czy-grozi-mi-demencja

Starzenie się mózgu, zmniejszenie prędkością przetwarzania bodźców, informacji jest główną przyczyną problemów komunikacyjnych u zdrowych osób starszych.

Z wiekiem coraz trudniej przychodzi człowiekowi wykonywać dwie czynności jednocześnie, być sprawnym w posługiwaniu się komputerem, kursorem myszy na ekranie doganiać ruchome cele (m.in. w taki sposób badane są zdolności naszego mózgu). Okazuje się, że szybkość przetwarzania informacji bardziej niż pamięć wpływa na sprawne komunikowanie w procesie starzenia, który zaczyna się u każdego w innym wieku.

Działaj stereo i bądź aktywna

Wykonywanie podwójnych zadań pozwala śledzić moment zawahania w zależności od tego, co wypowiadamy, oczywiście najtrudniej jest poradzić sobie ze sprawną komunikacją, gdy pytania wymagają skomplikowanych odpowiedzi, a nasz badany w komputerze ruchomy cel porusza się coraz szybciej.

Pamięć długotrwała nie odgrywa roli w wykonywaniu dwóch zadań jednocześnie. Sprawdźmy więc, czy po przekroczeniu 60. roku życia nie mamy problemów z tworzeniem złożonych zdań, a jeśli tak się zdarza – to w jakich sytuacjach. Kiedy nasze działania są podczas równoległej rozmowy bardziej precyzyjne, a kiedy wcale. To pokazuje wskaźniki wystąpienia demencji, takich jak choroba Alzheimera i potrzebę leczenia neuropatologicznego.

Tak naprawdę tego typu problemy nie muszą być domeną ludzi starszych, a występują także u osób w wieku 40 lat, które mogą być na krawędzi rozwoju demencji, lecz ani sami ani ich rodziny nie mają tej świadomości. Trudno samodzielnie zdiagnozować problem, a dodatkowym ograniczeniem jest konieczność przeprowadzenia bardzo drogich testów, które nie są powszechnie dostępne. Dlatego poza zmianami językowymi i komunikacyjnymi, jakie sami możemy zaobserwować zwracajmy uwagę na wszelkie wczesne sygnały ostrzegawcze, by móc w porę zainterweniować i mieć sprawny umysł do końca życia.

dr Paweł F. Nowak