zapalenie-zatok

Zatkany nos, ból głowy, pogorszony węch i ogólne zmęczenie. Wiele z nas te objawy uznaje za początek przeziębienia. Może to być jednak zapalenie zatok, które nieleczone może się zmienić w stan przewlekły i przez długi czas utrudniać nam życie.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Zapalenie zatok można rozpoznać dzięki typowym objawom takim jak: niedrożność nosa powodującą uporczywy i obfity katar, gęsta wydzielina z nosa, która bardzo często spływa po tylnej ścianie gardła, ból w obrębie twarzy, upośledzony węch, gorączka czy ból głowy nasilający się podczas jej schylania.

Leczenie chorych zatok

Sposób leczenia zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby. Ważne jest to, aby przed podjęciem leczenia pacjent został poddany szczegółowym badaniom, dzięki którym specjalista dokładnie określi stopień rozwoju choroby.

Leczenie chorych zatok rozpoczyna się od leczenia farmakologicznego (leki przeciwhistaminowe, przeciwgorączkowe, obkurczające naczynia błony śluzowej, rozrzedzające wydzielinę, antybiotyki). U niektórych pacjentów leczenie farmakologiczne nie przynosi skutków i wtedy niezbędny jest zabieg chirurgiczny usuwający tego przyczynę, czyli odtwarzający naturalne proporcje w budowie anatomicznej nosa i zatok, a także usuwający miejscowe zmiany, które zostały wywołane przez stan zapalny.

Sabina Sosnowska