Okres menopauzy to czas dla kobiety w którym kończy się jej okres rozrodczy. Towarzyszy temu wiele zmian, w tym zmian hormonalnych. Mogą one uprzykrzać życie w mniejszym bądź większym stopniu. Zmiany hormonalne mogą wpływać na zdrowie serca. Można o tym poczytać tutaj.

Jak dbać o zdrowie serca w okresie menopauzy ?  Można sobie pomóc wprowadzając odpowiednie nawyki zdrowotne do naszego życia – nie tylko nawyki żywieniowe. To bardzo ważny aspekt by w okresie menopauzy zwrócić uwagę na zdrowe serce !

Oto kilka praktycznych wskazówek by utrzymać zdrowe serce:

  • Zdrowa i zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie serca. Spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, zdrowych tłuszczów, ograniczając przy tym spożycie soli, cukru i tłuszczów nasyconych to klucz do utrzymania dobrej formy serca.
  • Okres menopauzy to okres zwalniania metabolizmu a jest to powiązane z ryzykiem zwiększania masy ciała. Zbyt wysoka masa ciała to ryzyko wystąpienia chorób serca. Ważne jest prawidłowe utrzymanie wagi poprzez zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną.
  • Regularność wykonywania ćwiczeń w postaci chodzenia, joggingu, pływania czy jazdy na rowerze pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji serca, poprawiając krążenie i obniżają ciśnienie krwi.
  • Zdrowe nawyki to przede wszystkim unikanie palenia papierosów i ograniczenia w spożyciu alkoholu. Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca oraz zawału serca. Ważne jest zaprzestanie palenia jak i unikanie biernego palenia. Nadmierne spożycie alkoholu podobnie jak palenie papierosów może negatywnie wpływać na zdrowie serca. Warto ograniczyć spożycie alkoholu do umiarkowanych ilości lub okazjonalnych spotkań. 
  • Dieta i aktywność fizyczna to jedno jednak warto zadbać o niwelowanie sytuacji stresowych. Stres może mieć negatywny wpływ na zdrowie serca. Warto wyzbyć się stresu poprzez znalezienie skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem, typu medytacja, joga, czy inne techniki relaksacyjne.

Ważnym aspektem w dbaniu o zdrowe serce jest regularna kontrola lekarska. Regularne wizyty pomagają w monitorowaniu stanu zdrowia – podstawowa morfologia, EKG, mierzenie ciśnienia krwi, badanie cholesterolu oraz innych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych to badania które warto robić w okresie menopauzy. Przy okazji wizyty można omówić ewentualne obaw i wątpliwości dotyczących zdrowia serca.

Wprowadzenie zdrowych nawyków w okresie menopauzy może pomóc w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia, w tym również zdrowego serca. Zdrowa dieta, utrzymywana aktywność fizyczna, zdrowy umysł, regularne monitorowanie stanu zdrowia oraz konsultacja z lekarzem – to ważne aspekty które pomogą utrzymać serce w dobrej kondycji.