ABC menopauzy Menopauza

Pluskwica groniasta na menopauzę

pluskwica-groniasta-na-menopauze

Ziołolecznictwo jest skutecznym sposobem radzenia sobie z objawami wypadowymi menopauzy. Jednym z ziół stosowanym w fitoterapii jest pluskwica groniasta. Jakie posiada właściwości?

Co w ziółku siedzi?

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) pochodzi z Ameryki Północnej i była od wieków wykorzystywana przez Indian jako środek leczniczy. Po dokładnym zbadaniu okazało się, że zioło doskonale nadaje się dla kobiet, które cierpią z powodu nadmiernych dolegliwości okresu menopauzalnego. W korzeniu pluskwicy groniastej znajdują się glikozydy triterpenowe oraz gorczycowe, żywice, garbniki, fenolokwasy, kwas salicylowy, izoflawony i substancje estrogenne.

Jak działa pluskwica groniasta?

Zioło wywiera silny wpływ na kobiecy układ hormonalny. Wyciąg z pluskwicy groniastej reguluje poziom estrogenów w organizmie. Zmniejsza również częstotliwość uderzeń gorąca. Zioło jest stosowane do wyregulowania menstruacji i łagodzenia bólów miesiączkowych ze względu na działanie rozkurczowe.

(fot. Cimicifuga racemosa, wikipedia.org)

Pluskwica może być stosowana również w zupełnie innych schorzeniach: przy leczeniu bólów mięśni, bólu stawów i stanów zapalnych, reumatyzmu, reumatoidalnego zapalenia stawów, a także przy leczeniu napadów kaszlu. Warto dodać, że zioło wprawdzie łagodzi objawy menopauzy, jednak nie zmniejsza ryzyka chorób serca oraz osteoporozy.

M. Witczak

Ziołolecznictwo jest skutecznym sposobem radzenia sobie z objawami wypadowymi menopauzy. Jednym z ziół stosowanym w fitoterapii jest pluskwica groniasta. Jakie posiada właściwości?

Kiedy uważać?

Stosowanie pluskwicy groniastej, podobnie jak wielu innych ziół, wciąż jest kwestią sporną wśród lekarzy i naukowców. Nie ma jednoznacznych badań, potwierdzających w wystarczający sposób pozytywne działanie tego zioła.
Niestety, istnieją za to wyraźne skutki uboczne stosowania wyciągu z pluskwicy:

  • ciężkie uszkodzenie wątroby,
  • bóle głowy,
  • przybieranie na wadze,
  • nudności.

Zioła nie zaleca się stosować podczas planowania dziecka i w czasie ciąży, ponieważ może powodować skurcze macicy. Nie wolno go przyjmować razem z hormonalną terapią zastępczą, środkami antykoncepcyjnymi i podczas chemioterapii.

O ile wyciąg z pluskwicy groniastej spełnia swoją rolę i redukuje objawy menopauzy, można go bez przeszkód przyjmować. Najważniejsze to monitorować pracę wątroby i odstawić lek natychmiast, gdy pojawią się pierwsze symptomy uszkodzenia wątroby: żółte zabarwienie skóry i oczu, przemęczenie, utrata apetytu, bóle wątroby i zabarwiony na ciemno mocz.

M. Witczak

Komentarze (10)

Mindi

9 lat temu

Zauważyłam, że w internecie pojawiła się pluskawica jako polecana na menopauzę. Nie ma tam najczęściej podanych niebezpiecznych skutków ubocznych. Wydaje mi się to nieodpowiedzialne. Mam nadzieję, że w tych czasach kobiety szukają opinii leków w wielu miejscach.

stazyz

9 lat temu

Ja również tak pomyślałam i podobnie jak Wy się przeraziłam,no cóż przyjdzie nam jeszcze troszeczkę poczekać na cudowny specyfik…:):)

pati25

9 lat temu

Poszukujemy różnych preparatów,ziół łagodzących objawy menopauzy.Czytając początek artykułu wydawało się,że to będzie dobre zioło na menopauzę.Ale potem się przeraziłam.Takie poważne skutki.Aż strach !

mejgosia

9 lat temu

Używałam Remifemin przez 6 tygodni i przyznam,że po czwartym tygodniu czułam działanie pozytywne, ale po przeczytaniu skutków uboczynych, troche się przestraszyłam i działanie osłabło, aż w końcu zrezygnowałam !

sirena46

9 lat temu

Słyszałam o tej roślinie, jednak przeraziły mnie skutki uboczne po jej stosowaniu. Myślę,że preparaty na objawy menopauzy z soją są bezpieczniejsze.

dulcynea

9 lat temu

O pluskwicy słyszę ,po raz pierwszy. To ciekawe ziółko .
Ja nie odważyłabym się go stosować , ze względu na objawy uboczne . Chyba wolałabym szukać czegoś innego,mniej „szkodliwym”:)

filodendron

9 lat temu

Zioła nie zawsze są tak bezpieczne jak się o nich myśli. Najbardziej pewna jestem na rumianek ,miętę ,szłwię i ziola stosowane w kuchni.

Mindi

9 lat temu

Przez chwilę ucieszyłam się, że są zioła, które mogą nam pomóc w tym trudnym czasie. Ale pod koniec artykułu już wiem, że trzeba być ostrożnym z tą rośliną. Ja nie odważę się na leczenie tym ziołem, ma za dużo skutków ubocznych.

drobina

9 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Nie przypuszczałam, że pluskwica może być stosowana przy leczeniu bólów mięśni, bólu stawów i stanów zapalnych.

Zostaw komentarz