Zdrowie

3 sposoby na czyste powietrze w domu

sposoby na czyste powietrze w domu

W zimowe dni smog daje o sobie znać, co roku jego stężenie wzrasta, zabijając rocznie ok. 47 tys. osób. To właśnie w Polsce jest najwięcej zanieczyszczonych miast — aż 33 miasta na 50 miast UE! Niestety na jakość powietrza na zewnątrz nie masz wpływu, ale możesz zadbać o czyste i zdrowie powietrze w swoim domu.

Zdrowe powietrze to przede wszystkim pozbawione zanieczyszczeń tj. alergenów, cząsteczek, smogu, pleśni czy kurzu oraz odpowiednio nawilżone. Bezpieczny poziom nawilżenia to 40 – 60%. Zarówno wyższa, jak i niższa wilgotność powietrza jest szkodliwa dla zdrowia. W utrzymaniu dobrego nawilżenia niezbędny jest nawilżacz powietrza.

Jak oczyścić powietrze w domu:

1.    Regularnie dostarczaj świeżego powietrza do mieszkania

W rzadko wietrzonym pomieszczeniu gromadzi się dwutlenek węgla (CO2) na skutek wydychanego przez nas powietrza. Nadmiar CO2 (powyżej 1500 ppm) sprawia dyskomfort przebywających w nim osób — może powodować bóle głowy, senność, pogarszać koncentrację i zmniejszać wydajność pracy.

Jak oczyścić powietrze w domu

Nie dopuszczaj do gromadzenia się dwutlenku węgla i regularnie dbaj o wymianę powietrza, wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie przez 5 – 10 minut. Nigdy nie zamykaj szczelnie okien czy drzwi. Dom musi oddychać, dlatego możesz rozszczelnić okna i ustawić mikrowentylację co pozwala na regularną wymianę powietrza.

2.    Pozbądź się zanieczyszczeń z oczyszczaczem powietrza

Oczyszczacz powietrza pomaga usunąć z mieszkania alergeny, wirusy, sierść, i grzyby. Jest niezbędny zwłaszcza dla alergików. Aby był skuteczny, musi posiadać filtr HEPA, który usuwa zanieczyszczenia stałe tj. pyłki, sierść, bakterie, pleśń i roztocza oraz filtr węglowy, który usuwa wszelkie zapachy i szkodliwe gazy.

Oczyszczacz powietrza
Oczyszczacz powietrza z jonizacją Klarta Stor 2. Źródło: www.klarta.pl

Oczyszczacz należy dobierać do metrażu pokoju. Modelem, który sprawdzi się w pomieszczeniu do nawet 80 m2 jest oczyszczacz Klarta Stor 2. z dobrą wydajnością 600 m2/h, Wifi oraz jonizacją plazmową. Oczyszczacz jest cichy i energooszczędny. Oczyszczaczem można sterować za pomocą aplikacji Smart Life.

Klarta Stor 2 posiada czujnik wilgotności, czujnik temperatury oraz 3 tryby auto, które szybko usuną wszelkie zanieczyszczenia i alergeny.

 

3.    Regularnie odkurzaj

Regularne sprzątanie jest niezbędne do utrzymania prawidłowej jakości powietrza w domu – ale nie powierzchowne przetarcie kurzu, a dokładne umycie mebli i odkurzenie dywanów.

odkurzanie mieszkania

Nie dopuszczaj do nagromadzenia się kurzu (złuszczonego naskórka, jaj owadów, roztoczy, pleśni i pyłków roślin), które przedostają się do organizmu powodując  atak alergii lub choroby oddechowe.

Dodaj komentarz