Zdrowie

Zespół policystycznych jajników – jak sobie z nim radzić?

Zespół policystycznych jajników

Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Zespół policystycznych jajników to choroba o podłożu endokrynologicznym, z którym zmaga się co dziesiąta kobieta. Niektóre badania wskazują nawet na to, że co czwarta. Przypadłość ta może utrudniać, a nawet uniemożliwiać zajście w ciążę. Ponadto towarzyszy jej wiele uciążliwych objawów, w tym stany depresyjne i trądzik. Jak sobie radzić z zespołem policystycznych jajników?

Spis treści:

  1. Poznaj objawy zespołu policystycznych jajników
  2. Mniej oczywiste objawy PCOS
  3. Co powoduje zespół policystycznych jajników?
  4. Jak wygląda diagnostyka zespołu policystycznych jajników?
  5. Czy leczenie zespołu policystycznych jajników jest możliwe?
  6. Probiotyki a leczenie PCOS

Poznaj objawy zespołu policystycznych jajników

Objawy zespołu policystycznych jajników są bardzo złożone. Część z nich możemy dostrzec w lustrze. Przyczyniają się one do obniżenia samooceny kobiet. Zaliczamy do nich trądzik, nadmierną produkcję sebum, łysienie i nadmierne owłosienie twarzy oraz piersi. Ponadto zespół policystycznych jajników powoduje nieregularne miesiączki i wzrost masy ciała. Jeśli zaobserwowałaś u siebie powyższe symptomy, powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadzić badania diagnostyczne. Zespół policystycznych jajników to przypadłość, którą można leczyć.

Mniej oczywiste objawy PCOS

Wyżej wspomniane objawy zespołu policystycznych jajników nie są jedynymi, jakie mogą się pojawić. Wykazano, iż wiele pań skarży się na spadek libido, stany depresyjne i huśtawki nastroju. Wspomniane dolegliwości jednak bardzo często przypisuje się innym chorobom, co utrudnia przeprowadzenie właściwej diagnostyki. Za wspomniane objawy zespołu policystycznych jajników odpowiadają zaburzenia hormonalne w organizmie kobiet. Panie, które borykają się z omawianą przypadłością, mają podwyższony poziom testosteronu. Ten męski hormon płciowy uniemożliwia ich organizmowi prawidłowe funkcjonowanie.

Co powoduje zespół policystycznych jajników?

Choć na PCOS (zespół policystycznych jajników) cierpi wiele kobiet, to wciąż dokładnie nie poznaliśmy przyczyn tej przypadłości. Podejrzewa się, że ma ona podłoże genetyczne. Ponadto PCOS dużo częściej pojawia się u kobiet otyłych oraz cierpiących na cukrzycę.

Jak wygląda diagnostyka zespołu policystycznych jajników?

Diagnostyka zespołu policystycznych jajników przebiega dwutorowo. Z jednej strony  przeprowadza się badania laboratoryjne, które pozwalają określić poziom hormonów płciowych – żeńskich i męskich. Równocześnie konieczne jest wykonanie badania USG, które pozwala dostrzec cysty na jajnikach.

Czy leczenie zespołu policystycznych jajników jest możliwe?

Dobra wiadomość jest taka, że PCOS można leczyć. Do tego celu wykorzystuje się tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Te pozwalają obniżyć poziom męskich hormonów płciowych. Niemniej ważna jest dieta przeciwzapalna. Ta opiera się na dużej ilości owoców i warzyw, które stanowią bogate źródło antyoksydantów zwalczających wolne rodniki i stany zapalne. Ponadto zaleca się spożywanie produktów bogatych w błonnik, w tym wyrobów pełnoziarnistych – makaronów, kasz i pieczywa. Aby dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne witaminy i minerały zapewniające prawidłowe funkcjonowanie, należy spożywać orzechy oraz nasiona zasobne w cynk. Ten wpływa dodatnio na koncentrację i nastrój. Wegetarianki jako źródło białka mogą spożywać rośliny strączkowe. Natomiast osoby, które jedzą mięso, mogą postawić na to chude i gotowane. Zaleca się redukcję do minimum tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, które mogą indukować stany zapalne w organizmie. Dieta przy zespole policystycznych jajników powinna być niskokaloryczna.

Probiotyki a leczenie PCOS

Naukowcy podkreślają, że leczenie zespołu policystycznych jajników wesprzeć mogą też probiotyki. To preparaty zawierające żywe i starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii oraz drożdży o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Zaobserwowano bowiem, że dobre bakterie łagodzą stany zapalne w organizmie. Ich niedobór często obserwuje się u pań cierpiących na PCOS.

Dodaj komentarz