Kobieta i mężczyzna Psychologia

Związek z neurotykiem

zwiazek-z-neurotykiem

Wrażliwość można uznać za zaletę, dopóki nie przyjmuje skrajnej postaci. Osoby przeczulone na swoim punkcie określamy mianem neurotyków. Jak wygląda związek z neurotykiem? Jak rozpoznać takich ludzi i zbudować z nimi dobre relacje?

Psycholodzy zgodnie twierdzą, że każdy z nas w pewnym stopniu jest neurotykiem, nie każdy jednak podejrzewa innych o złe zamiary oraz niechęć. Nadwrażliwość różni się nasileniem, jedni źle znoszą wszelką krytykę, w tym merytoryczną. Z kolei inni są przeczuleni na jakimś punkcie np. stanie swojej cery. Neurotycy w oczach wielu kobiet uchodzą za niezwykle atrakcyjnych partnerów. Co sprawia, że wielu z nich działa na nas jak magnes?

Neurotyk – fascynująca osobowość

Gdy na swej drodze spotykamy wrażliwego, inteligentnego mężczyznę, który dostrzega bezmiar cierpienia, często tracimy głowę. Czujemy się wyróżnione, wszak większość koleżanek narzeka na chłód i obojętność swoich partnerów. Nasz wybranek jest inny, nigdy nie lekceważy naszych uczuć, chętnie niesie pomoc potrzebującym i dokarmia bezdomne zwierzęta. Czyż nie trafiłyśmy na ideał? Niestety, po chwilach zachwytu pojawiają się pierwsze rysy. A może one zawsze były, tylko ich nie dostrzegałyśmy? Związek z neurotykiem przebiega burzliwie. Czy z nadwrażliwym mężczyzną można stworzyć satysfakcjonującą relację?

W czasopismach naukowych coraz częściej pojawiają się głosy, iż neurotyczność podlega takim samym prawom dziedziczenia jak kolor oczu czy włosów. Jeśli jedno z rodziców zmagało się z nadwrażliwością, ten problem raczej nie ominie ich dzieci. Niektórzy badacze skłaniają się ku teorii, iż doświadczenia kształtują naszą osobowość i zachowania. Niektóre błędy wychowawcze mogą kształtować neurotyczną osobowość. Psycholodzy zauważyli, że dzieci, które uginają się pod ciężarem obowiązków, częściej zmagają się z tą przypadłością. Nie oznacza to, iż mamy wychowywać dziecko pod kloszem. Taka postawa również wpływa negatywnie na rozwój młodego człowieka. Wielu neurotyków skarży się na nadopiekuńczość rodziców, którzy izolowali ich od rówieśników. Jeśli w dzieciństwie kwestionowano naszą wartość lub nie doceniano przejawianych talentów, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż w dorosłym życiu będziemy przeczuleni na swoim punkcie.

Związek z neurotykiem

Nadwrażliwość można przekuć w sukces, dokonał tego między innymi Woody Allen. Popularny reżyser dostrzega emocje, które umykają uwadze zwykłych ludzi. Swoje obserwacje przedstawia w filmach, które charakteryzują się specyficzną atmosferą. W dziełach Woody`ego Allena najważniejszą rolę odgrywają emocje. Sam twórca podkreśla, iż huśtawka nastrojów nie jest mu obca. Reżyserem targają sprzeczne uczucia, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Strach determinuje życie neurotyków. Większość z nich każdego dnia stacza boje z obezwładniającym lękiem. Ten typ osobowości obawia się utraty pracy, gdy szef docenia zasługi, zaczyna martwić się kryzysem gospodarczym. Osoby nadwrażliwe często nie są zadowolone ze swojego życia, doszukują się problemów tam, gdzie ich nie ma. Ponure spojrzenie koleżanki odczytują jako afront, podczas gdy jej gest w rzeczywistości wyrażał ból głowy. Neurotycy wykazują tendencję do zadręczania się myślami, toteż często zmagają się z bezsennością. W ich oczach każda drobnostka urasta do rangi wielkiego problemu.

Irmina

Wrażliwość można uznać za zaletę, dopóki nie przyjmuje skrajnej postaci. Osoby przeczulone na swoim punkcie określamy mianem neurotyków. Jak rozpoznać takich ludzi i zbudować z nimi dobre relacje?

Narodziny neurotycznej osobowości

Neurotycy, którzy w dzieciństwie stanowili obiekt kpin i niewybrednych żartów, w dorosłym życiu nie potrafią prawidłowo ocenić zachowania drugiego człowieka. Osoby przeczulone na swoim punkcie czują się nielubiane i nieakceptowane. Uważnie śledzą gesty swoich przełożonych i znajomych, po czym wyciągają z nich daleko idące wnioski. Kierowniczka odburknęła na nasze pytanie? Z pewnością już wie o redukcji zatrudnienia. Kto pierwszy otrzyma zwolnienie? W głowach neurotyków często kotłują się pytania, analizując zastałą rzeczywistość, dostrzegają wyłącznie wady. Nadwrażliwość i fatalizm z czasem mogą przerodzić się w depresję. Jak wprowadzić barwy do życia neurotyka?

Trudno stworzyć satysfakcjonujący związek z osobą przeczuloną na swoim punkcie, ale nie jest to niemożliwe. Budowanie satysfakcjonującej relacji wymaga zaangażowania obu stron. Jeśli zauważyłaś, że twój partner przejawia zachowania neurotyczne, popracuj nad jego samooceną. Ukochany z pewnością przejawia jakiś talent. Regularnie odwiedza schronisko dla zwierząt, w którym pracuje jako wolontariusz? Po powrocie do domu podkreśl, że jesteś z niego dumna, wszak niewielu ludzi potrafi poświęcić swój czas na bezinteresowną pomoc. Partner pisze świetne opowieści, ale większość z nich ląduje w szufladzie? Namów go do udziału w konkursie literackim. Jeśli jego twórczość zostanie doceniona, spojrzy na świat z innej perspektywy. Gdy odnosimy sukcesy, znika czarnowidztwo.

Nadwrażliwy partner – porady

Neurotycy często nie doceniają drzemiącego w nich potencjału. Twój partner potrafi usunąć każdą usterkę, ale przed kolegami nie przyznaje się do swoich umiejętności? Doceń je, podkreślając w rozmowie ze znajomymi, że zawsze możesz liczyć na ukochanego. Pokrótce przedstaw jego zasługi. Naprawił cieknący kran, odzyskał dane z komputera, który uległ awarii i wymienił koła w samochodzie? Chwal każde osiągnięcie! Neurotycy potrzebują słów uznania, to właśnie one utwierdzają ich w przekonaniu, że zmierzają we właściwym kierunku.

Osoby nadwrażliwe często zatruwają partnera swoją podejrzliwością. Każdy uśmiech, zakup nowej szminki czy rozmowa z kolegą może stać się zarzewiem kłótni. Zachowanie neurotyków determinuje niskie poczucie własnej wartości. Nie potrafią zaufać atrakcyjnej partnerce, ponieważ mają zastrzeżenia do swojej uwagi. Jeśli chcemy zbudować satysfakcjonujący związek, musimy pomóc ukochanemu pokonać demony. Partner traktuje naszego przyjaciela jak zagrożenie? Spróbujmy zmienić jego nastawienie, organizując wspólny wypad na ryby. Może po powrocie z połowów ukochany spojrzy na nowego znajomego łaskawszym okiem. Wszak nie taki diabeł straszny jak go malują!

Związek z neurotykiem stanowi nie lada wyzwanie, ale warto je podjąć, ponieważ wrażliwość w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Mężczyzna przeczulony na swoim punkcie może okazać się świetnym partnerem pod warunkiem, że popracujemy nad jego osobowością i samooceną. Optymizm bywa zaraźliwy!

Irmina

Komentarze (6)

filodendron

8 lat temu

Chyba kazdy na jakims etapie swojego zycia bywa neurotykiem. Czasem jest sie nadwrażliwcem ,a niekiedy całe życie – i to jest niewatpliwie trudne życie. Chyba lepiej mają gruboskurni .

pati25

8 lat temu

Interesujący artykuł.Na pewno wszyscy mamy coś z neurotyka.Ale czy związek z taką osobą jest ciężki,trudny.
Raczej pewne zachowania neurotyka mogą przeszkadzać partnerowi

Mindi

8 lat temu

Partner mój raczej nie należy do nadmiernych neurotyków, choć jest dość wrażliwy i chętny do pomocy. Ale najwięcej z opisywanych cech znalazłam w sobie…, muszę przemyśleć i popracować nad swoją nadwrażliwością, bo może faktycznie ciężko się ze mną żyje? (ninja)

Zostaw komentarz