Żony gejów

Maria Mamczur w swojej książce Żony gejów ukazuje dramat, z jakim borykają się obie strony. One, gdy odkrywają, że ich mężowie preferują innych panów, zaczynają wątpić w swoją kobiecość. Oni, uciekają się do życia wbrew swojej naturze w obawie przed ostracyzmem społecznym.  Żony gejów to reportaż, który należy przeczytać, aby zrozumieć, do czego prowadzi brak tolerancji w społeczeństwie.

Znaczenie tolerancji w społeczeństwie

W państwach, w  których homoseksualistów traktuje się na równi z heteroseksualistami i nikt nikogo nie dyskryminuje, także zdarzają się małżeństwa stanowiące przykrywkę, jednak jest ich zdecydowanie mniej. Wynika to z faktu, że większość gejów nie musi nikogo oszukiwać. Może żyć w zgodzie ze sobą, wspólne mieszkanie z partnerem nikogo tam nie dziwi.

Brak tolerancji prowadzi do ludzkich dramatów

W Polsce osób tolerancyjnych przybywa z każdym rokiem. Jednak wciąż można spotkać ludzi, którzy odsądzają homoseksualistów od czci i wiary. Wielu z nich boi się ujawnić, bo może spotkać się z odrzuceniem najbliższych. Do tego dochodzi brak możliwości kształtowania własnej tożsamości. Niektórzy geje nie akceptują własnego homoseksualizmu i pragną wkroczyć na „właściwą drogę”. Jednak to im się nie udaje.

Większość gejów oszukuje swoje żony od samego początku

Homoseksualiści, którzy wiążą się z kobietami i zakładają z nimi rodziny, rzadko kiedy mówią im prawdę na samym starcie. W końcu panie raczej nie zdecydowałyby się na związek z gejem, przez którego mogą być kochane jak siostry. Mężczyźni ci oszukują kobiety. Ukrywają brak pociągu fizycznego albo od czasu do czasu decydują się na seks, choć ten nie sprawia im większej przyjemności. Nierzadko takie pary mają dzieci, w końcu one najdobitniej odsuwają podejrzenia o homoseksualizm.

Utrata poczucia własnej wartości przed kobietę

Gdy po latach kobieta dowiaduje się o prawdziwej tożsamości swojego męża, przeżywa ogromny szok. Zastanawia się, czy jest tak mało kobieca, że spodobała się gejowi.  W jej życiu pojawiają się zwątpienie i rozpacz. Jak żyć ze świadomością, że pełniło się rolę przykrywki? Jak uchronić wspólne dzieci przed bolesnym wymiarem prawdy? Czy trzeba do końca żyć w tym kłamstwie?

Żonaci geje też przeżywają dramat

Żonaci geje, choć nieuczciwi, często też przeżywają dramat. Z jednej strony żona jest dla nich kimś bliskim, lecz nie tym, kim mógłby być drugi mężczyzna. Z drugiej ujawnienie prawdy mogłoby doprowadzić do wykluczenia społecznego.

Większość dojrzałych homoseksualistów ucieka przed swoją tożsamością

Szacuje się, że w Polsce 60% dojrzałych gejów ma żony i dzieci. Natomiast pozostali szukają ucieczki w życiu zakonnym.  Bycie księdzem odsuwa podejrzenia o homoseksualizm i jest tak samo akceptowalne w Polsce jak poślubienie kobiety. Jednak uciekanie przed prawdziwą tożsamością zawsze wywiera negatywny wpływ na psychikę osoby homoseksualnej.

Reportaż, który skłania do refleksji

Żony gejów autorstwa Marii Mamczur to niezwykle poruszająca literatura faktu, która skłania do refleksji.  Ukazuje niezwykle trudny temat, którego nie da się zamieść pod dywan. Geje nagle nie zmienią swojej orientacji, tak jak skrzywdzona przez kolejnego mężczyznę kobieta nie zostanie nagle lesbijką, aby uniknąć kolejnych rozczarowań. Może warto nauczyć się akceptować ludźmi takimi, jakimi są, aby kobiety nie musiały już nigdy być oszukiwane i robić za przykrywkę, a homoseksualiści mogli żyć normalnie.