Miłość i związki

Związek bez przyszłości – jak go rozpoznać?

Związek bez przyszłości

Zdjęcie autorstwa Meruyert Gonullu z Pexels

Związek bez przyszłości wcale nie jest tak rzadko spotykany, jak mogłoby się wydawać. Choć wierzymy, że prawdziwa miłość pokona każdą przeszkodę, to romantyczne ideały przegrywają w konfrontacji z rzeczywistością. Pewne osoby po prostu do siebie nie pasują. Czasem też jedna ze stron wykazuje działania destrukcyjne, uniemożliwiające stworzenie szczęśliwej relacji.

Spis treści:

  1. Związek bez przyszłości – w waszej relacji przeważają negatywne emocje
  2. Związek z narcyzem bez szans na happy end
  3. Związek bez szans. Jak lęk przed bliskością utrudnia budowanie relacji?
  4. Związek z DDA bywa bardzo trudny
  5. Związek z mężczyzną niedojrzałym emocjonalnie

Związek bez przyszłości – w waszej relacji przeważają negatywne emocje

Nie każda relacja jest zdrowa i godna zaangażowania. Związek bez przyszłości rozpoznasz po tym, że przeważają w nim negatywne emocje. Relacja z mężczyzną powinna dopełniać twoje życie, wnosić w nie pozytywne emocje. Na co dzień mamy wystarczająco dużo problemów, aby brać na swoje barki kolejny w postaci faceta, z którym się nie dogadujemy. Jeśli ciągle musimy toczyć jałowe spory, tłumaczyć oczywiste rzeczy i nie widzieć żadnej poprawy, to wypalamy się. Po co się unieszczęśliwiać? Ciągłe spory i walki mają destrukcyjny wpływ na naszą psychikę i zadowolenie z życia. Często dużą większą radość odnajdujemy jako singielki niż partnerki.

Związek z narcyzem bez szans na happy end

Związek z narcyzem jest szczególnie wyniszczający psychicznie. Na dodatek nie istnieją żadne szanse na poprawę i zmianę sytuacji. Narcyz cierpi na poważne zaburzenia rozwoju. Brakuje mu empatii emocjonalnej, posiada w sobie tylko jej racjonalną część. Ktoś taki potrafi boleśnie ranić, skupia się bowiem tylko na sobie i swoim idealnym wizerunku. Nie możesz mu zwrócić uwagi, bo tylko cię zaatakuje. Związek z narcyzem często jest okraszony sporą dawką przemocy – psychicznej i/lub fizycznej. Ktoś taki nieustannie krytykuje swojego partnera. Może względem niego uprawiać gaslighting, czyli tak manipulować drugą stroną, że ta przestanie wierzyć swoim zmysłom. Związek z narcyzem to źródło ogromnego cierpienia. W związku z tym nie trwaj w nim. Jeśli partner wykazuje zachowania narcystyczne, za wszelką cenę stara się być w centrum uwagi, to uciekaj od niego.

Związek bez szans. Jak lęk przed bliskością utrudnia budowanie relacji?

Kolejny związek bez przyszłości to relacja z mężczyzną, który cierpi na lęk przed bliskością. Osoba posiadający bezpieczny styl przywiązania nie rozumie takiego faceta. Uważa, że każdy chce kochać i być kochanym. Tymczasem życie pokazuje, że nie wszyscy wykazują takie same potrzeby. Osoby cierpiące na lęk przed bliskością unikają związku, deklaracji, nie da się z nimi być naprawdę blisko, bo po każdym zbliżeniu dystansują się.  Tutaj pomóc może psychoterapia. Jednak to osoba cierpiąca na lęk przed bliskością musi dostrzec problem i chcieć pracować nad sobą. Do psychoterapii nikogo nie namówimy. Nie pomoże nam też siła miłości, bo druga osoba prawdopodobnie nie czuje tego samego, co my. Jednak osoby cierpiące na lęk przed bliskością zazwyczaj posiadają empatię emocjonalną. Zatem mogą zmienić się na lepsze. Narcyz nigdy tego nie zrobi, bo nie czuje takiej potrzeby. Nikogo nie kocha i nie lubi, a bycie egoistą jest wygodne.

Związek z DDA bywa bardzo trudny

Syndrom DDA, to problem, z którym zmagają się dojrzałe dzieci alkoholików.  Na szczęście nasilenie jego objawów miewa zróżnicowane nasilenie. Związek z DDA bywa bardzo trudny, ale tutaj też istnieje szansa na zmianę. Jeśli osoba uświadomi sobie, z czego wynikają jej problemy w relacjach romantycznych, może im aktywnie przeciwdziałać. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że wiedza to potęga. Im więcej wiesz o mechanizmach, jakie występują w rodzinach alkoholowych i jak one wpływają na relacje z innymi ludźmi, tym lepiej radzisz sobie w życiu.

Związek z mężczyzną niedojrzałym emocjonalnie

Nie każdy facet jest dojrzały emocjonalnie. Niektórzy utknęli na etap nieustannych zabaw i seksualnych przygód. Nie brakuje też takich, którzy boją się wszelkich zobowiązań i idących za nimi odpowiedzialności. Mężczyzna niedojrzały emocjonalnie nie jest dobrym kandydatem na partnera. To kolejny związek bez przyszłości, który lepiej sobie odpuścić i skupić się na innych aspektach swojego życia.

Dodaj komentarz