zylaki-a-menopauza

Te nieestetyczne i pogrubione żyły pojawiają się głównie na nogach Pań w wieku średnim i dojrzałym. Jak się ma obecność żylaków do przechodzenia menopauzy, na co w tym czasie zwrócić uwagę i jak leczyć żylaki?

Estetyczny mankament

Żylakami są poskręcane, wężykowato przebiegające rozszerzenia żylne. Najczęstszą ich przyczyną jest uszkodzenie delikatnych zastawek żylnych. To z kolei powoduje brak możliwości cofania się krwi żylnej. Zmiany pojawiają się zazwyczaj na nogach w postaci niebieskich wypukłych wybrzuszeń. Zdarza się, że żylaki powstają w okolicach odbytu, a nawet w przełyku.

Na szczęście (jednak na pewno nie dla Pań!) żylaki są kłopotem bardziej kosmetycznym niż zdrowotnym. Pojawienie się żylaków jest sporym mankamentem urody i niestety nie wyglądają zbyt estetycznie.

Stąd kobiety cierpiące na żylaki zmuszone są do rezygnacji noszenia seksownych spódnic czy sukienek eksponujących nawet zgrabne lecz pokryte żylakami nogi.

Kto jest narażony na żylaki?

Jeśli ktoś z Twojej rodziny miał żylaki możesz mieć również takie predyspozycje. Żylaki są bowiem często dziedziczne. Ponadto pojawiają się nierzadko u osób otyłych lub takich, które cierpią na zaparcia. Ryzyko wystąpienia żylaków powiększa także ciąża. Zmiany hormonalne jakie w jej trakcie występują osłabiają tkankę łączną i zwiększają jej rozciągliwość i ucisk powiększającej się macicy. Powstałe w ten sposób żylaki ustępują po porodzie po kilku miesiącach. Niesprzyjającym czynnikiem jest praca stojąca Żylaki są również następstwem okresu przekwitania.

Anna Konopka