Czy wiesz że...? Zdrowie

Miażdżyca naczyń

miazdzyca-naczyn

Miażdżyca jest bardzo niebezpieczną, a jednocześnie podstępną chorobą. Początkowo objawia się niewinnie. Pojawiają się problemy z zapamiętywaniem, a nogi zaczynają boleć.

Dolegliwości te tłumaczymy sobie nadmiarem pracy czy szybkim tempem życia. Tymczasem niewykryta i nieleczona miażdżyca może skończyć się udarem mózgu, amputacją nogi czy zawałem serca.

Jak dochodzi do miażdżycy

Każdy narząd, który znajduje się w naszym organizmie, jest opleciony siatką naczyń krwionośnych, którymi krew dociera do wszystkich tkanek i dostarcz składniki odżywcze. Dzięki temu nasz organizm pracuje prawidłowo. Tak jest w przypadku zdrowych tętnic, tzn. kurczą się i rozszerzają, a krew przepływa swobodnie. Niestety, wraz z wiekiem te naczynia twardnieją, a na ścianach tętnic odkładają się białka, sole wapienne i cząsteczki tłuszczu, a dokładniej cholesterolu. Jeśli jest go zbyt wiele (szczególnie tego złego, tzw. LDL), to odkłada się na ścianach tętnic i tworzy złogi, czyli blaszki miażdżycowe. Te z kolei zwężają i usztywniają naczynia, przez co krew ma coraz większy problem z dostaniem się do wszystkich miejsc. Proces ten nazywamy miażdżycą naczyń.

Nie tylko wiek jest przyczyną zwężania się tętnic. Należy tu także wymienić niezdrowy styl życia, brak ruchu, nieodpowiednią i bogatą w tłuszcze dietę, nadwagę, palenie papierosów, a także długotrwały stres.

Miażdżyca naczyń – objawy

Pierwsze objawy są mylące, bowiem mogą być przypisane także i do innych chorób. A są to: zmęczenie, trudności z zapamiętywaniem, osłabiona koncentracja. Dodatkowo, zanim tętnice nie zwężą się co najmniej o połowę, to może nie być żadnych objawów. Rzadko pojawiają się w okolicy powiek, pod piersiami czy w zgięciu łokcia żółte zgrubienia, które są odkładającymi się w skórze złogami cholesterolowymi.

Sabina Sosnowska

Miażdżyca jest bardzo niebezpieczną, a jednocześnie podstępną chorobą. Początkowo objawia się niewinnie. Pojawiają się problemy z zapamiętywaniem, a nogi zaczynają boleć.

Jak leczyć miażdżycę?

Najważniejsze jest obniżenie cholesterolu – można to zrobić stosując zdrową, zbilansowaną i niskotłuszczową dietę, przestawiając się na zdrowy i aktywny tryb życia pozbawiony używek, ale także i stosując leki. Leki mogą obniżać poziom złego cholesterolu, ale mogą też podnosić poziom tego dobrego. Niektóre stosowane leki potrafią nawet cofnąć zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych. Często jednak potrzebne są bardziej radykalne środki.

Balonikowanie

Balonikowanie – Lekarz nacina tętnicę i wprowadza do niej cewnik. Kiedy cewnik jest na miejscu, to wprowadza się przez niego balonik, który zwiększa swoją objętość i niszczy złogi odłożone na ściance. Później te okruchy wyciąga się cewnikiem na zewnątrz. Skutkiem tego jest pozostawienie rozszerzonej tętnicy.

By-passy

By-passy – Jest to tzw. zabieg pomostowania. Lekarz najpierw pobiera fragment zdrowej żyły, a później wszywa się jednym końcem powyżej, a drugim poniżej przeszkody, która blokuje przepływ krwi. Po tym zabiegu krew omija przeszkodę, gdyż płynie nowym odcinkiem.

Stenty

Stenty – Stent jest krótką rurką wykonaną z cienkiej siateczki, którą umieszcza się we wnętrzu tętnicy. W ten sposób zapobiega się jej ponownemu zarastaniu blaszką miażdżycową.

Miażdżycy możemy zapobiegać – musimy mieć tego świadomość. Już niewielkie zmiany w naszej diecie powodują pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Co ważne, możemy też kontrolować poziom cholesterolu w naszym organizmie. Wystarczy, że co jakiś czas zrobimy kontrolne badania, które obejrzy lekarz i wyniki odniesie do naszej osoby.

Sabina Sosnowska

Komentarze (7)

pati25

6 lat temu

Jaka to podstępna i groźna choroba.Boję się jej.Mój dziadek miał amputowaną nogę.^To straszne.Bardzo dbam o zdrowy styl życia..Co roku badam swój cholesterol..
Narazie mam bardzo dobry.:-X

stazyz

7 lat temu

Czyli co… ZDROWY STYL ŻYCIA 😛 Hmmm tak sobie myślę, taki styl pomaga likwidować/zapobiegać tylu chorobom, a jednak ciągle tak mało osób wprowadza go w życie… A przecież profilaktyka praktycznie nic nie kosztuje:-X A jeżeli już, to na pewno mniej niż leczenie;)

mejgosia

7 lat temu

i ja należę do grona tych chorych! Pięć lat temu zsiniał mi mały palec u nogi, no i tak odkryto u mnie zwężenie tętnicy udowo biodrowej w 75% (woot) Zastosowano leki i jakoś prosperuję, nawet ostatnio lekarz zmniejszył mi dawkę o połowę i po wakacjach bedę miała kontrolnego Doplera!
Dodam do artykułu, jeszcze jeden istotny objaw, jeśli chodzi o nogi, jest to tzw chromanie przestankowe, czyli po pewnym odcinku drogi noga zaatakowana miażdżycą zaczyna cierpnąć i boleć, wymusza zatrzymanie się i krótki odpoczynek. Mówią na to choroba wystaw sklepowych, bo chory w takim stadium zatrzymuje się przeważnie przy wystawach 🙂 Im dłuższy kawałek drogi , tym lepsze krążenie. Niebezpieczne staje się gdy nie można przejść odcinka poniżej 50 m.:(

Tess

7 lat temu

Miażdżyca została u mnie stwierdzona wiele lat temu. Zaczęłam pić zioła, dbać o dietę i ruch i wydaje mi się, że jak na mój wiek jest dobrze 🙂

Mindi

7 lat temu

I u mnie miażdżyca jest chorobą rodzinną. Dlatego z zainteresowaniem przeczytałam artykuł bo jestem czujna i dbam o siebie. Na razie chyba jest dobrze, bo cholesterol mam w normie.

Emilly27k

7 lat temu

Na szczęście u mnie w rodzinie nie chorował na miażdżycę. Nie wiadomo jest z tymi chorobami , bo człowiek do końca nie wie co go czeka.

drobina

7 lat temu

Bardzo boję się tej choroby, bo w mojej rodzinie zdarzały się przypadki miażdżycy, a niestety skłonności do tej choroby są dziedziczne.

Zostaw komentarz