Rozpoznaj chorobę Zdrowie
Jak rozpoznać świerzb?

Jak zarażamy się świerzbem? Czym ta choroba się objawia i w jakich częściach ciała występuje? Czy da się ustrzec przed tą chorobą zakaźną? Zapraszamy do lektury:
Świerzb przenosi się najczęściej przez kontakt fizyczny bezpośredni, rzadziej za pośrednictwem przedmiotów, szczególnie pościeli (rozgrzane ciało ułatwia przedostawanie się pasożytów do naskórka). Poza skórą świerzbowce przeżywają ok. 4 dni, dlatego też odzież i bielizna chorego nie powinna być w tym czasie używane. Świerzbowiec na skórze nowego żywiciela poszukuje partnera do rozrodu. Zapłodniona samica rozpoczyna drążyć kanały w naskórku. Najczęściej dzieje się to na podeszwach stóp i dłoniach. U osób dbających ściśle o higienę zmiany mogą być trudno dostrzegalne.
Cechą charakterystyczną choroby jest świąd, który pojawia się trzy do czterech tygodni po zakażeniu świerzbem. Zaczyna się zwykle w okolicach udowych 3-4 tygodnie od zakażenia. Świąd nasila się po kąpieli, po rozebraniu się oraz w czasie spania, ponieważ zmiany temperatury (zwłaszcza jej wzrost) pobudza świerzbowce do drążenia w naskórku.
Chorują najczęściej dzieci, które zarażają się głównie podczas zabaw z rówieśnikami. U dzieci najtrudniej rozpoznać chorobę, gdyż z powodu drapania dochodzi u nich do powstawania wtórnych nadkażeń bakteryjnych i zmian ropnych.
Objawy zarażenia świerzbem
Typowa lokalizacja choroby to boczne powierzchnie palców rąk, stóp, okolica łokci, nadgarstków, pępka, na powierzchni brzucha i narządów rodnych. Na wymienionych powierzchniach stwierdza się nory świerzbowcowe czyli korytarze ryte przez samiczki w naskórku. Na skutek drapania pojawiają się przeczosy i wtórne zakażenia bakteryjne. Świerzb nie zajmuje pleców i twarzy.
Anna Żuk
Jak zarażamy się świerzbem? Czym ta choroba się objawia i w jakich częściach ciała występuje? Czy da się ustrzec przed tą chorobą zakaźną? Zapraszamy do lektury:
Leczenie świerzbu
Świerzb najczęściej zwalcza się stosując maść o nazwie chemicznej lindan. Stosuje się go przez 3 kolejne dni, pamiętając o codziennej zmianie bielizny. Postępem w leczeniu świerzbu jest wprowadzenie kremu o nazwie permetryna, który stosuje się jednorazowo. Jest on jednak znacznie droższy.
Jako profilaktykę zachorowania należy poddać leczeniu wszystkich członków rodziny. Ubrania należy wyprać w wysokiej temperaturze, wyprasować a następnie schować i nie używać ich przez najbliższe 10-14 dni.
Drogie Panie, czy spotkałyście się kiedyś z tą choroba oko w oko? Macie na nią swoje sposoby?
Źródło: dermatologia.wieszjak.pl
Anna Żuk
« Różnica między menopauzą a andropauzą
elle@elle
10 lat temu
swierzb byl kiedys czestą choroba przywożona po wczasach z sanatoryjnych uzdrowisk,znam to z autopsji niestety,teraz rzadziej sie spotyka ale w miejscach publicznych jest duze ryzyko zarażenia
drobina
11 lat temu
Też myślałam, że ta choroba to już przeszłość. W latach sześćdziesiątych, jak chodziłam do podstawówki, zdarzały się takie okresy, że klka osób w szkole chorowało na tą chorobę. Nie było to przyjemne dla tych dzieci, bo inne często im dokuczały z tego powodu.
pati25
11 lat temu
Całe szczęście,że nie miałam do czynienia z tą chorobą.Nie słyszałam o żadnych przypadkach tej choroby.Wygląda ten świerzb na zdjęciu strasznie
Basiek
11 lat temu
O proszę, nie wiedziałam, że świerzb powodują jakieś małe robaczki! Brr… Wydaje mi się, że higiena zmniejsza ryzyko zakażenia, ale w artykule równocześnie pisze, że może utrudnić rozpoznanie. Człowiek uczy się przez całe życie!
filodendron
11 lat temu
Pamiętam ze szkoły podstawowej ,że był okres nasilenia tej choroby ,ale to było dawno,dawno temu.
dulcynea
11 lat temu
Świerzb nie zniknął , niestety i w pewnych środowiskach atakuje ludzi ze środowisk niedostatecznie dbających o higienę osobistą.Wiem ,że kiedyś stosowano do leczenia maść siarkową. A dziś nie wiem ,jeśli leki są drogie , to nic dziwnego ,że zakażenia szerzą się w pewnym środowisku.
jiji59
11 lat temu
Myślałam,że ta choroba to już przeszłość .Pamiętam jak będąc nastolatką byłam na obozie sportowym/trenowałam piłkę ręczną/ i u jednej z dziewcząt lekarz sportowych zdiagnozował świerzb.Niestety musiała ona wcześniej wrócić do domu i poddać się leczeniu.Więc jest to choroba zarażliwa,a jakiemu leczeniu była poddana to niestety nie wiem.Od tamtej pory nie spotkałam się już z przypadkiem zachorowania na tę chorobę.