Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady

Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy kosmetyki w ogóle są potrzebne twojej skórze? Czy składniki w nich zawarte, wokół których robi się tyle szumu, działają? Skąd biorą się problemy dermatologiczne i jak sobie z nimi radzić? Książka Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady przybliża wiele wartościowych informacji, o których zdecydowana większość kobiet nigdy nie słyszała, przez co łatwo pada ofiarami agresywnego marketingu koncernów kosmetycznych. Johanna Gillbro w swojej książce posługuje się wiedzą naukową popartą badaniami.

Skąd biorą się choroby dermatologiczne?

Czy wiesz, jak zbudowana jest skóra? Jak to się dzieje, że pory się zatykają, a twoja cera zyskuje nierównomierną pigmentację? Skąd bierze się bielactwo i czy można w jakiś sposób walczyć z tą przypadłością? Czym jest czerniak i dlaczego zbiera tak duże śmiertelne żniwo? Jeśli intrygują cię te kwestie, Johanna Gillbro przybliży ci je w przystępny sposób. Autorka posiada rozległą wiedzę z zakresu dermatologii, kosmetologii i chemii. Z poradnik Zrozum swoją skórę dowiesz się, dlaczego kwasy przynoszą tak dobre rezultaty w walce z trądzikiem. Przyczyniają się bowiem do obkurczenia ujść gruczołów łojowych, przez to te się nie zapychają, a ty unikasz pryszczy.

Dlaczego skóra się starzeje?

Z kolei procesy starzenia się skóry wynikają z osłabienia naturalnego systemu antyoksydacyjnego w naszej cerze. Składa się on z trzech kluczowych enzymów, które rozkładają reaktywne cząstki do związków mniej toksyczny, a finalnie do wody i tlenu. Aby te enzymy funkcjonowały prawidłowo, potrzebują cynku, manganu i selenu. Dlatego tak ważne jest spożywanie produktów spożywczych dostarczających tych kluczowych minerałów. Bez nich procesy antyoksydacyjne nie będą przebiegać prawidłowo, przez co wolne rodniki będą uszkadzać struktury skóry oraz DNA komórek skóry. Warto wprowadzić do diety spore ilości świeżych owoców i warzyw, które dostarczają nam witamin C i E, które nie tylko obniżają poziom stresu oksydacyjnego, ale też nawilżają skórę.

Dlaczego nie należy używać zbyt wielu kosmetyków?

Jednocześnie Johanna Gillbro zachęca nas do większej powściągliwości przy zakupach kosmetyków. Bardzo wiele składników w nich zawartych w ogóle nie wnika w głąb skóry, bo ma za duże cząstki. Z drugiej strony do naszej cery doskonale przenikają konserwanty, które alergizują i mogą też przyspieszać procesy starzenia się naszej skóry, powodując powstawanie wolnych rodników.  Naturalne kosmetyki nie rozwiązują problemu, bo wiele surowców pochodzenia roślinnego wykazuje silne właściwości alergizujące. Ponadto naturalne oleje jełczeją, przez co stają się dla skóry drażniące i dostarczają wolnych rodników, które, jak powszechnie wiadomo,  szkodzą naszej cerze.

Jak kosmetyki powodują trądzik?

Kosmetyki, po które tak chętnie sięgamy, wywołują zdecydowaną większość problemów dermatologicznych. Nadmierne oczyszczanie cery silnymi surfaktantami prowadzi do jej wysuszenia i nadmiernej produkcji sebum, a w rezultacie do trądziku. Z kolei nadużywanie kremów na bazie samych olejów prowadzi do wysuszenia skóry.  Kosmetyki zawierają też sztuczne barwniki, konserwanty itp., które czynią naszą cerę wrażliwą. W związku z tym warto zredukować ich liczbę do minimum, wybrać produkty o dobrych, prostych składach, bez tych wszystkich substancji dodatkowych, które poprawiają wygląd produktu końcowego, a są całkowicie zbędne.

Przystępnie napisany poradnik z zakresu dermatologii

Poradnik Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady został napisany w sposób przystępny, pomimo iż obejmuje wiele naukowych tematów z dziedziny dermatologii i kosmetologii. Książka pozwala lepiej przyswoić zasady pielęgnacji swojego rodzaju cery oraz ukazuje działania, które mogą pomóc nam zachować młody wygląd twarzy.