biale-jak-mleko

Co powiecie na kremową cafe latte, puszystą mleczną piankę na cappucino albo orzeźwiającą cafe frappe? Wygląda na to, że kawa i mleko to mariaż idealny. A co z czekoladą pokrytą piękną czapą bitej śmietany albo z gorącym, rozgrzewającym kakao? Nawet herbatę pija się czasami z mlekiem…

Mleko roślinne

To może wydawać się nieco dziwne, ale mleko produkuje się również z roślin. Większość powstaje w podobny sposób: namoczone ziarna, nasiona lub orzechy rozciera się z wodą, następnie zaś filtruje i często również gotuje. To wcale nie nowy wynalazek – technologię produkcji mleka sojowego opracowano w Chinach już w 164 roku. Wraz z rosnącą świadomością zdrowego żywienia coraz większą popularnością weganizmu i bezmlecznych form wegetarianizmu oraz rosnącej liczby osób uczulonych na mleko zwierzęce coraz łatwiej dostać mleko roślinne również w Polsce.

Najpopularniejsze jest mleko sojowe i to właśnie ono znajduje się w dziale dla alergików w większości supermarketów. W sklepach ze zdrową, egzotyczną lub wegetariańską żywnością bez trudu znajdziemy jednak większy wybór: mleko ryżowe, migdałowe, owsiane, czasem mleko konopne, sezamowe lub słonecznikowe. Łatwo dostępne jest także mleko kokosowe.

Wszystkie te napoje różnią się między sobą smakiem, co zależy często od zastosowanej technologii. Warto więc testować różne możliwości. Właściwości zdrowotne mleka różnią się w zależności od rośliny, z której zostały wyprodukowane. Najpopularniejsze jest mleko sojowe i mleko ryżowe, które nie zawierają w ogóle tłuszczy ani cholesterolu, są za to bogatym źródłem białka – docenią je zatem osoby zarówno dbające o linię. jak i borykające się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Jak widać, mleko roślinne przeznaczone jest nie tylko dla alergików.

Agnieszka Kąkol