niechciane-brodawki

Brodawka jest zmianą skórną najczęściej występującą w liczbie mnogiej. Choć jest zaliczana do chorób skóry to jednak ma ona bardziej charakter dolegliwości i bardzo rzadko staje się czymś z rodzaju guzka złośliwego nowotworu.

Brodawka, inaczej zwanej kurzajką, powstaje poprzez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Grupa, która jest szczególnie narażona na zakażenie tym wirusem, to kobiety po 35. roku życia.

Kobiety w tym wieku zwykle wychodzą już z tzw. okresu rozrodczego i zaczynają się u nich pojawiać niedobory żeńskich hormonów płciowych, co powoduje zmniejszenie odporności organizmu i narażenie na wiele chorób. Ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, jak również ryzyko wystąpienia kurzajek, zwiększa się u kobiet wraz z wiekiem.

Objawy i występowanie

Brodawki mogą pojawić się praktycznie w każdym miejscu ludzkiego ciała na powierzchni skórnej. Mogą się też pojawić na błonach śluzowych np. w nosie, w jamie ustnej, pod powieką lub w pochwie. Zależnie od miejsca występowania mają one różne kształty, zabarwienie. Mogą występować pojedynczo lub w większych grupach.

(zdjęcie pochodzi z zasobów Wikipedii)

Najczęściej pojawiają się na palcach rąk, podeszwach stóp, mogą pojawić się na powiekach, ramionach, plecach. Mają różne kształty i wielkość w zależności od tego, która odmiana wirusa je wywołała. Mogą się pojawić, a następnie zniknąć na jakiś czas, by powrócić ze zdwojoną siłą. Jest to spowodowane okresem remisji wirusa, który uaktywnia się ponownie w sprzyjających mu warunkach.

ALNG