halluksy-schorzenie-powstale-jeszcze-w-mlodosci

Haluksy (lub halluksy) są częstą przypadłością powstałą w wyniku zaniedbań w przeszłości a nasilającą swe objawy w wieku dojrzałym u kobiet. Nazwa tej choroby bynajmniej na pierwszy rzut oka nie wskazuje zbytnio czym mogą być haluksy.

Jednak znając ich łacińską nazwę i tłumacząc ją na język polski można dowiedzieć się, że hallux valgus oznacza dosłownie paluch koślawy.

Dużo mówi się o podatności genetycznej polegającej na tym, że jeśli ktoś z Twojej rodziny miał tę przypadłość to Ty również będziesz ją miała. I analogicznie – jeśli wszyscy w rodzinie mają idealne stopy to nie musisz się niczym martwić i cokolwiek być robiła ze swoimi stopami schorzenie takie jak haluksy nigdy Cię nie dotknie. Oczywiście nie jest to do końca prawda. Owszem, genetyka ma tu wiele do powiedzenia ale mimo wszystko po 40. roku życia powinnaś zwrócić znaczną uwagę na obuwie które nosisz. Czemu akurat w tym wieku powinnaś zwrócić na to szczególną uwagę? Ponieważ do skrzywień palców dochodzi najczęściej u kobiet po menopauzie. Powodem jest oczywiście zmniejszający się poziom estrogenów, bez których dostatecznej ilości mięśnie stóp rozluźniają się i postępuje tzw. przodostopie sprzyjające powstawaniu haluksów.

Przyczyny powstawania halluksów

Haluksy jak już wcześniej wspomniałam są wynikiem zaniedbań w młodości. Schorzenie to polegające na zniekształceniach stóp (a szczególnie palców) przez niekorzystne oddziaływanie na nie w przeciągu lat może mieć wiele przyczyn, a są to m. in.:
obuwie – noszone przez wiele lat ciasne obuwie lub obuwie na wysokim obcasie albo też z wąskimi noskami czy jakkolwiek niewygodne i męczące dla stopy jest pierwszą przyczyną powstawania z czasem zniekształceń i zwyrodnień w obrębie nie tylko palców, ale i całej stopy a nawet czasami całej nogi
otyłość – to przyczyna szczególnie dotycząca kobiet dojrzałych w okresie menopauzy. Za sprawą zmian w organizmie wiele kobiet w tym okresie przybiera na wadze co może nasilać objawy istniejących haluksów lub nawet przyczynić się dopiero do ich powstania, jeśli nie było ich wcześniej (gdy przed menopauzą waga była mniejsza)
taniec – uprawianie tańca klasycznego np. baletu jest znaczącą przyczyną obciążania stóp a w następstwie powoduje ich deformację
wiek menopauzalny – zmiany hormonalne w organizmie, jak wcześniej wspomniałam sprzyjają powstawaniu halluksów. Większość kobiet styka się z problemem halluksów właśnie w tym okresie życia. Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo powstania koślawych palców to niewygodne i niedopasowane obuwie, nadwaga oraz uprawianie tańca (chociażby w przeszłości).

Profilaktyka i leczenie

Profilaktyka w chorobie palucha koślawego obejmuje przede wszystkim:
przestrzeganie higieny stóp – ze względu na zniekształcenie stopy rośnie ryzyko zatarć, zranień, zakażeń, stanów zapalnych a nawet powstawania narośli w miejscu obciążonym
odpowiednie obuwie – oczywistym jest, że w przypadku zaistnienia tak poważnych deformacji stopy należy nosić wyłącznie wygodne obuwie, często wymagane jest specjalistyczne obuwie rehabilitacyjne
wkładki i aparaty korygujące – po obuwiu zazwyczaj stosuje się także specjalne wkładki czy aparaty korygujące ułożenie stopy. Najczęściej stosowanymi aparatami korygującymi są wkładki sylikonowe umieszczane pomiędzy palcami w celu przywrócenia normalnej biomechaniki stopy.

Leczenie haluksów polega najczęściej na redukowaniu bólu za pomocą środków przeciwbólowych. Czasami też stosuje się maście przeciw obtarciom lub talk przeciwdziałający grzybicy.
W skrajnych przypadkach, gdy profilaktyka okazuje się mało postępowa pozostaje zabieg chirurgiczny przywracający normalny kształt stopy. Po takim zabiegu zazwyczaj należy przez okres kilku tygodni nosić gips a po jego zdjęciu w ramach rehabilitacji uczęszcza się na ćwiczenia rehabilitacyjne mające na celu nauczenie się swobodnego chodzenia.
Warto pamiętać o profilaktycznym działaniu terapii hormonalnej zastępczej, która może nieco zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania halluksów ze względu na dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości estrogenów powodujących dobrą kondycję stóp i mniejszą podatność na skrzywienia palców.

ALNG