Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Jak rozpoznać świerzb?

19.07.2012

Komentarzy: 7

Jak rozpoznać świerzb?
Jak zarażamy się świerzbem? Czym ta choroba się objawia i w jakich częściach ciała występuje? Czy da się ustrzec przed tą chorobą zakaźną? Zapraszamy do lektury:

Świerzb przenosi się najczęściej przez kontakt fizyczny bezpośredni, rzadziej za pośrednictwem przedmiotów, szczególnie pościeli (rozgrzane ciało ułatwia przedostawanie się pasożytów do naskórka). Poza skórą świerzbowce przeżywają ok. 4 dni, dlatego też odzież i bielizna chorego nie powinna być w tym czasie używane. Świerzbowiec na skórze nowego żywiciela poszukuje partnera do rozrodu. Zapłodniona samica rozpoczyna drążyć kanały w naskórku. Najczęściej dzieje się to na podeszwach stóp i dłoniach. U osób dbających ściśle o higienę zmiany mogą być trudno dostrzegalne.

Cechą charakterystyczną choroby jest świąd, który pojawia się trzy do czterech tygodni po zakażeniu świerzbem. Zaczyna się zwykle w okolicach udowych 3-4 tygodnie od zakażenia. Świąd nasila się po kąpieli, po rozebraniu się oraz w czasie spania, ponieważ zmiany temperatury (zwłaszcza jej wzrost) pobudza świerzbowce do drążenia w naskórku.

Chorują najczęściej dzieci, które zarażają się głównie podczas zabaw z rówieśnikami. U dzieci najtrudniej rozpoznać chorobę, gdyż z powodu drapania dochodzi u nich do powstawania wtórnych nadkażeń bakteryjnych i zmian ropnych.

Objawy zarażenia świerzbem

Typowa lokalizacja choroby to boczne powierzchnie palców rąk, stóp, okolica łokci, nadgarstków, pępka, na powierzchni brzucha i narządów rodnych. Na wymienionych powierzchniach stwierdza się nory świerzbowcowe czyli korytarze ryte przez samiczki w naskórku. Na skutek drapania pojawiają się przeczosy i wtórne zakażenia bakteryjne. Świerzb nie zajmuje pleców i twarzy.

Anna Żuk

Przeczytaj też:
 • jiji59 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Myślałam,że ta choroba to już przeszłość .Pamiętam jak będąc nastolatką byłam na obozie sportowym/trenowałam piłkę ręczną/ i u jednej z dziewcząt lekarz sportowych zdiagnozował świerzb.Niestety musiała ona wcześniej wrócić do domu i poddać się leczeniu.Więc jest to choroba zarażliwa,a jakiemu leczeniu była poddana to niestety nie wiem.Od tamtej pory nie spotkałam się już z przypadkiem zachorowania na tę chorobę.
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Świerzb nie zniknął , niestety i w pewnych środowiskach atakuje ludzi ze środowisk niedostatecznie dbających o higienę osobistą.Wiem ,że kiedyś stosowano do leczenia maść siarkową. A dziś nie wiem ,jeśli leki są drogie , to nic dziwnego ,że zakażenia szerzą się w pewnym środowisku.
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Pamiętam ze szkoły podstawowej ,że był okres nasilenia tej choroby ,ale to było dawno,dawno temu.
 • Basiek avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  O proszę, nie wiedziałam, że świerzb powodują jakieś małe robaczki! Brr... Wydaje mi się, że higiena zmniejsza ryzyko zakażenia, ale w artykule równocześnie pisze, że może utrudnić rozpoznanie. Człowiek uczy się przez całe życie!
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Całe szczęście,że nie miałam do czynienia z tą chorobą.Nie słyszałam o żadnych przypadkach tej choroby.Wygląda ten świerzb na zdjęciu strasznie
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Też myślałam, że ta choroba to już przeszłość. W latach sześćdziesiątych, jak chodziłam do podstawówki, zdarzały się takie okresy, że klka osób w szkole chorowało na tą chorobę. Nie było to przyjemne dla tych dzieci, bo inne często im dokuczały z tego powodu.
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  swierzb byl kiedys czestą choroba przywożona po wczasach z sanatoryjnych uzdrowisk,znam to z autopsji niestety,teraz rzadziej sie spotyka ale w miejscach publicznych jest duze ryzyko zarażenia
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Filtry UVA UVB - Substancje zdolne do pochłaniania promieniowania UV z zakresu UV-B bądź z zakresu UV-A lub zarówno z UV-B i UV-A. Filtry te charakteryzują się wysoką… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner konkursy na DK
FacebookTab