Antykoncepcja Zdrowie

Antykoncepcja a menopauza

antykoncepcja-a-menopauza

Im bliżej jesteśmy menopauzy, tym mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jednak nawet, gdy nasza owulacja nie przebiega już cyklicznie, nie oznacza to, że przestałyśmy być płodne.

Antykoncepcja po 45. roku życia wciąż jest potrzebna. Im bliżej menopauzy, tym krwawienia są bardziej skąpe, czas między miesiączkami może wydłużyć się nawet do kilkunastu miesięcy… nawet wtedy możemy być jeszcze płodne! W tym przejściowym okresie prawdopodobne jest bowiem występowanie pojedynczych cykli owulacyjnych, których nawet my same możemy nie wyczuć, będąc już w stadium nasilania się symptomów przekwitania. Ponieważ nasz wewnętrzny zegar jest rozchwiany, rodzi się potrzeba zastosowania odpowiedniej metody antykoncepcyjnej przy współżyciu z partnerem.

Środki antykoncepcyjne dla pań po 45. roku życia nie muszą cechować się już taką skutecznością, jak dla kobiet w wieku prokreacyjnym (15-49 lat). Dobrze natomiast, jeśli są przy okazji pomocne w leczeniu objawów perimenopauzalnych (przedmenopauzalnych). Paniom po “40-stce” zaleca się zazwyczaj kilka rodzajów zabezpieczeń:

1. Środki mechaniczne lub wkładka domaciczna stosowane wraz z suplementacją II fazy cyklu. Większość zaburzeń miesiączkowania po 40. roku życia wiąże się z tzw. niewydolnością ciałka żółtego. To z tej przyczyny podawanie gestagenów w II fazie cyklu jest sposobem regulowania cyklu miesięcznego u stosujących antykoncepcję kobiet.

2. Tabletki antykoncepcyjne. Panie, które już wcześniej stosowały hormonalną antykoncepcję doustną, mogą trzymać się tej metody. Ponieważ jednak ciało kobiety się zmienia, powinnyśmy być pod stałą kontrolą ginekologa, który w związku z perimenopauzalnymi objawami może zalecić nam tabletki o innym składzie.

3. Estrogenowa terapia zastępcza (ETZ) stosowana wraz z wkładką domaciczną, uwalniającą miejscowo gestagen. To rozwiązanie szczególnie sprawdza się u pań z obfitymi krwawieniami miesięcznymi.

4. Środki plemnikobójcze z nonoksynolem-9. Jako jeden z niewielu preparatów antykoncepcyjnych, środek plemnikobójczy (Delfen, Patentex Oval, Kolpotex Oval) może być stosowany przez kobiety używające HTZ.

Oczywiście, przy każdej z powyższych metod konieczna jest konsultacja i stały nadzór ginekologa.

A. Złotkowska

Komentarze (4)

pati25

10 lat temu

Kobiety w okresie menopauzy mogą też zajść w ciążę.Aby jednak do tego nie doszło stosują różne metody..Niekoniecznie muszą być i są skuteczne

filodendron

11 lat temu

Zajść w ciążę np.po 50-tce to przerażające, kobieta nie ma już tyle siły ,co w okresie rozrodczym.Na pewno są przypadki ,że taka ciąża jest udana ,ale kobiety chyba wolą być w tym wieku babciami.

summer

12 lat temu

Jiji59 – nie od wyjątków należą przypadki, że mama i córka rodzą dzieci w podobnym czasie! Przykro dla nas, że nie ma żadnej naturalnej metody, która pozwoliłaby stwierdzić kobiecie w wieku menopauzalnym, kiedy ma płodne dni. Stosując metodę objawowo – termiczną można nieraz czekać i czekać na podwyższenie temperatury przed owulacją, a przecież nie każda chce faszerować się antykoncepcją hormonalną!

malgosia74

13 lat temu

Do menopauzy wprawdzie mam jeszcze kawałeczek ale warto wiedzieć co dobre a co złe w tym wyjątkowym okresie życie kobiety. Ja regularnie co 3 lata wymieniam wkładkę, nie wiem jak to się będzie miało do okresu menopauzy. Na pewno trzeba będzie ją całkiem usunąć i dać sobie już spokój, tylko przy regularnym współżyciu może być w tym okresie trafnie określić owulację. Mam nadzieję, żę nie będzie aż tak źle 🙂

Zostaw komentarz