ABC menopauzy Menopauza

Pluskwica groniasta na menopauzę

pluskwica-groniasta-na-menopauze

Ziołolecznictwo jest skutecznym sposobem radzenia sobie z objawami wypadowymi menopauzy. Jednym z ziół stosowanym w fitoterapii jest pluskwica groniasta. Jakie posiada właściwości?

Co w ziółku siedzi?

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) pochodzi z Ameryki Północnej i była od wieków wykorzystywana przez Indian jako środek leczniczy. Po dokładnym zbadaniu okazało się, że zioło doskonale nadaje się dla kobiet, które cierpią z powodu nadmiernych dolegliwości okresu menopauzalnego. W korzeniu pluskwicy groniastej znajdują się glikozydy triterpenowe oraz gorczycowe, żywice, garbniki, fenolokwasy, kwas salicylowy, izoflawony i substancje estrogenne.

Jak działa pluskwica groniasta?

Zioło wywiera silny wpływ na kobiecy układ hormonalny. Wyciąg z pluskwicy groniastej reguluje poziom estrogenów w organizmie. Zmniejsza również częstotliwość uderzeń gorąca. Zioło jest stosowane do wyregulowania menstruacji i łagodzenia bólów miesiączkowych ze względu na działanie rozkurczowe.

(fot. Cimicifuga racemosa, wikipedia.org)

Pluskwica może być stosowana również w zupełnie innych schorzeniach: przy leczeniu bólów mięśni, bólu stawów i stanów zapalnych, reumatyzmu, reumatoidalnego zapalenia stawów, a także przy leczeniu napadów kaszlu. Warto dodać, że zioło wprawdzie łagodzi objawy menopauzy, jednak nie zmniejsza ryzyka chorób serca oraz osteoporozy.

M. Witczak

Ziołolecznictwo jest skutecznym sposobem radzenia sobie z objawami wypadowymi menopauzy. Jednym z ziół stosowanym w fitoterapii jest pluskwica groniasta. Jakie posiada właściwości?

Kiedy uważać?

Stosowanie pluskwicy groniastej, podobnie jak wielu innych ziół, wciąż jest kwestią sporną wśród lekarzy i naukowców. Nie ma jednoznacznych badań, potwierdzających w wystarczający sposób pozytywne działanie tego zioła.
Niestety, istnieją za to wyraźne skutki uboczne stosowania wyciągu z pluskwicy:

  • ciężkie uszkodzenie wątroby,
  • bóle głowy,
  • przybieranie na wadze,
  • nudności.

Zioła nie zaleca się stosować podczas planowania dziecka i w czasie ciąży, ponieważ może powodować skurcze macicy. Nie wolno go przyjmować razem z hormonalną terapią zastępczą, środkami antykoncepcyjnymi i podczas chemioterapii.

O ile wyciąg z pluskwicy groniastej spełnia swoją rolę i redukuje objawy menopauzy, można go bez przeszkód przyjmować. Najważniejsze to monitorować pracę wątroby i odstawić lek natychmiast, gdy pojawią się pierwsze symptomy uszkodzenia wątroby: żółte zabarwienie skóry i oczu, przemęczenie, utrata apetytu, bóle wątroby i zabarwiony na ciemno mocz.

M. Witczak

Komentarze (10)

Mindi

10 lat temu

Zauważyłam, że w internecie pojawiła się pluskawica jako polecana na menopauzę. Nie ma tam najczęściej podanych niebezpiecznych skutków ubocznych. Wydaje mi się to nieodpowiedzialne. Mam nadzieję, że w tych czasach kobiety szukają opinii leków w wielu miejscach.

stazyz

10 lat temu

Ja również tak pomyślałam i podobnie jak Wy się przeraziłam,no cóż przyjdzie nam jeszcze troszeczkę poczekać na cudowny specyfik…:):)

pati25

10 lat temu

Poszukujemy różnych preparatów,ziół łagodzących objawy menopauzy.Czytając początek artykułu wydawało się,że to będzie dobre zioło na menopauzę.Ale potem się przeraziłam.Takie poważne skutki.Aż strach !

mejgosia

10 lat temu

Używałam Remifemin przez 6 tygodni i przyznam,że po czwartym tygodniu czułam działanie pozytywne, ale po przeczytaniu skutków uboczynych, troche się przestraszyłam i działanie osłabło, aż w końcu zrezygnowałam !

sirena46

10 lat temu

Słyszałam o tej roślinie, jednak przeraziły mnie skutki uboczne po jej stosowaniu. Myślę,że preparaty na objawy menopauzy z soją są bezpieczniejsze.

dulcynea

10 lat temu

O pluskwicy słyszę ,po raz pierwszy. To ciekawe ziółko .
Ja nie odważyłabym się go stosować , ze względu na objawy uboczne . Chyba wolałabym szukać czegoś innego,mniej „szkodliwym”:)

filodendron

10 lat temu

Zioła nie zawsze są tak bezpieczne jak się o nich myśli. Najbardziej pewna jestem na rumianek ,miętę ,szłwię i ziola stosowane w kuchni.

Mindi

10 lat temu

Przez chwilę ucieszyłam się, że są zioła, które mogą nam pomóc w tym trudnym czasie. Ale pod koniec artykułu już wiem, że trzeba być ostrożnym z tą rośliną. Ja nie odważę się na leczenie tym ziołem, ma za dużo skutków ubocznych.

drobina

10 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Nie przypuszczałam, że pluskwica może być stosowana przy leczeniu bólów mięśni, bólu stawów i stanów zapalnych.

Zostaw komentarz