Kultura Styl życia

Zima w Pensjonacie pod Bukami – Natasza Socha, Katarzyna Janus i inne

Zima w Pensjonacie pod Bukami

W księgarniach powoli pojawiają się powieści świąteczne, które cieszą się dużą popularnością wśród Polek. Nakładem Wydawnictwa Filia ukazała się antologia Zima w Pensjonacie pod Bukami. To zbiór poruszających serce opowiadań autorstwa najpopularniejszych polskich pisarek specjalizujących się w literaturze obyczajowej. Książkę Zima w Pensjonacie pod Bukami stworzyły: Natasza Socha, Magda Stachula, Renata Kosin, Karolina Wilczyńska, Katarzyna Misiołek, Dorota Milli oraz Katarzyna Janus.

Romantyczne historie, które spina twórczość Edwarda Stachury

Na początek warto wspomnieć, co łączy wszystkie opowiadania zawarte w antologii. Akcja każdego z nich rozgrywa się w Bieszczadach, gdzie znajduje się Pensjonat pod Bukami. Ten od lat prowadzi pani Róża. Starsza kobieta ma serce do tego miejsca, nierzadko niesie pomoc duchową swoim gościom. Nie traktuje ich wyłącznie jako klientów, ale zwykłych ludzi, którzy mają swoje pragnienia, ale też borykają się z ogromnymi rozczarowaniami. Wszystkie ukazane w książce historie zawierają wątek romantyczny. We wszystkich pojawia się motyw związany z twórczością Edwarda Stachury. Wiersze tego wielkiego poety doczekały się także aranżacji muzycznej w wykonaniu Starego Dobrego Małżeństwa.

Gdy lęk przed bliskością uniemożliwia stworzenie związku

Natasza Socha ukazuje historię młodej kobiety, która chciała sprawić miłą niespodziankę swojemu ukochanemu. Zaprosiła Grzegorza na romantyczny wypad w góry. Ten jednak zdaje się nie być zainteresowany jej propozycją i inicjatywą. Kobieta powoli odkrywa, że Grzegorz zazwyczaj stawia na autonomię. Jest niczym kot, który chodzi własnymi drogami i zawsze robi to, co chce. Jak potoczą się jej dalsze losy? Jakie decyzje podejmie główna bohaterka opowiadania Nataszy Sochy? Co odmieni jej życie?

Czy druga miłość to zdrada?

Natomiast Katarzyna Janus zdecydowała się przybliżyć losy młodego lekarza, który każdego dnia walczy o zdrowie swoich pacjentów. Równolegle prowadzi dom i zajmuje się córkami, które zostały przedwcześnie osierocone przez matkę. Kobieta zmarła na raka, wobec którego lekarz okazał się całkowicie bezsilny. Zastępowanie dziewczynkom matki to niełatwe zadanie. Gdy podczas podróży do Pensjonatu pod Bukami staje się świadkiem wypadku i pomaga kobiecie, nie wie, jak bardzo to wydarzenie odmieni jego życie. Julia skrywa bowiem niejedną tajemnicę, która może go zaskoczyć.

Związek na odległość bywa ryzykowny

Z kolei Dorota Milli zabiera nas do Pensjonatu pod Bukami, abyśmy poznali losy młodego mężczyzny, który dzieli swoje życie między Polskę a Norwegię, gdzie pracuje. Pewnego dnia poznał on Alicję. Przez pewien czas żyli oni w związku na odległość, jednak to rozwiązanie zaczyna ciążyć Miłoszowi. Ten coraz częściej rozważa powrót do kraju i ustatkowanie się. Chce o tym porozmawiać z Alicją podczas pobytu w Bieszczadach. Ta jednak nie dojeżdża do Pensjonatu pod Bukami. Zamiast niej zjawia się Nina. Miłosz podejrzewa, że ma dla niego złą wiadomość, ale nie jest gotów, aby ją przyjąć. O co chodzi w tej zawikłanej historii?

Zima w Pensjonacie pod Bukami – książka ku pokrzepieniu serc

Wszystkie historie ukazane w antologii Zima w Pensjonacie pod Bukami poruszają serce czytelnika i wprowadzają nas w świąteczny nastrój. Autorki ukazały skomplikowane ludzkie losy oraz niespodziewane zwroty akcji, jakie mogą przydarzyć się w życiu każdej jednostki. Choć wiele opowiadań ma gorzki wydźwięk, to wieńczy je happy end, który daje nadzieję na lepsze jutro.

Dodaj komentarz