ABC menopauzy Menopauza
Pluskwica groniasta na menopauzę

Ziołolecznictwo jest skutecznym sposobem radzenia sobie z objawami wypadowymi menopauzy. Jednym z ziół stosowanym w fitoterapii jest pluskwica groniasta. Jakie posiada właściwości?
Co w ziółku siedzi?
Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) pochodzi z Ameryki Północnej i była od wieków wykorzystywana przez Indian jako środek leczniczy. Po dokładnym zbadaniu okazało się, że zioło doskonale nadaje się dla kobiet, które cierpią z powodu nadmiernych dolegliwości okresu menopauzalnego. W korzeniu pluskwicy groniastej znajdują się glikozydy triterpenowe oraz gorczycowe, żywice, garbniki, fenolokwasy, kwas salicylowy, izoflawony i substancje estrogenne.
Jak działa pluskwica groniasta?
Zioło wywiera silny wpływ na kobiecy układ hormonalny. Wyciąg z pluskwicy groniastej reguluje poziom estrogenów w organizmie. Zmniejsza również częstotliwość uderzeń gorąca. Zioło jest stosowane do wyregulowania menstruacji i łagodzenia bólów miesiączkowych ze względu na działanie rozkurczowe.
(fot. Cimicifuga racemosa, wikipedia.org)
Pluskwica może być stosowana również w zupełnie innych schorzeniach: przy leczeniu bólów mięśni, bólu stawów i stanów zapalnych, reumatyzmu, reumatoidalnego zapalenia stawów, a także przy leczeniu napadów kaszlu. Warto dodać, że zioło wprawdzie łagodzi objawy menopauzy, jednak nie zmniejsza ryzyka chorób serca oraz osteoporozy.
M. Witczak
Ziołolecznictwo jest skutecznym sposobem radzenia sobie z objawami wypadowymi menopauzy. Jednym z ziół stosowanym w fitoterapii jest pluskwica groniasta. Jakie posiada właściwości?
Kiedy uważać?
Stosowanie pluskwicy groniastej, podobnie jak wielu innych ziół, wciąż jest kwestią sporną wśród lekarzy i naukowców. Nie ma jednoznacznych badań, potwierdzających w wystarczający sposób pozytywne działanie tego zioła.
Niestety, istnieją za to wyraźne skutki uboczne stosowania wyciągu z pluskwicy:
- ciężkie uszkodzenie wątroby,
- bóle głowy,
- przybieranie na wadze,
- nudności.
Zioła nie zaleca się stosować podczas planowania dziecka i w czasie ciąży, ponieważ może powodować skurcze macicy. Nie wolno go przyjmować razem z hormonalną terapią zastępczą, środkami antykoncepcyjnymi i podczas chemioterapii.
O ile wyciąg z pluskwicy groniastej spełnia swoją rolę i redukuje objawy menopauzy, można go bez przeszkód przyjmować. Najważniejsze to monitorować pracę wątroby i odstawić lek natychmiast, gdy pojawią się pierwsze symptomy uszkodzenia wątroby: żółte zabarwienie skóry i oczu, przemęczenie, utrata apetytu, bóle wątroby i zabarwiony na ciemno mocz.
M. Witczak
« Tanatofobia – paraliżujący lęk przed śmiercią
elle@elle
6 lat temu
nazwa nie brzmi zachecajaco jak nazwa jakiegos robala pierwszy raz slysze :)))
Mindi
8 lat temu
Zauważyłam, że w internecie pojawiła się pluskawica jako polecana na menopauzę. Nie ma tam najczęściej podanych niebezpiecznych skutków ubocznych. Wydaje mi się to nieodpowiedzialne. Mam nadzieję, że w tych czasach kobiety szukają opinii leków w wielu miejscach.
stazyz
8 lat temu
Ja również tak pomyślałam i podobnie jak Wy się przeraziłam,no cóż przyjdzie nam jeszcze troszeczkę poczekać na cudowny specyfik…:):)
pati25
8 lat temu
Poszukujemy różnych preparatów,ziół łagodzących objawy menopauzy.Czytając początek artykułu wydawało się,że to będzie dobre zioło na menopauzę.Ale potem się przeraziłam.Takie poważne skutki.Aż strach !
mejgosia
8 lat temu
Używałam Remifemin przez 6 tygodni i przyznam,że po czwartym tygodniu czułam działanie pozytywne, ale po przeczytaniu skutków uboczynych, troche się przestraszyłam i działanie osłabło, aż w końcu zrezygnowałam !
sirena46
8 lat temu
Słyszałam o tej roślinie, jednak przeraziły mnie skutki uboczne po jej stosowaniu. Myślę,że preparaty na objawy menopauzy z soją są bezpieczniejsze.
dulcynea
8 lat temu
O pluskwicy słyszę ,po raz pierwszy. To ciekawe ziółko .
Ja nie odważyłabym się go stosować , ze względu na objawy uboczne . Chyba wolałabym szukać czegoś innego,mniej „szkodliwym”:)
filodendron
8 lat temu
Zioła nie zawsze są tak bezpieczne jak się o nich myśli. Najbardziej pewna jestem na rumianek ,miętę ,szłwię i ziola stosowane w kuchni.
Mindi
8 lat temu
Przez chwilę ucieszyłam się, że są zioła, które mogą nam pomóc w tym trudnym czasie. Ale pod koniec artykułu już wiem, że trzeba być ostrożnym z tą rośliną. Ja nie odważę się na leczenie tym ziołem, ma za dużo skutków ubocznych.
drobina
8 lat temu
Bardzo ciekawy artykuł. Nie przypuszczałam, że pluskwica może być stosowana przy leczeniu bólów mięśni, bólu stawów i stanów zapalnych.