Jak przygotować się do podróży, jeśli zmagam się z żylakami

Żylaki to choroba naczyń krwionośnych wynikająca z niewydolności zastawek uniemożliwiających cofanie się krwi. Powoduje to wydłużenie naczyń i powstanie wrzecionowatych poszerzeń. Pierwszymi objawami żylaków mogą być: ból, obrzęk uczucie ciężkości nóg, a także drętwienie kończyn dolnych. Obecność żylaków wiąże się ze zwiększoną podatnością na zapalenia naczyń, a w zaawansowanej postaci zwiększa ryzyko zakrzepicy oraz niedokrwienia prowadzącego do powstawania owrzodzeń. Długa podróż zarówno samolotem, jak i naziemnymi środkami komunikacji, może wpłynąć na dyskomfort lub obrzęk. W skrajnych przypadkach może ona skutkować powstawaniem zakrzepów, które mogą być przyczyną niebezpiecznej dla zdrowia zatorowości płucnej.

Jak przygotować się do podróży?

Długie przebywanie w pozycji siedzącej utrudnia powrót krwi żylnej do serca, prowadzi do gromadzenia się jej w okolicach podudzi i powstania obrzęków. Jeśli cierpisz na żylaki, w trakcie podróży warto stosować żel Lioton 1000, zawierający heparynę, która wspomaga działanie przeciwobrzękowe i poprawia mikrokrążenie. Zadbaj o odpowiednią ilość aktywności fizycznej i pij dużą ilość wody, która poprawi nawodnienie i zmniejszy zagęszczenie krwi. W sytuacji, gdy podróżujesz samolotem, spróbuj prostować nogi i napinać mięśnie – jeśli to możliwe, postaraj się wstać i zrobić chociaż kilka kroków. Z kolei jeżeli jedziesz autem – pamiętaj o przerwach na rozprostowanie nóg. Nawet kilka minut postoju może wpłynąć na stan Twoich nóg!

O czym należy pamiętać w trakcie podróży?

Zrezygnuj z obcisłego ubrania i pamiętaj, aby nie krzyżować nóg. Wykonuj krótkie ćwiczenia: przesuwaj stopami po podłodze, wciskaj naprzemiennie pięty i palce w podłoże oraz ruszaj palcami u stóp w celu napięcia mięśni i poprawy krążenia. Jeśli jest to możliwe, spaceruj co kilkanaście minut, a w trakcie postoju udaj się na krótki spacer. Unikaj alkoholu i palenia tytoniu.

Jakie są objawy alarmujące?

Obrzęki, ból, drętwienie i kłucie to pierwsze objawy nadmiernego zastoju w naczyniach i niewydolności krążenia. Te objawy są przejściowe i mijają, jeśli odpoczniemy w pozycji z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, na uporczywe swędzenie skóry lub skurcze mięśni. Oczywiście, tego typu dolegliwości nie zawsze wiążą się z żylakami. Jeżeli jednak pojawiają się coraz częściej lub przybierają na sile, to warto skonsultować się z lekarzem. Dzięki odpowiednio szybkiej diagnozie można uniknąć ekstremalnych powikłań. Przykładowo, nieprawidłowy przepływ krwi jest silnym czynnikiem ryzyka zakrzepicy, której objawami są: ból, zasinienie kończyny oraz obrzęk. Zakrzepica kończyny dolnej, czyli zatkanie ściany naczynia, może skutkować oderwaniem się zatoru, który podążając wraz z biegiem krwi, spowoduje zatkanie tętnicy płucnej, prowadząc do groźnej zatorowości płucnej. Ta objawia się trudnościami w oddychaniu, palącym bólem w klatce piersiowej i spadkiem wydolności organizmu. Jeśli w trakcie podróży lub w ciągu kilkunastu godzin po jej zakończeniu wystąpią u ciebie takie objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza.