Kobiece dolegliwości

Znana aktorka usunęła macicę – dlaczego to zrobiła?

usunęła macicę

Usunięcie macicy to poważny zabieg medyczny, którego nie wykonuje się bez faktycznych zaleceń lekarskich. Zanana aktorka i scenarzystka – Lena Dunham usunęła macicę. Dlaczego to zrobiła?

Lena Dunham z serialu Dziewczyny

Sławę aktorce przyniósł serial emitowany przez HBO. Dziewczyny (org. Girls) pokochały kobiety w różnym wieku. Serial pokazał, że współczesne dziewczyny mają swoje zdanie, nie przejmują się wyglądem i są niezależne, co nie wszystkim się podoba. Odtwórczyni jednej z głównych ról – Lena Dunham odbiegała urodą od idealnych gwiazdek ze świata filmu. Lena zmieniła oblicze kobiet. Aktorka ma na swoim koncie jedną z prestiżowych nagród filmowych, jakimi są Złote Globy. Teraz o Lenie znowu głośno, a to za sprawą operacji, jaką przeszła. Kontrowersyjna i odważna aktorka opowiedziała, dlaczego poddała się operacji usunięcia macicy.

Usunęła macicę – nie dla zachcianki, tylko dla zdrowia

Usuniecie macicy to zabieg, którego nie wykonuje się zbyt często. Muszą być zalecenia medyczne, by taką operację przeprowadzić. W przypadku Leny na początku nie było powodu, by pozbyć się macicy. Przynajmniej zdaniem lekarzy. Po wykonaniu badań światek medyczny nie zauważył nic niepokojącego. Jednak aktorka męczyła się z wielkim bólem, czuła, że coś jest nie tak. Nie pomagały wszelkie terapie, masaże czy nawet joga. Macica bolała, dlatego jedynym wyjściem było jej usunięcie. Aktorka przyznała, że od dziecka chciała być matką. Udawała, że ma brzuch i jest w ciąży. Nawet jej serialowa bohaterka była w ciąży. Więc tak poważna decyzja nie była łatwa dla Leny. W efekcie zabiegu nie było mowy o ciąży w przyszłości, a dla kobiety marzącej o takim przeżyciu, to okropnie trudne i bolesne. Lekarze przyznali rację aktorce, gdy po wycięciu okazało się, że macica ma nieprawidłowy kształt, którego efektem były wszystkie dolegliwości. Oprócz tego, aktorka chorowała także na endometriozę, z czym zmaga się wiele kobiet.

Czym właściwie jest usunięcie macicy?

Lena ma 31 lat, a usuniecie macicy, czyli histerektomia to zabieg, który wykonywany jest u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Rzadko zdarza się, że u tak młodych kobiet następuje konieczność wycięcia macicy. Ma to swoje konsekwencje – brak ciąży, krwawień miesięcznych, śluzu czy możliwość przesuwania pochwy oraz różnice przy odczuciach podczas seksu. Do zaleceń zaliczamy choroby onkologiczne, mięśniaki, wypadanie macicy czy poważne zaburzenia miesiączkowania. Zwykle histerektomia wykonywana jest u kobiet, które są po menopauzie, posiadają już dzieci, czy są u kresu wieku rozrodczego. Przypadek Leny pokazuje, że także młode kobiety mogą borykać się z problemami tego typu.

Problemy intymne kobiet to trudny temat, więc ich rozmowy na forum świadczą o wielkiej odwadze. Mimo tego, że są to takie tematy, warto je poruszać, by wzrastała świadomość na ich temat.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Irena

4 lata temu

Aktorka cierpiała na endometriozę i miała z tego powodu boleści. To było powodem podjęcia takiej decyzji. Czy była to słuszna decyzja? Jeśli ból przeszkadzał jej w normalnym funkcjonowaniu i nie dało się go pozbyć inaczej… i jeśli nie żałuje … to chyba tak.

Mindi

4 lata temu

Przyznam, że nie umiem ocenić tej decyzji. Myślę, że jak się człowiek na czymś nie zna to trzeba zaufać fachowcom. Jednak przed taką operacją skonsultowałabym się jeszcze z kilkoma lekarzami aby upewnić się co do słuszności takiej poważnej dla zdrowia operacji.

dulcynea

4 lata temu

Jedna macicę , druga usunęła piersi . No cóż , jeśli są wskazania medyczne , to nie ma o czym dyskutować !
Ja także słyszałam , że w naszym kraju za dużo takich operacji było z usuwaniem dróg rodnych . Że są nowe metody leczenia , ale pewnie drogie i nas nie stać 🙁

Irena

4 lata temu

Ja miałam problemy z jajnikiem i miałam usuwaną torbiel operacyjnie. Teraz mam nawrót choroby i lekarz mi mówi, że już odchodzą od wycinania torbieli. Póki nie rośnie bardziej i nie uprzykrza życia to nie ingerują. Ewentualnie laparoskopia. To po co mnie cieli wcześniej, skoro raczej nie było to konieczne?

Tess

4 lata temu

U nas za często wycina się macice nawet przy mięśniakach. Znajoma mówiła, że ginekolog w Polsce przy mięśniakach zapisał ją na wycięcie całego dołu. Poszła w Niemczech i tam była leczona i jest dobrze.

Zostaw komentarz