O badaniach Profilaktyka

Jak często należy wykonywać morfologię?

jak-czesto-nalezy-wykonywac-morfologie

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań, o którym zapominamy. Jak często należy wykonywać morfologię?

Morfologia czyli badanie krwi

Badanie krwi to podstawowa forma diagnostyczna i profilaktyczna. Morfologia pozwala na sprawdzenie ilości krwinek we krwi. Bada się ilość czerwonych krwinek (RBC), białych krwinek (WBC), liczbę płytek krwi (Plt) czy poziom hemoglobiny (Hgb). Krew pobiera się niezależnie od wieku pacjenta. Bez takiego badania nie można przeprowadzić operacji czy rozpoznać wielu chorób. Krew krąży w całym naszym organizmie, więc odgrywa bardzo ważną rolę. Jej badanie pozwala często udzielić odpowiedzi na wiele pytań związanych ze stanem zdrowia. I choć niektórzy boją się pobierania krwi, to niezbędne i często konieczne badanie w medycynie.

Jak często należy wykonywać morfologię?

Wiele osób wykonuje badania krwi dopiero w momencie pojawienia się problemów ze zdrowiem. Gdy nie znamy ich przyczyny i udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu, możemy zostać skierowani na morfologię, co pozwala wykluczyć podejrzenia i zdiagnozować ewentualne przyczyny kłopotów. Takie badanie może być także pierwszym krokiem to bardziej szczegółowych, które pokazują istotne wskaźniki, niezbędne w diagnostyce poważniejszych chorób. Morfologia jest badaniem, które osoby dorosłe,nie będące w grupie ryzyka powinny wykonywać raz na rok. Sytuacja może być inna, jeśli morfologia jest wynikiem badań okresowych w zakładzie pracy, czy jest częścią monitorowania choroby. Wtedy może, a nawet musi być wykonywana znacznie częściej niż raz w roku.

Badanie krwi jako cenne źródło wiedzy

Morfologia dostarcza informacji na tema funkcjonowania całego organizmu. Jest niezbędna przy diagnozie anemii, czyli niedokrwistości. Choroby wykryte w odpowiednim momencie mogą być całkowicie wyleczalne, dlatego badanie krwi jest tak istotne w postępowaniu medycznym. Choroby hematologiczne, białaczka, chłoniaki czy nowotwory to tylko niektóre z poważnych schorzeń, które można wykryć za pomocą morfologii krwi. Zbyt duża lub zbyt mała ilość krwinek czy płytek może być powodem osłabienia, zmęczenia i wielu innych objawów. Nie warto ich lekceważyć. Badanie krwi jest proste. Lekkie ukłucie to nic w porównaniu z tragicznymi skutkami chorób, dlatego nie zapominajmy o morfologii i wykonujmy ją przynajmniej raz w roku.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

pati25

8 lat temu

To badanie jest bardzo wważne.Wykonuję je co roku.Chcę wiedzieć jaki jest stan.Czy z moją krwią wszystko w porządku.W październiku podczas pobytu w szpitalu też miałam pobieraną krrew.Wszystko jest dobrze.Wyniki super 🙂

filodendron

8 lat temu

Zdarzają się pielęgniarki, które bardzo dobrze pobieraja krew bez bólu. Ostatnio na takie trafiam 🙂

sirena46

8 lat temu

Ja niestety też mam słabe żyły i dodatkowo jeszcze zrosty.
Staram się jednak wykonywać morfologię dość często, aby być pewną czy wszystko z moim zdrowiem w porządku.

Emilly27k

8 lat temu

U mnie jest czasem tak,że występuje problem z oddaniem krwi- tutaj wielkie podziękowania dla pań pielęgniarek i szacunek dla ich pracy. Ośrodkowe pielęgniarki tutaj mam na myśli. :)))

Mindi

8 lat temu

Niestety także mam słabiutkie żyły ja Filo i robię badania jak mogę najrzadziej. Ale jak już robię to staram się zbadać jak najwięcej. W niektórych szpitalach wiele badań robi się z palca żeby oszczędzać żyły a u mnie tylko z żyły 🙁

filodendron

8 lat temu

Rok temu z powodu choroby i po operacji pobierano mi krew codziennie , aż już właściwych żył brakło, a teraz raz na pół roku. Bardzo dobrze jest zbadać sobie krew raz na rok, żeby zorientować się w swojej sytuacji zdrowotnej. Jeśli chodzi o niektóre schorzenia to krew nic nie wykazuje, ja mając nowotwór miałam w zeszłym roku idealne wyniki krwi i czułam się wspaniale ,dopiero echo wykazało ,że coś jest nie tak.

Zostaw komentarz