Natura i eko Uważaj, chemia!

Ftalany – zagrożenie dla zdrowia

ftalany-zagrozenie-dla-zdrowia

Ftalany są grupą chemikaliów przemysłowych dodawanych do tworzyw sztucznych, takich jak polichlorek winylu (PVC), w celu zwiększenia ich elastyczności i sprężystości. Ftalany są niemal wszechobecne we współczesnym społeczeństwie w różnego rodzaju wyrobach z plastiku, takich jak foliowe opakowania, zasłony prysznicowe, wykładziny PCV oraz także w detergentach, mydłach czy nawet kosmetykach.

Ftalany są powszechnie stosowane od ponad 50 lat, ale dopiero niedawno zostały odkryte ewentualne zagrożenia dla zdrowia ludzi. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że ftalany konsekwentnie obniżały ich poziom testosteronu. Najnowsze badania na ludziach potwierdziły niekorzystny wpływ na układ hormonalny człowieka, przede wszystkim u chłopcach w młodym wieku. Związki te hamują u nich produkcję testosteronu, jednocześnie podwyższając poziom żeńskich hormonów płciowych. Konsekwencji takiego działania chyba nie muszę tłumaczyć. Jak wykazały badania ftalany były przyczyną ograniczonej liczby plemników, zaniku jader oraz wad w rozwoju narządów płciowych u nienarodzonych dzieci.

Unia Europejska już w 1999 roku, zaalarmowana przez środowisko naukowców, zabroniła stosowania ftalanów do produkcji dziecięcych zabawek. Polska przyjęła te postanowienie w 2004, a Stanu Zjednoczone w 2008. Niestety, mimo obowiązującego zakazu, ftalany nadal pozostają obecne w środowisku w różnego rodzaju plastikowych tworzywach, a także zabawkach wyprodukowanych w okresie nieobowiązywania zakazu, nie wspominając już o masie chińskich produktów, które nie są poddawane tak rygorystycznym kontrolom. Dlatego nasze dzieci są wciąż narażone na te groźne substancje.

Borys

Ftalany są grupą chemikaliów przemysłowych dodawanych do tworzyw sztucznych, takich jak polichlorek winylu (PVC), w celu zwiększenia ich elastyczności i sprężystości. Ftalany są niemal wszechobecne we współczesnym społeczeństwie w różnego rodzaju wyrobach z plastiku, takich jak foliowe opakowania, zasłony prysznicowe, wykładziny PCV oraz także w detergentach, mydłach czy nawet kosmetykach.

Naukowcy z University of Rochester przebadali wpływ dwóch popularnych ftalanów: DEHP oraz DBP, na gospodarkę hormonalną u dzieci. Badania zostały przeprowadzone na grupie ciężarnych kobiet, u których w moczu wykryto niewielkie ilości tych związków. Polegało ono na opisaniu przez matki czym najchętniej bawią się ich kilkuletnie dzieci. Okazało się, że chłopcy matek u których w czasie ciąży wykryto ftalany, bawią się mniej chętnie chłopięcymi zabawkami, takimi jak samochody, pistolety lub zabawy w wojnę. Zdaniem naukowców, fatalny mają właściwości antagonistyczne do androgenów, innymi słowy mają feminizujący wpływ na zachowanie tych dzieci. Co ciekawe, ten wpływ w późniejszym życiu może się jeszcze nasilić.

Ponadto naukowcy odkryli, że długotrwała ekspozycja na małe dawki ftalanów może przyczynić się do obniżenia poziomu testosteronu u dojrzałych mężczyzn, co przyczynia się do wzrostu otyłości oraz chorób z tym związanych, takich jak cukrzyca typu 2 czy insulinoodporność.

Wpływ ftalanów na zdrowie ludzi, zwłaszcza niemowląt jest stale badany. Możemy się spodziewać, że w przyszłości zostanie on całkowicie zakazany, jednak żyjąc w obecnych czasach warto wiedzieć czy jest jakiś sposób na ochronę przed tymi substancjami. Dlatego tym zagadnieniem zajmę się w następnym artykule.

Borys

Komentarze (4)

Annagata

8 lat temu

Powiem szczerze,że zszokował mnie ten artykuł,bo nie zdawałam sobie sprawy,że rzeczy,którymi praktycznie otaczam się na co dzień,po prostu mnie trują.I zaskoczył mnie ten ryż w torebkach,o którym pisze topik4433.Staram się gotować ryż luzem,ale ciemny ryz jest właśnie w takich torebkach.A że nie wspomnę o zasłonie prysznicowej w łazience…Koszmar jakiś!

gwolska

8 lat temu

W Wielkiej Brytanii niektóre rodzaje ftalanów są zakazane już od wielu lat. Niestety Polska na to nie reaguje.
topik4433 ja również ryż gotuję w ten sam sposób.
Jeśli ktoś ma w domu posadzki winylowe to również tam zawarte są ftalany. Ciekawe, czy w panelach też one są?
Ja tak chciałabym wrócić do czasów ,w których minimalizowano sztuczność i nawet zabawki były drewniane.

topik4433

8 lat temu

Masz rację jiji59, powrót do natury powinien nastąpić jak najszybciej. Wszyscy cenimy wygodę, nowe rozwiązania, a tymczasem cierpi nasze zdrowie. Ja np. nigdy nie gotuję ryżu w workach foliowych, bo nie wiadomo jakie związki się z niej wydzielają przy 100 stopniach. Wolę ryż sypnąć prosto z torebki do wody i odcedzić go później. Powrót do natury już jest zauważalny, np. przy produkcji kosmetyków, ale za takie nowości trzeba niestety troszkę zapłacić.

Zostaw komentarz