Menopauza Menopauza a choroba

Menopauza a nadciśnienie tętnicze

nadciśnienie

Podczas menopauzy mogą pojawić się różne problemy ze zdrowiem kobiety.Co wspólnego ma menopauza a nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia krwi. Specyfiką schorzenia są okresowe zmiany ciśnienia tętniczego. U pacjentów obserwuje się podwyższone ciśnienie. W większości przypadków choroba pojawia się samoistnie, choć mają wpływa na nią różne czynniki genetyczne czy środowiskowe. Na nadciśnienie tętnicze chorują miliony osób na całym świcie, także kobiety w okresie menopauzy.

Menopauza a nadciśnienie tętnicze

W okresie menopauzy zwiększa się ryzyko różnych chorób, także nadciśnienia tętniczego. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety mogą zaburzyć jego pracę, stąd dolegliwości, towarzyszące menopauzie. Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna. Liczba chorych stale wzrasta. Kobiety w okresie menopauzy są szczególnie narażone na nadciśnienie tętnicze. Spadek produkcji hormonów może wywołać wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Lekarze oraz pacjentki często lekceważą to zjawisko. Niestety dolegliwości mogą przyczynić się do rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych, nawet kilkakrotnie wyższego niż u mężczyzn w tym samym wieku. Najbardziej groźnym powikłaniem jest udar mózgu, który może zakończyć się śmiercią. Taki skutek choroby może znacząco oddziaływać na komfort życia i codzienne funkcjonowanie kobiety.

Leczenie nadciśnienia tętniczego u kobiet w menopauzie

Nadciśnienie tętnicze u kobiet w menopauzie należy leczyć. Wraz z chorobami serca, to właśnie nadciśnienie tętnicze jest ogromnym zabójcą kobiet w okresie przekwitania. Paniom zaleca się terapię opartą na lekach na nadciśnienie tętnicze. Oprócz farmaceutyków, istotna rolę odgrywa dieta , zmiana nawyków i aktywność fizyczna. Zdrowy tryb życia niweluje ryzyko powikłań i dalszego rozwoju problemów zdrowotnych. menopauza a nadciśnienie tętniczeDzięki odpowiedniemu leczeniu kobiety mogą zachować zdrowie na długi czas. W okresie menopauzy ważne jest, żeby wykonywać regularne badania i zwracać uwagę na wszystkie oznaki naszego organizmu. Czasem niepokojący sygnał może być poważnym ostrzeżeniem przed chorobą, więc warto szybko reagować, by uchronić się przed konsekwencjami.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

Aria

6 lat temu

Niestety – też jestem skazana na tabletki obnizajace ciśnienie. Trochę frustrujące, że do końca życia będę musiała pamietać o receptach, zażywaniu, pakowaniu ich przed każdym wyjazdem !

pati25

7 lat temu

U mnie nadciśnienie pojawiło się w okresie menopauzy.Zaczęło się strasznymi zawrotami głowy.Po zmierzeniu ciśnienia miałam 180/120.Biorę leki i wszystko jest OK

dulcynea

7 lat temu

Zawsze miałam niskie ciśnienie , dlatego nie kontroluję wartości RR.
Teraz w okresie menopauzy , muszę te zaległości nadrobić .
Muszę zacząć kontrolować ciśnienie choć raz w miesiącu 🙂

filodendron

7 lat temu

Ja takze w czasie menopauzy mam nadcisnienie tętnicze , biore specjalne leki i one trzymaja moje ciśnienie w ryzach. Jem aspargin -on bardzo dobrze wpływa na organizm , bo to mieszanka magnezu i potasu. Co pół roku mam kontrole wagi, ciśnienia i cholesterolu.

Tess

7 lat temu

To prawda z tym wysokim ciśnieniem. Całe życie miałam niskie ciśnienie a w menopauzie zaczęła boleć mnie głowa i lekarz stwierdził, że to nadciśnienie poranne. Biorę leki i teraz jest lepiej. Często mierzę ciśnienie i zapisuję aby powiedzieć lekarzowi jakie jest w ciągu całego dnia.

Zostaw komentarz