wplyw-stresu-na-zdrowie-w-okresie-klimakterium

Menopauza uważana jest często za pewną granicę, za którą zostawiamy swoją młodość, urodę, radość życia, sukcesy zawodowe i osobiste. Przekonanie to, które niejedną dojrzałą kobietę wpędziło już w depresję jest całkowicie błędne.

Eustres

Czasami zdobycie zamierzonego celu jest ocenianie jako za trudne do realizacji, a wtedy subiektywna ocena emocjonalna wydarzenia wywołuje u nas reakcję stresową. Działanie stresu może wpłynąć na naszą gotowość do podjęcia działania. Pożądanym i niezbędnym w codziennym życiu typem stresu jest eustres, czyli stres pozytywny. To on motywuje nas do rozwoju, podjęcia działań twórczych i skutecznego rozwiązywania problemu.

Dystres

Jeżeli natomiast odczuwamy zmęczenie w wyniku ciągłej koncentracji uwagi na jednym dominującym problemie, a zamiast entuzjazmu towarzyszy nam lęk, apatia i nerwowość mamy do czynienia z dystresem. Jest to agresywna forma stresu, która wywołuje u nas reakcje nerwowe i wpływa na utratę pewności siebie. Fizycznymi objawami są napięcie mięśni i ból w okolicach ramion i kręgosłupa, kołatanie serca oraz szumy w uszach i bóle głowy.

Anna J