NTM Objawy NTM

Jak objawia się nietrzymanie moczu?

jak-objawia-sie-nietrzymanie-moczu

Nietrzymanie moczu to nie tylko schorzenie nefrologiczne, ale także problem psychologiczny i społeczny. Podstawą jego rozpoznania, a następnie zastosowania odpowiedniej terapii jest wywiad z pacjentem.

Tutaj pojawiają się przeszkody, bowiem NTM to problem wstydliwy do tego stopnia, że przyznaje się do niego (lekarzowi) średnio co drugi chory.

NTM może pojawiać się u osób w każdym wieku, niemniej jednak występuje większa skłonność do tego schorzenia wśród 70 – 80 latków, oraz wśród kobiet w okresie menopauzalnym. U kobiet czynnikami wpływającymi na rozwój choroby są także: liczba przebytych porodów, przewlekłe zaparcia oraz przebyte zabiegi ginekologiczne, natomiast u mężczyzn – choroby gruczołu krokowego oraz operacje chirurgiczne tych schorzeń.

Niezależnie od płci na rozwój choroby może wpłynąć otyłość oraz nadużywanie alkoholu.

Główny objaw nietrzymania moczu jest zawsze taki sam – bezwiedne wyciekanie moczu. Jednakże symptomy mu towarzyszące różnią się w zależności od rodzaju choroby.

Przy wysiłkowym NTM na przykład – wydalanie moczu jest bezwiedne i towarzyszy sytuacjom, w których mięśnie brzucha pracują intensywnie (np. podczas wysiłku, śmiechu, kichania). Wydalenia nie poprzedza żadne „ostrzeżenie” ze strony organizmu – to się po prostu dzieje.

Niestety choroba postępuje, z czasem zwiększa się ilość wyciekającego moczu oraz liczba sytuacji w której ma to miejsce.

Redakcja

Nietrzymanie moczu to nie tylko schorzenie nefrologiczne, ale także problem psychologiczny i społeczny. Podstawą jego rozpoznania, a następnie zastosowania odpowiedniej terapii jest wywiad z pacjentem.

Przy chorobie z naglącymi parciami – oddanie moczu poprzedza uczucie silnego parcia na pęcherz. Niestety chory nie potrafi nad tą potrzebą organizmu zapanować. Objawy mogą się uaktywnić w różnych sytuacjach i być spowodowane tak reakcją psychiczną (określone dźwięki, obrazy), jak i fizyczną (np. seks) orgazmu. Objawem jest także oddawanie moczu w nocy.

W trzecim z najczęściej występujących rodzajów NTM, czyli nietrzymaniu moczu z przepełnienia – głównym objawem są niewielkie plamienia, tzw. „popuszczanie” pęcherza moczowego w miarę jego przepełniania. Kurczliwość pęcherza jest w tym wypadku niewystarczająca, albo istnieją blokady w odpływie moczu. Ta dolegliwość dotyka w większym stopniu mężczyzn, zwłaszcza przy przeroście prostaty.

Redakcja

Dodaj komentarz