objawy-halluksow

Halluks (w tłumaczeniu z łaciny – paluch koślawy) jest to schorzenie polegające na deformacji stopy. Powoduje trudności w chodzeniu oraz silny ból. Zwyrodnienie pojawia się w wyniku: noszenia nieodpowiedniego obuwia – chodzi tu głównie o obcasy, nieprawidłową szerokość – nadwagi, siedzącego trybu życia.

Przyczyn można się doszukiwać również w genetycznych predyspozycjach. Halluksy częściej dotykają kobiet.

Poprzez noszenie butów na obcasach doprowadzają one do przeciążenia przedniej części stopy, a ładny kształt „czółenek” często wywołuje ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, prowadząc do deformacji palców. Stopa pod wpływem zniekształceń zaczyna inaczej pracować, zmniejsza się siła mięśni a wewnętrzna krawędź stopy jest nadmiernie obciążona.

Takie nieprawidłowe ustawienie palca sprawia, że następują zmiany chorobowe. Palec staje się bolesny, często występuje też stan zapalny, zgrubienie u podstawy palca, po wewnętrznej stronie stopy. Deformacja stopniowo postępuje, podobnie ból się wzmaga.

O ile w początkowej fazie obrzęk nie jest jeszcze duży, to z czasem stan zapalny się powiększa. Do objawów towarzyszących należą także: zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopia i palców, bolące zgrubienia naskórka.

Zmiany te mogą prowadzić do poważniejszych zwyrodnień, a dodatkowo uniemożliwiają normalne funkcjonowanie (czy chociażby kupno butów). Dlatego ważne jest możliwie wczesne zgłoszenie się do podologa lub lekarza ortopedy.

Redakcja