związek

Być może dla wielu z was to dość tajemnicze określenie. Psychologom czy psychoterapeutom jest doskonale znane. Może wśród was są osoby, które wykazują cechy borderline. Jak może wyglądać związek z taką osobowością?

Borderline – osobowość z pogranicza

Brzmi jak diagnoza i owszem, może nią być, ponieważ niewielki procent społeczeństwa to osoby chwiejne emocjonalnie, z osobowością z pogranicza, czyli borderline. Zaburzenie osobowości tego typu przypomina huśtawkę nastrojów. Jednocześnie zachowanie takiej osoby można przewidzieć, ponieważ działa według pewnej konstrukcji. Niestabilność emocjonalna to niezwykle trudny temat, szczególnie dla osób, które są związane z takimi osobowościami. Zwykle osobowości typu borderline wdają się w niestabilne i krótkotrwałe związki, które wpływają na ich psychikę. Mogą prowadzić do depresji czy nawet samobójstw. Dlaczego tak się dzieje?

Miłość pełna emocji

Związek z osobowością typu borderline nie jest łatwy. Emocje, jakie kłębią się w osobie z tego rodzaju zaburzeniem, mogą szybko ulegać zmianie. Relacja z partnerem, na samym początku przypomina wielką fascynację. Wręcz ubóstwianie drugiej osoby. Daje to złudne wrażenie, że ta druga strona czuje się wyjątkowo, jest komplementowana, to na niej skupia się cała uwaga. Pojawia się wyidealizowany obraz partnera czy partnerki. Problem następuje w momencie, kiedy zaczynamy dostrzegać wady. Gdy zauważamy coś, co zaburza nam ten idealny obrazek związku. I wtedy nawet drobnostka może przetorować emocje. Z boga, stajemy się w oczach osoby z pogranicza pozbawieni tych wszystkich wspaniałych cech. Pojawia się poczucie winy, niezadowolenie a wręcz uczucie zranienia. Intensywne kłótnie są pełne emocji tak jak chwile namiętności z okresu szczęścia. Typ borderline potrafi testować drugą osobę, sprawdzać ją. Związek staje się więc chaotyczny i szybko może się rozpaść, ponieważ partner może nie znieść tak chwiejnych i skrajnych emocjonalnie wybuchów.

Czym przyciąga osobowość borderline?

Mimo tego, jesteśmy w stanie zakochać się w człowieku z osobowością borderline. Dlaczego? Zarówno kobiety jak i mężczyźni z tej grupy, mogą mieć wiele pozytywnych cech, które w oczach drugiego partnera będą bardzo atrakcyjne. Niezwykła uprzejmość, duże zainteresowanie czy umiejętność słuchania to pożądane cechy. Takie osoby są romantyczne i bardzo oddane. Wydają się być wspaniałymi partnerami, przynajmniej na początku. Kobieta z osobowością borderline będzie wpatrywała się w mężczyznę niczym w obrazek. Można by określić taki związek jak marzenie, ale niestety prędzej czy później pojawią się zachowania, które nijak mają się do szczęśliwej relacji i trwałego uczucia.

typ osobowościBorderline to trudny typ osobowości, który wymaga leczenia. Terapia może zupełnie odmienić życie takiej osoby jak również jej partnera czy innych bliskich. Chwiejne zachowania mogą prowadzić do nałogów czy destrukcyjnych czynów, takich jak samobójstwo. Dzięki odpowiedniej psychoterapii, zaburzenie można wyleczyć. Jest więc szansa, by taka osoba mogła ułożyć sobie życie, założyć rodzinę i stworzyć piękny związek.

Katarzyna Antos