Depresja Menopauza Menopauza w umyśle

Czy menopauza może być przygodą?

czy-menopauza-moze-byc-przygoda

Przygoda… to słowo kryje w sobie nutkę nieoczekiwanego, dreszczyku podniecenia, doświadczenie nowości, zmiany, która z całą pewnością jest wyzwaniem.

Jeśli Twój wiek lub zachowanie organizmu sugerują Ci, że zbliżasz się do menopauzy, nie przejmuj się, i co więcej nie bój. Jest to bowiem zjawisko całkowicie naturalne, nie mające nic wspólnego z jednostką chorobową, jak myślą niektórzy. Udowodnij im, że się mylą, traktując ten czas jako przygodę, po której przyjdzie nowe, lepsze.

Po trosze będzie to czas nowości. Wielu rzeczy po prostu nie przewidzisz, mimo że masz już szeroką wiedzę medyczną(choćby dzięki naszemu portalowi). W trakcie menopauzy wiele rzeczy Cię zaskoczy. To jakby ponowne odkrywanie siebie i swojego ciała.

Mogą Ci również towarzyszyć te emocje, które często wyrażamy jako oczekiwanie typu “ciekawe jak to będzie”. Takie nastawienie pozwala nam najpełniej upajać się przygodą i wszystkimi aspektami, jakie ze sobą niesie, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Jeśli nie będziesz uprzedzona, masz szanse na przeżycie czegoś wyjątkowego.

Joanna P.

Przygoda… to słowo kryje w sobie nutkę nieoczekiwanego, dreszczyku podniecenia, doświadczenie nowości, zmiany, która z całą pewnością jest wyzwaniem.

Przygoda to także wyzwanie. Możesz do niego podejść dwojako: z chęcią osiągnięcia czegoś, co można określić jako wyższy poziom wtajemniczenia, który przyniesie nam nowe doświadczenia, wiedzę i wrażenia emocjonalne. Możesz także poddać się z obawy przed dotknięciem nowego.

Jeśli chcesz, aby menopauza rzeczywiście stała się Twoją życiową przygodą, musisz otworzyć się na zmiany. Musisz zaakceptować, że dotkną one wielu obszarów Twojego życia: nie tylko Twojego ciała i jego fizjologii, ale też zachowania, emocji, osobowości, które będą oddziaływać na relacje z innymi ludźmi. O tym, jaki będzie kierunek tych zmian, decydujesz tylko Ty.

Joanna P.

Przygoda… to słowo kryje w sobie nutkę nieoczekiwanego, dreszczyku podniecenia, doświadczenie nowości, zmiany, która z całą pewnością jest wyzwaniem.

Dotknięcie tego co nowe wystawia na próbę nasze dotychczasowe postępowanie. Wszystko zależy od Twojej interpretacji. Jeżeli nowości i zmiany traktujesz w życiu jako inspirację i motywację – to nie masz czego się bać. Jeżeli natomiast zmiany kojarzą Ci się z przykrą koniecznością i mozolną adaptacją – to wówczas prawdopodobnie wywołają w Tobie frustrację, pokrzywdzenie, niezadowolenie i z bolesne poczucie, że “kiedyś było lepiej”.

Wszystko leży w Twoich rękach. Potraktuj to doświadczenie jak przygodę na górskim szlaku. Pamiętasz te pięknie widoki, życzliwych ludzi, atmosferę zabawy i radości przy ognisku? I chociaż w czasie tej przygody zgubiłaś kompas i nabiłaś sobie parę siniaków – to w dalszym ciągu wspominasz ją ze wzruszeniem i podnieceniem. Wracasz do niej myślami i jesteś gotowa wrzucić trapery do plecaka, by przeżyć to jeszcze raz. Dla Ciebie – dojrzałej, świadomej, inteligentnej kobiety czas menopauzy może być właśnie taką “przygodą na szlaku”.

Joanna P.

Komentarze (5)

tereska56

12 lat temu

Pewnie! To nasze nastawienie i podejście decuduje, jak odbieramy wydarzenia w naszym życiu! Również z menopauza możemy żyć i znaleźć w niej coś pozytywnego. Ja przynajmniej się staram.

summer

12 lat temu

Mnie nieuchronność menopauzy przygnębia:(. Może nie dosłownie menopauzy, ale starzenia się organizmu. Niestety, niektóre rzeczy przemijają bezpowrotnie, trzeba się z tym pogodzić – ale nie jest to łatwe! Tyle się chciało w życiu zrobić, dokonać, a tu wszystko ciężej przychodzi, tak fizycznie, jak i umysłowo! Trzeba szukać sobie nowych celów, łatwiej osiągalnych, lub po prostu – innych.

Emilly27k

12 lat temu

Sama nie wiem czy czas menopauzy jest przygodą. Bycie tutaj jest przygodą.Ja poczekam spokojnie sobie na moją menopauzę. Cieszę się życiem jakie by ono nie było.

pati25

12 lat temu

Z zainteresowaniem przeczytałam ten artykuł.Porównanie okresu menopauzy do przygody jest trafne.Nie wiemy co nas czeka w tym okresie.Spotka nas wiele zmian z którym będziemy musieli sobie poradzić.

drobina

12 lat temu

Interesujący artykuł i myślę, że zawarte w nim porady będą przydatne, ale …”jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy..” . Mimo wieku słusznego, jeszcze nie zbaczam ze szlaku górskiego.
A tak na poważnie, to myślę, to zgadzam się z tym że menopauza może być przygodą, do której trzeba podejść z optymizmem i uśmiechem – po prostu trzeba znaleźć nowy sposób na nowe życie i zaakceptować je. Wytyczyć sobie nowe szlaki nowej przygody.

Zostaw komentarz