy wynosi średnio 17,1%, w Polsce wskaźnik ten to ok. 30%. Oznacza to, że co trzecia osoba w Polsce boryka się z zaparciami! Statystyki pokazują równocześnie, że jedynie ok. 8% Polaków zgłasza występowanie problemów z zaparciami, co pokazuje, że nadal dolegliwość ta należy do wyjątkowo wstydliwych, a mówienie o niej pozostaje w sferze społecznego tabu.

Szacuje się także, że niemal 1/4 populacji mieszkańców kuli ziemskiej cierpi z powodu bólów skurczowych brzucha, a prawie 1/3 pacjentów doświadcza bardzo silnego bólu przynajmniej raz w tygodniu.

Czemu więc tak mało mówimy o dolegliwościach, które tak często nas dotykają? Uważamy bowiem bóle brzucha za problem błahy, a zaparcia za temat wstydliwy. Tymczasem bywają one niezwykle uciążliwe. Pogarszają samopoczucie, zmniejszają radość i satysfakcję, jaką czerpiemy z codziennych aktywności oraz obniżają naszą efektywność. Zacznijmy o nich mówić otwarcie! Dowiedzmy się, co możemy zrobić, aby im zapobiegać, a gdy mimo wszystko się pojawią, jak bezpiecznie i skutecznie leczyć te dolegliwości.

Warto pamiętać, że w walce z dolegliwościami takimi jak zaparcia i bóle brzucha mamy sprawdzonych i skutecznych sprzymierzeńców – Buscopan i Dulcobis.

Po pierwsze – zapobiegać i eliminować przyczyny

To jak żyjemy i jak się odżywiamy ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów brzucha i zaparć, powinniśmy pamiętać o kilku, wydawałoby się banalnych, ale niezwykle ważnych zasadach:
•Ograniczmy tłuszcze – są one ciężkostrawne dla organizmu, który czasem nie nadąża z produkcją enzymów trawiennych, co może doprowadzić do skurczowych bólów brzucha i zaparć.
•Unikajmy stresu – nadmierne napięcie emocjonalne nie tylko wpływa na nasilone skurcze mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej, co jest przyczyną odczuwanego bólu, ale także osłabia perystaltykę jelit, czego efektem może być występowanie zaparć.
•Ruszajmy się – aktywność fizyczna wspomaga prawidłowe funkcje układu pokarmowego, m.in. korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, a także zmniejsza nadmierne napięcie mięśni gładkich.
Niestety codzienny, zabiegany styl życia nie sprzyja właściwemu dbaniu o siebie. Nie zawsze mamy możliwość i siłę by przestrzegać powyższych wskazań. W takich sytuacjach powinniśmy wiedzieć, jak możemy właściwie i skutecznie sobie pomóc.

Informacja Prasowa